Vylaďte si tiskárnu

Vylaďte si tiskárnu
Úskalím levných fototiskáren často bývá barevné podání – špatná interpretace barev dokáže radost z vlastní realizace fotografií poněkud zkalit. Nabízíme vám na toto téma jednu zkušenost.

Vycházejme z předpokladu, že fotografie produkované našim digitálním fotoaparátem (ale třeba i skenerem), nám při reprodukci na vlastním monitoru svým barevným podáním vyhovují. Respektive v průměru vyhovují, neboť tak jako tak se nevyhneme občasným korekcím vyvážení bílé apod. Z anket je zřejmé, že osudem většiny digitálních fotografií je prezentace a archivace v digitální podobě, takže důležitý je jejich dojem právě na monitoru. Jen ty nejlepší snímky pak míří na papír a byla by škoda, aby právě tyto utrpěly na kvalitě deformací barev tiskárnou.

Jak tedy s nekorektním barevným podáním výtisků z ink-jetu bojovat? Za výše uvedených okolností bude lepší, než násilně zasahovat do originálních souborů fotoeditačním softwarem jen kvůli nepřesné reprodukci barev tiskárnou, vypořádat se s vlastnostmi dané konkrétní tiskárny přímo v jejím ovladači.

Ovládání na dálku

Ovladač tiskárny je software zprostředkující komunikaci mezi počítačem a tiskárnou, který mimo jiné obsahuje specifické profily pro převod obrazových souborů do barevného prostoru CMYK, resp. gamutu (rozsahu barev) ve kterém tiskárna obrazová data reprodukuje. Jde o soubory *.ICC a jsou podle výrobce optimalizovány pro tisk v požadované kvalitě a na konkrétní typy papírů. Představa, že bez kalibrací celého reprodukčního řetězce naleznete a uplatníte takový ICC profil, se kterým budou vaše výtisky na konkrétním fotopapíře přesně podle představ, je bohužel podle našich zkušeností lichá. Nicméně ovladač vždy obsahuje prostředky, kterými lze barevné podání, sytost, jas a kontrast výtisků korigovat.

Klepněte pro větší obrázek

Některé ovladače nabízejí jednoduchý posun barevného tónu na škále studený – neutrální – teplý, v případě PIXMY iP4300 jde o možnost ručního nastavení barev ve spektru CMYK v Předvolbách tisku. Jak znázorňují táhla pro ovládání jednotlivých barev CMY, jejich potlačováním dochází k zesilování barev doplňkových, tedy červené, zelené a žluté. Zde ovšem nezbývá než poněkud laborovat a ke vhodné korekci jednotlivých barev se postupně propracovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výsledek práce s úpravami barev ve spektru CMY, jakož i sytostí a jasem v ovladači tiskárny, je zřejmý z následující koláže naskenovaných výtisků. Původní teplý tón je eliminován potlačením purpurové a žluté, tj. posílením zelené a modré. Poněkud nás překvapila síla korekcí, která musela být pro dosažení kýženého barevného podání použita. Příručka ovladače tiskárny přitom doporučuje omezit používání vyvážení barev pouze na jemné úpravy, protože: (citace) „Ovladač tiskárny upravuje barvy prostřednictvím aplikace Canon Digital Photo Color, takže data jsou tištěna pomocí odstínů, kterým dává přednost většina uživatelů.“ Nicméně jaro a podzim je přece jen rozdíl…

Klepněte pro větší obrázek

V souvislosti s barevným podáním domácích výtisků je nutno poukázat na významný vliv použitého média – papíru. Výrobci tiskáren doporučují použití vlastního firemního spotřebního materiálu a jak jsme se nejednou přesvědčili při srovnávacích testech fototiskáren, zdaleka nejde jen o marketingový a obchodní tah. Často se hovoří o vzájemné interakci inkoustů s papírem, respektive jeho jednotlivými vrstvami. Ostatně první výše uvedená koláž tuto skutečnost také zřetelně dokumentuje.

Věc je třeba chápat tak, že z principu vytváření odstínů barev tiskem jednotlivých barevných inkoustů spektra CMY (subtraktivní – skládání barev odčítáním), je nejvyšší jas barev (potažmo i gamut) dán právě bělostí a leskem papíru. Při srovnávání s reprodukcí monitorem berte v úvahu, že monitor světlo vyzařuje, ale papírová fotografie pouze odráží. Takto není třeba připomínat, že zásadní roli hraje také zdroj světla, pod kterým výtisk fotografie posuzujete.

Témata článku: Fotoškola, Canon

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

3 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne