Vylaďte si tiskárnu

Vylaďte si tiskárnu
Úskalím levných fototiskáren často bývá barevné podání – špatná interpretace barev dokáže radost z vlastní realizace fotografií poněkud zkalit. Nabízíme vám na toto téma jednu zkušenost.

Výše popisované laborování s optimálním nastavením barevného spektra CMYK v ovladači tiskárny bude stát něco inkoustu a papírů, budiž však útěchou, že výsledné a osvědčené nastavení lze v ovladači tiskárny uložit pro příští rychlé použití jako vlastní Profil. Takových Profilů pak lze vytvořit celou řadu a zohlednit v nich vlastní preferovaná nastavení tisku včetně formátu a typu papíru, bezokrajového tisku a jeho kvality, barevných korekcí, uplatněných dalších efektů apod.

Jistě je dobré vytvořit si vlastní styly pro tisk fotografií, používat stále stejný spotřební materiál (inkousty a papíry) a adekvátně k těmto stylům si přednastavené vlastní Profily pojmenovat. Dosáhnete tak pohodlně opakovatelných a vlastnímu oku libých výsledků tisku. Znovu připomínám, že osvědčené barevné korekce se budou lišit v závislosti na použití konkrétního typu papíru.

Klepněte pro větší obrázek

Neodpustím si při této příležitosti doporučit jednu z funkcí ovladače, která byť s barevným podáním tisku nesouvisí a může být v tomto směru dokonce zavádějící, je však velmi užitečná. Jde o Náhled před tiskem – zatržením této volby v Předvolbách tisku dojde po spuštění příkazu Tisk nejprve k otevření samostatného okna Náhled na tiskárnu, ve kterém si můžete zkontrolovat definitivní vzhled tištěné stránky. Často tak předejdete vytištění nevhodně zarovnané nebo oříznuté fotografie – stačí použít tlačítko Zrušit tisk a chybné nastavení opravit.

Matoucí je zde bohužel právě barevné podání, které se opravdu přizpůsobí provedené korekci CMYK z Ručního nastavení barev v ovladači, což ovšem na monitoru vypadá poněkud jinak než na budoucím výtisku. Zde by přicházela v úvahu ona zmiňovaná kalibrace monitoru a tiskárny, ale tomu jsme se právě záměrně, s poukazem na převážný způsob prezentace fotografií, vyhýbali.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Do vlastního Profilu provedená nastavení je pak vhodné ověřit na fotografii jiného žánru, kde se možná barevný tón zachová poněkud jinak. V našem případě byl alternativou ke krajině portrét a nutno říci, že předem nadefinované barevné korekce se prakticky osvědčily. Pro ilustraci je ve srovnávací koláži naskenovaných fotografií připojen výtisk stejného testovacího snímku z fototiskárny Canon PIXMA iP4000 (předchůdce aktuálního modelu PIXMA iP4300), která od redakce DIGIfota v roce 2004 dostala ocenění Dobrá koupě a byla zaslouženým vítězem testu (DIGI 5/2004).

To, že nový model pracuje s menšímy kapičkami inkoustu ještě neznamená, že vám výtisky přinesou větší potěšení. Současně totiž došlo k inovaci barevných profilů, které podle naší zkušenosti produkují poněkud zbytečně syté a teplé tóny barev. Podotýkám, že tento jev jsme za srovnatelných podmínek ověřili u třech nových shodných tiskáren.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Fotoškola, Canon

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

3 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

Petr Březina
Instagram