Výsledky TIPA 2007

Výsledky TIPA 2007

Stejně jako loni, tak i letos byly vyhlášeny nejlepší výrobky podle TIPA (Technical Image Press Association), což je sdružení evropských odborných časopisů. Celkem bylo uděleno šestatřicet ocenění v nejrůznějších kategoriích – digitální fotoaparáty, objektivy, tiskárny, videokamery, příslušenství či minilaby. My si představíme šestnáct oceněných produktů, které spadají do kategorie digitální fotoaparáty a příslušenství.

Nejlepší amatérská digitální zrcadlovka
Podobně jako loni, i letos tuto pozici obhájil Nikon, a to s fotoaparátem Nikon D40x, který nabídne rozlišení 10 Mpx a rozsah citlivostí ISO 100 až ISO 1 600

Nejlepší poloprofesionální digitální zrcadlovka
Překvapením je tentokrát umístění společnosti Pentax, ta zabodovala modelem Pentax K10D, který se vyznačuje především tělem s odolnější úpravou a stabilizací obrazu.

Nejlepší profesionální digitální zrcadlovka
Výsledek v této kategorii mohl být prakticky jediný, a to Canon EOS-1D Mark III, který je momentálně nejrychlejší digitální zrcadlovkou na světě s rychlostí snímání 10 sn./s a také živým náhledem na displeji.

Nejlepší středoformátový přístroj
Již tradičně se v této kategorii objevují fotoaparáty značky Hasselblad, tentokrát je to model H3D, který se prodává s třemi typy datových stěn – 39, 31 a 22 Mpx. První a poslední jmenovaná mají velikost snímače 48 × 36 mm.

Nejlepší dálkoměrný fotoaparát
V loňském roce tato kategorie zůstala neobsazena, letos zvítězil prakticky jediný model na trhu, a to Leica M8 – kombinace klasických tvarů a ovládání s digitální technologií.

Nejlepší ultrakompaktní digitál
Z nepřeberného množství stylových kompaktů vybrali porotci jeden, je jím model Fujifilm FinePix Z5fd, který je kombincí líbívého designu a dostatečného vybavení.

Nejlepší kompaktní digitál
Druhý bod pro Nikon je umístění modelu Coolpix P-5000, který je návratem do doby kvalitních širokorozsahových zoomů s magnéziovým tělem.

Nejlepší ultrazoom
Inovovaný kapesní ultrazoom od Panasonicu, model Lumix TZ3 byl zvolen jako nejlepší ze všech dostupných modelů. Jeho recenzi jsme vám nedávno přinesli.

Nejlepší multimediální fotoaparát
V této kategorii se toho příliš nezměnilo, opět zvítězil Samsung, tentokrát s modelem i7, který je nástupcem loňského vítěze Digimax i6.

Nejlepší stylový digitál
Novinka, kterou zatím nikdo nedržel v ruce – Ricoh Caplio GX100 – nabízí širokoúhlý zoom a externí elektronický hledáček

Nejlepší inovace
Jelikož je tato kategorie poněkud obšírnější, vlezl se pod její hlavičku i odolný kompakt Olymps mju 770 SW, který je nejen vodotěsný, ale také nárazuvzdorný a tlakuvzdorný.

Nejlepší amatérský objektiv
Třetí bod pro Nikon, tentokrát v podobě telezoomu AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF ED, který přinesl do amatérské třídy vyspělé technologie, jako napřklad redukci vibrací.

Nejlepší poloprofesionální objektiv
Jediné ocenění pro značku Sigma se událo v podobě objektivu Sigma 70mm f/2.8 EX D G Macro, ten je určen výhradně pro digitální zrcadlovky s velikostí snímače APS-C.

Nejlepší profesionální objektiv
Opět inovace v řadách Canonu a opět jediný přibyvší model na trhu, konkrétně objektiv Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM, který je inovovanou verzí předchozímo modelu se stejným rozsahem ohnisek.

Nejlepší paměťové médium
Jako nejlepší vyšla z celé řady paměťových karet Compact Flash karta Lexar Professional 300×, která umí zapisovat/číst rychlostí až 45 MB/s.

Nejlepší příslušenství
Ošemetná kategorie, neboť příslušenství je na trhu velká spousta, porotci se však rozhodli pro stativ Manfrotto 190XPROB, který je vylepšením staršího modelu a přichází se zcela novou koncepcí.

Ostatní ocenění najdete na webu sdružení TIPA.

Určitě si přečtěte

Články odjinud