Vylaďte si tiskárnu

Vylaďte si tiskárnu
Úskalím levných fototiskáren často bývá barevné podání – špatná interpretace barev dokáže radost z vlastní realizace fotografií poněkud zkalit. Nabízíme vám na toto téma jednu zkušenost.

Jak jsme zprvu uvedli, popisované barevné korekce jsme dosud prováděli výhradně v ovladači tiskárny a zdrojový soubor tak zůstal nedotčen. Je však možný i postup opačný, totiž že si barevnost snímku upravíme v prostředí fotoeditačního software, tedy přímo na zdrojovém souboru (jistě lépe jeho kopii) tak, aby vyhovoval reprodukci tiskárnou. Taková možnost není dána u jednoduchých programů pro tisk fotografií, jako například s tiskárnou PIXMA iP4300 dodávaného programu Easy-PhotoPrint.

Ale například již editor Zoner Photo Studio 8 nebo 9, kerý je často přibalen ke kompaktním fotoaparátům, dává významné možnosti práce se Správou barev (obdobně Photoshop). Ve zmiňovaném ZPS8 / ZPS9 lze v Nastavení / Možnosti / Správa barev nastavit profily periferních zařízení, tedy pro nás důležité tiskárny. Jestliže si zde nastavíte ICC profil tiskárny, který budete následně používat při samotném tisku, můžete si v průběhu editace fotografie aktivovat funkci Náhled barev před tiskem na záložce Zobrazit. Není-li zcela chybně nastavena barevnost monitoru, zjeví se vám snímek v barevném podání bližším finálnímu výstupu z tiskárny. Barevné korekce pak provádíte daleko kontrolovaněji, než při metodě pokus/omyl v ovladači tiskárny.

Klepněte pro větší obrázek

Pro orientaci mezi názvy jednotlivých profilů zde platí jednoduchá pomůcka, vycházející z názvů jednotlivých typů značkových papírů Canon:

MP = Matte Photo Paper
PR = Photo Paper Pro
SP = Photo Paper Plus Glossy

Čísla pak indikují kvalitu tisku, kde 1 = vysoká…

Hodlám-li tedy tisknout ve Vysoké kvalitě na papír Photo Paper Pro (což při samotném tisku nastavím v ovladači tiskárny), vyberu ve Správě barev ZPS8 / ZPS9  profil tiskárny „Canon iP4300 PR1“.

Klepněte pro větší obrázek

Nepochybně v editoru ZPS8 / ZPS9 dojdete k podobným barevným korekcím, jaké se nám výše osvědčily při práci s CMY přímo v ovladači tiskárny. V Editoru však budete pracovat s prostorem RGB, takže výsledkem bude přidávání zelené a modré (zeslabování purpurové a žluté), případně snížení sytosti. Provedené změny se samozřejmě na monitoru ještě zvýrazní po návratu do normálního zobrazení z režimu Náhled barev před tiskem. Takto upravený a uložený snímek se vám nadále na monitoru bude jevit jako barevně nekorektní – je přece upraven pro výstup z tiskárny.

Klepněte pro větší obrázek

Který z uvedených postupů si oblíbíte, nebo se rozhodnete do problematiky správy barev ponořit hlouběji a budete se zabývat kalibrováním své domácí „digitální fotolaboratoře“, záleží na vás. Sladění celého reprodukčního řetězce pomocí barevných profilů je složité, ale samozřejmě možné. V solidních editačních programech je možné obrazovým souborům přiřazovat ICC profily, nebo je mezi nimi převádět. Dost možná vám ale barevné podání výtisků z vašeho ink-jetu vyhovuje, pak jste si ušetřili jeden opravdu zapeklitý problém. Pak vám ale položím jinou otázku: Co výtisky černobílé? Jsou skutečně tvořeny škálou šedé, nebo mají barevný nádech? Ale o tom raději zcela samostatně.

Témata článku: Fotoškola, Canon

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

3 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola