Vyšlo vánoční DIGI!

Vyšlo vánoční DIGI!

Vánoční číslo časopisu DIGI je na trafikách. Jeho hlavní témata? Vybíráme digitál pod stromeček, Fotografujeme akt, Bratislavský měsíc fotografie, test digitálů do 10 tisíc a kreativní práce s fotografickými filtry. Nechybí ani velký přehled digitálních fotoaparátů, množství rad a tipů na lepší snímky a rozhovor – tentokrát s vítězem World Press Photo.

Téma: Vybíráme digitál pod stromeček

Obdarovat někoho digitálním fotoaparátem není jen tak. Nejde jen o samotnou cenu, dárek také musí splnit očekávání obdarovaného. Nabídka předvánočního trhu je dostatečně bohatá – žádné kompromisy hledat nemusíte. A jestli vaši blízcí digitál už vlastní, můžete je potěšit doplňkem či příslušenstvím. V tématu vám poradíme, jak na to.


Praktická fotografie: Používáme fotografické filtry krok za krokem
Fotoaparát přesně a dopodrobna zachytí vše, co je před objektivem. Přesto se výsledná fotografie občas liší od scény, kterou jste při fotografování na vlastní oči viděli. K vytvoření snímku podle vašich představ je třeba realitu zkrotit pomocí fotografických filtrů. Účinek některých filtrů dodatečná úprava v počítači zkrátka nenahradí.


Inspirace: Fotografujeme akt

Akt je jedním z nejpřitažlivějších a také nejnáročnějších fotografických témat. Nemusíte se však obávat jej vyzkoušet. Nepotřebujete speciálně vybavený ateliér – akty lze fotit i v jiném prostředí, případně v jednoduše upravené místnosti. Pokud přesto po ateliéru toužíte, poradíme vám, jak a čím jej vybavit.


Bratislavský Měsíc fotografie

Ve spektru fotografických festivalů je jediný, který se specializuje na tvorbu ze střední a východní Evropy: Měsíc fotografie v Bratislavě. Jednotlivé výstavy glosuje šéf Institutu tvůrčí fotografie Vladimír Birgus.

Rozhovor s vítězem World Press Photo

Komu by v hlavě neutkvěla fotografie malého iráckého chlapce, který se za ostnatými dráty choulí do náruče svého otce, jemuž nevidí do tváře. Ten má totiž jako zajatec na hlavě vysokou černou kapuci. Začátkem tohoto roku, když v Amsterdamu proběhlo vyhlašování vítězů soutěže World Press Photo, oblétl tento vítězný snímek celý svět. Za objektivem fotoaparátu byl nenápadný muž – Jean-Marc Bouju.


Technika

V testu jsme prověřili 10 digitálů do 10 tisíc.V Megarecenzi tentokrát najdete horkou novinku: digitální zrcadlovku Koniku Minolta Dynax 7D

Dalšími testovanými produkty v čísle jsou: Canon PowerShot S70, tiskárna HP Photosmart 375 Compact, Casio Exilim EX-S100, Zoner Photo Studio 7, fotobatoh Tamrac CyberPack 8

V akci s Panasonikem Lumix DMC-FZ20
Snímky architektury si oblíbilo mnoho fotografů. Architektura ale nejsou jen rozsáhlé celky. Zaměříte-li občas objektiv fotoaparátu také na detail, zjistíte, že například prachobyčejné okno může nabývat tisíců zajímavých podob. K jejich vystižení ale budete často potřebovat dlouhé ohnisko. A jak jistě víte, čím delší sklo, tím větší problémy s udržením snímku „z ruky“. Ne vždy je však nutné sahat po stativu. Vyzkoušeli jsme stabilizátor v praxi.

Cestopis: Japonsko očima dokumentárního fotografa Evžena Sobka
Japonsko je zemí četných protipólů: nejmodernější hi-tech architektura se vzpíná vedle starobylých chrámů, jeho tradice daly světu vznešený čajový obřad, ale také historii plnou krvavých intrik, rušné pulsující metropole kontrastují s poklidným venkovem. Prvním bezprostředním dojmem je neustálý pohyb, aktivita, moderní auta a vlaky, hi-tech stavby.

 

Kultura: aktuální přehled výstav, k tvorbě Leni Reifenstahl a „čtení fotografie“ Rudolfa Skopce

Úpravy snímků krok za krokem

Zpět do minulosti
Snímky romantických zákoutí měst odjakživa patří k nejfotografovanějším záběrům. Nemusíte se za nimi vydávat nikam daleko, každé z českých měst nabízí nepřeberně podobných námětů. Pokud dojem z historické architektury ruší moderní stavby, můžete snímku pomoci retuší v počítači. Mnohým záběrům také více sluší černobílé nebo lehce tónované podání.

Jak upravit snímek na internet

Používejte Gimp

V Tipech odborníků se opět dozvíte, jak zlepšit své snímky

Jak vylepšit fotografie z cest v Zoner Photo Studio 7

Další tipy: Softwarové barevné filtry, Praktické využití informací EXIF v Zoner Media Explorer 6

Video

Recenze – miniDV kamery Panasonic NV-GS2000 a Canon MVX35i.


Tipy na střih videa – Tvorba titulků, Pracujeme s efekty

V přehledu techniky tentokrát představujeme 80 digitálních fotoaparátů do 12 tisíc

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud