9
Fotogalerie

Vysoká inteligence Lumixu DMC-FS15

Je potřeba znalostí správné expozice při fotografování s letošní novinkou od Panasoniku?

Jako u všech novinek roku 2009, i tento kompakt používá vlastní hlavu inteligentní Auto režim pro „ostrý, krásný a správně exponovaný snímek“. Tradiční fotografové vědí, že jejich zkušenosti a manuální režim nenahradí žádný čip. Cílová skupina fotografů tohoto rodinného kompaktu bude naopak ráda, že na horní straně fotoaparátu je kouzelné tlačítko, které je osvobodí od starostí a oni si budou moci události ze svého života nejen zaznamenat, ale také prožít.

Přístroj se na pultech obchodů objeví v dubnu tohoto roku. Předpokládáme, že jeho cena bude šest tisíc korun.

Jaký je na pohled?

Trendový, až asketický design se omezuje na oblou lesklou krabičku, jejíž hladkost porušují pouze funkční prvky, logo modelu a nepostradatelná číslice megapixelů. Rozměry fotoaparátu jsou 97 × 54 × 22 mm, hmotnost s Li-Ion akumulátorem a kartou je 138 g. V nabídce bude stříbrná, černá a modrá barevná úprava.

 FS15s_front.jpg FS15s_back.jpg
Stříbrný Lumix | Ovládací tlačítka jsou malá
FS15s_slant.jpg FS15s_top.jpg
Zoom se ovládá ukazováčkem | Tlačítko iA
FS15vl medres.jpg
Pohled pod sukni

Malou světelnost objektivu řeší optická stabilizace

Ohnisková vzdálenost výsuvného objektivu Leica DC Vario-Elmar začíná na širokých 29 mm a končí na 145 mm. Optický zoom je pětinásobný. Ohnisko je o jeden milimetr širší než u konkurenčních modelů Sony a Canon. Pokud se spokojíte s 3Mpx fotografiemi, zoom může být až 9,8násobný.

Světelnost objektivu je poněkud horší. Clona je v rozsahu F3,3–F8,0 pro široké ohnisko a F5,9–F8,0 pro dlouhé ohnisko. Objektiv v režimu makro ostří už od pěti centimetrů, v klasickém režimu je nejbližší vzdálenost ostrých objektů půl metru, v závislosti na použitém ohnisku.

Nastavení optického stabilizátoru doznalo změn v podobě varianty Auto. Tato funkce sama nastaví úroveň stabilizace podle aktuálního zoomu.

Extrémně vysoké ISO

CCD senzor o rozměrech 1/2,33 palců má rozlišení 12,1 Mpx efektivních obrazových bodů. Data ze senzoru zpracovává obrazový procesor Venus Engine V. Pokroková technologie umožnila výrobci vyrukovat s režimem vysoké citlivosti a hodnotou ISO 6 400. Příznivci fotografování ve tmě se radují, nepřátelé digitálního šumu kroutí hlavou. Doporučuji brát automatiku vysoké citlivosti s rezervou a držet se výchozího nastavení s hodnotami ISO 80–1600.

Rozměry vašich fotografií budou kulatých 4 000 x 3 000 bodů. V nabídce rozlišení jsou menší rozměry i změna poměru stran na panoramatických 16:9. Kromě snímků vám Lumix umožní zaznamenat videosekvenci v stranovém poměru 4:3 v rozlišení 640 × 480 a v poměru 16:9 v rozlišení 848 × 480 při sekvenci třicet snímků za sekundu. Snímky se ukládají na paměťovou SD kartu. K dispozici je 50 MB interní paměti.

Náhled fotografované scény a hotové snímky spatříte na displeji o rozměrech 2,7". Počet obrazových bodů displeje je 230 000, součástí zobrazování je automatická úprava jasu. Když se podívám na zadní stěnu, tak moc místa na větší displej není. Panasonic předvedl standardní výkon.

Vždy připraven exponovat

Jedenáctibodový inteligentní autofocus neustále udržuje kompakt zaostřený bez nutnosti namáčknuté spouště, a proto jsou reakce fotoaparátu bleskové. Mezi stiskem spouště a expozicí uběhne 0,007 sekundy. Mezi další časové rekordy lze zařadit kadenci Mega Burst, což je sekvenční snímání pět a půl snímku za sekundu ve standardu a tři snímky ve vysokém rozlišení a malé kompresi. Při klasickém fotografování je rychlost snímání 1,7 snímků za sekundu. Stisknout spoušť a „pálit“ můžete až do vyčerpání karty nebo baterií.

Blesk má deklarovaný rozsah 0,3–5,3 m. Horní hranice je platná pouze s režimem Auto ISO. Reálný výkon odhaduji tak na dva až tři metry.

 FS15a_Image medres.jpg FS15_L_medres.jpg FS15k_front medres_1.jpg 
Modré provedení | Lumix je elegance | Černá varianta

Automatický a manuální výběr scénického režimu

Fotografům, kteří se chtějí zanořit do nastavování parametrů expozice, Panasonic nadělil nastavení Moje scény pro zaznamenání oblíbených kombinací. Tohle je správný krok, protože orientace v menu, čítajícím zhruba dvacet kreativních programů plus několik jejich derivátů, bude složitá.

Expozici lze ovlivnit kompenzací +/- 2 EV s krokem jedna třetina. Příjemným překvapením pro mne bylo sloupkování (bracketing), zklamáním jeho meze +/- 1 EV. Manuální režimy fotoaparát pochopitelně nemá. To nejdůležitější pro správnou expozici, tedy jak expozimetr měří světlo, je utajeno v podobě slovíčka „inteligentní zóny“ a nevím, jestli je možné si pod tímto výrazem představit klasiku: plocha, výrazněný střed a bod.

Inteligentní detekce scén sama vybere mezi variantami makro, portrét, krajina, noční portrét a noční krajina. Součástí chytrého fotografování je úprava expozice. Software zesvětlí příliš tmavé plochy a ty světlé ztmaví. Doufejme, že při tomto procesu zachová přirozenou tonalitu a fotografie nebudou připomínat nepovedené HDR pokusy. Novou součástí inteligentního fotografování je AF sledování pohybu předmětů. Rozpoznání obličejů už nikoho nepřekvapí, zajímavostí je, že tento model pozná i tváře z profilu a v pohybu.

FS15_medres.jpg
 Že by první majitelka?

Součástí balení je software PhotofunStudio 3.0. Mou pozornost upoutala funkce detekce tváří a následné třídění fotografií podle osob.

Inteligence na osmou

V tomto článku jsem pětkrát použil slovo „inteligentní“. Pokud sečtete výskyt tohoto slova na již dostupné stránce technických specifikací, dojdete k číslu osm. Panasonic LUMIX DMC-FS15 je typickým představitelem doby softwarové podpory fotografování začátečníků. Jeho orgány jsou připraveny podávat kvalitní výkony. Doufejme, že u jeho mozku najdou maximální podporu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud