Výsledky TIPA 2007

15. května 2007
TWEET SDÍLET
Výsledky TIPA 2007

Stejně jako loni, tak i letos byly vyhlášeny nejlepší výrobky podle TIPA (Technical Image Press Association), což je sdružení evropských odborných časopisů. Celkem bylo uděleno šestatřicet ocenění v nejrůznějších kategoriích – digitální fotoaparáty, objektivy, tiskárny, videokamery, příslušenství či minilaby. My si představíme šestnáct oceněných produktů, které spadají do kategorie digitální fotoaparáty a příslušenství.

Nejlepší amatérská digitální zrcadlovka
Podobně jako loni, i letos tuto pozici obhájil Nikon, a to s fotoaparátem Nikon D40x, který nabídne rozlišení 10 Mpx a rozsah citlivostí ISO 100 až ISO 1 600

Nejlepší poloprofesionální digitální zrcadlovka
Překvapením je tentokrát umístění společnosti Pentax, ta zabodovala modelem Pentax K10D, který se vyznačuje především tělem s odolnější úpravou a stabilizací obrazu.

Nejlepší profesionální digitální zrcadlovka
Výsledek v této kategorii mohl být prakticky jediný, a to Canon EOS-1D Mark III, který je momentálně nejrychlejší digitální zrcadlovkou na světě s rychlostí snímání 10 sn./s a také živým náhledem na displeji.

Nejlepší středoformátový přístroj
Již tradičně se v této kategorii objevují fotoaparáty značky Hasselblad, tentokrát je to model H3D, který se prodává s třemi typy datových stěn – 39, 31 a 22 Mpx. První a poslední jmenovaná mají velikost snímače 48 × 36 mm.

Nejlepší dálkoměrný fotoaparát
V loňském roce tato kategorie zůstala neobsazena, letos zvítězil prakticky jediný model na trhu, a to Leica M8 – kombinace klasických tvarů a ovládání s digitální technologií.

Nejlepší ultrakompaktní digitál
Z nepřeberného množství stylových kompaktů vybrali porotci jeden, je jím model Fujifilm FinePix Z5fd, který je kombincí líbívého designu a dostatečného vybavení.

Nejlepší kompaktní digitál
Druhý bod pro Nikon je umístění modelu Coolpix P-5000, který je návratem do doby kvalitních širokorozsahových zoomů s magnéziovým tělem.

Nejlepší ultrazoom
Inovovaný kapesní ultrazoom od Panasonicu, model Lumix TZ3 byl zvolen jako nejlepší ze všech dostupných modelů. Jeho recenzi jsme vám nedávno přinesli.

Nejlepší multimediální fotoaparát
V této kategorii se toho příliš nezměnilo, opět zvítězil Samsung, tentokrát s modelem i7, který je nástupcem loňského vítěze Digimax i6.

Nejlepší stylový digitál
Novinka, kterou zatím nikdo nedržel v ruce – Ricoh Caplio GX100 – nabízí širokoúhlý zoom a externí elektronický hledáček

Nejlepší inovace
Jelikož je tato kategorie poněkud obšírnější, vlezl se pod její hlavičku i odolný kompakt Olymps mju 770 SW, který je nejen vodotěsný, ale také nárazuvzdorný a tlakuvzdorný.

Nejlepší amatérský objektiv
Třetí bod pro Nikon, tentokrát v podobě telezoomu AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF ED, který přinesl do amatérské třídy vyspělé technologie, jako napřklad redukci vibrací.

Nejlepší poloprofesionální objektiv
Jediné ocenění pro značku Sigma se událo v podobě objektivu Sigma 70mm f/2.8 EX D G Macro, ten je určen výhradně pro digitální zrcadlovky s velikostí snímače APS-C.

Nejlepší profesionální objektiv
Opět inovace v řadách Canonu a opět jediný přibyvší model na trhu, konkrétně objektiv Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM, který je inovovanou verzí předchozímo modelu se stejným rozsahem ohnisek.

Nejlepší paměťové médium
Jako nejlepší vyšla z celé řady paměťových karet Compact Flash karta Lexar Professional 300×, která umí zapisovat/číst rychlostí až 45 MB/s.

Nejlepší příslušenství
Ošemetná kategorie, neboť příslušenství je na trhu velká spousta, porotci se však rozhodli pro stativ Manfrotto 190XPROB, který je vylepšením staršího modelu a přichází se zcela novou koncepcí.

Ostatní ocenění najdete na webu sdružení TIPA.


Nový test rakety Precision Strike Missile se přiblížil limitu opuštěné smlouvy INF

Nový test rakety Precision Strike Missile se přiblížil limitu opuštěné smlouvy INF

** Společnost Lockheed Martin nedávno otestovala vyvíjenou raketu krátkého doletu Precision Strike Missile ** Její dolet podle všeho dosáhl, ne-li překročil hranici 500 kilometrů ** Tato hranice byla vytyčena pro balistické rakety a střely s plochou dráhou letu v americko-ruské smlouvě INF

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíRaketa
Apex Legends vás v nových záběrech z 11 sezóny vezme na tropický ostrov

Apex Legends vás v nových záběrech z 11 sezóny vezme na tropický ostrov

Po několika trailerech tu máme konečně i přímo záběry ze hry.

Michal Maliarov
Apex LegendsBattle RoyaleVideo
Podívejte se na bojové schopnosti Aloy z Horizon Forbidden West

Podívejte se na bojové schopnosti Aloy z Horizon Forbidden West

Třicetivteřinové video na Twitteru ukazuje celou smršť schopností a pohybů, které využijete v boji.

Michal Maliarov
Horizon: Forbidden WestVideo
Cetin začne pomalu rušit xDSL ve prospěch optiky. Trend míří i do Česka

Cetin začne pomalu rušit xDSL ve prospěch optiky. Trend míří i do Česka

Lukáš Václavík
VDSLOptické kabelyCETINPřipojení k internetu
O PC verzi God of War se stará jiné studio, Santa Monica však vývoj sleduje

O PC verzi God of War se stará jiné studio, Santa Monica však vývoj sleduje

O kvalitu tedy rozhodně bude náležitě postaráno.

Michal Maliarov
God of WarByznys
Recenze herní myši Cooler Master MM731. Svižnost v jednoduchém balení

Recenze herní myši Cooler Master MM731. Svižnost v jednoduchém balení

Novinka od Cooler Masteru klame tělem a nabízí perfektní hardware v kombinaci s jednoduchým designem.

Michal Maliarov
Herní myšRecenze