Vyšlo DIGI 4/04!

Vyšlo DIGI 4/04!

Připravili jsme pro vás již čtvrté číslo časopisu DIGI. Opět zde nechybí řada recenzí, testů, tipy profesionálních fotografů, fotoškola ani video. Zároveň s tím najdete v novém DIGI řadu změn a inovací.

Přestože se DIGI věnuje především digitální fotografii, není možné opomíjet ani donedávna jediný způsob snímání – fotografování na film. Film má i v dnešní době ve fotografickém světě své místo, ať už v podobě nejpoužívanějšího kinofilmu nebo středního, případně velkého formátu. Petr Lindner spolu s Petrem Březinou v tématu Staré časy se mění srovnal obě technologie tak, abyste mohli sami zvážit, zda vám klasická cesta může ještě něco nabídnout.

undefined

Fotografickým tématem tohoto čísla je architektura. Silvie Vondrová oslovila profesionály z České republiky, Německa, Belgie a Tchaj-wanu, kteří se fotografováním architektury zabývají. V článku Fotografujeme architekturu se budete moci inspirovat jejich snímky, ale zejména radami, které i vám mohou pomoci stát se fotografem krásy ve městě.Dokumentarista Jindřich Štreit se nedávno vrátil z Čečenska a Ingušska, odkud přivezl cyklus snímků Tak blízko, tak daleko mapující tamější každodenní život. Z fotografií vznikla stejnojmenná publikace a výstava, která bude v nejbližších měsících putovat po republice, časopisecky však výběr z nich vychází poprvé právě v DIGI 4/04! Spolu s Petrem Vilgusem jsme se za Jindřichem Štreitem vydali a připravili jsme pro vás rozhovor.V testu jsme se zaměřili na digitální fotoaparáty střední třídy. Ti, kdo se rozhodnou připlatit za digitál, často nevyžadují jen vyšší rozlišení snímače, ale i více funkcí a co nejlepší obrazovou kvalitu. Jejich ambice bývají totiž především kreativní. A právě těm je určen test 10 digitálů s příznačným názvem Něco solidního od zkušeného autora Vladimíra Procházky.

V DIGI 4/04 najdete 17 testovaných fotoaparátů! Dalšími produkty v čísle jsou:
Pentax *istD, Olympus Camedia C-460 ZOOM, Nikon F80S, Sigma SD10, Casio Exilim EX-Z40, Kodak EasyShare LS743, Nikon FM3A a notebook Comfor Beso C740.

Cestopis vás tentokrát zavede na Sardinii, kam jsme vyslali našeho spolupracovníka Petra Zajíčka. Právě Sardinie totiž na malé ploše nabízí nespočet kulturních památek i přírodních scenérií, a tedy i množství šancí pro fotografa - cestovatele.

V kulturní sekci najdete vedle glos, recenzí a přehledů aktuálních výstav i článek Josefa Chuchmy věnovaný Ivanu Pinkavovi a profil Oliviera Toscaniho, se kterým jsme vedli rozhovor.

Ulice měst žijí vlastním životem, a tak není divu, že mnoho fotografů s oblibou dokumentuje zdánlivě bezvýznamné okamžiky všedních dní. Přidal se k nim i Petr Lindner, vybaven legendárním Contaxem G1.


V Tipech odborníků se opět dozvíte, jak zlepšit své snímky.

V tématu Fotoškoly V ohnisku děje vám ukážeme užívání objektivů s různými ohnisky v praxi.

Ve Fotoškole dále najdete:

Kompozice v hledáčku – nebojte se kompozičních pravidel, ale naučte se je využít.

Příprava na výstavu – upravte své snímky předtím, než je vytisknete.

Flirtování s pixely – používejte kreativně filtry grafického editoru Photoshop.

Kouzlení se snímky – upravujte svoje snímky s pomocí efektů v nabídce Zoner Media Explorer.

Duel tentokrát nenajdete v sekci věnované digitálním fotoaparátům, ale ve videu. Z nepřeberného množství kamer jsme vybrali dva rivaly z řad nejmenších MiniDV kamer na trhu – JVC GR-DX 37 a Sony 106 DCR-PC106E. Společnou vlastností obou modelů není jen „muší váha“, ale i cena kolem 25 000 Kč.Videoškola vás uvede do střihu v programu Adobe Premiere 6.5 a naučí vás, jak si jednoduše sestříhat natočený materiál.

 

V přehledu techniky tentokrát najdete 30 kinofilmových zrcadlovek.

Určitě si přečtěte

Články odjinud