25
Fotogalerie

Vyhlášení výsledků prvního kola soutěže Upravujeme RAW

Co fotograf, to jiný pohled. Kolika způsoby lze upravit jednu fotografii? Kdo je v upravování RAW nejlepší?

V prvním kole soutěže v upravování fotografií RAW vystavilo své výtvory padesát sedm autorů. Překvapila mne rozličnost úprav a představ, jak by měla fotografie vypadat. Děkuji všem, kteří šli se svou kůži na trh. Záměrně jsem k úpravám vystavil fotografii, která měla přepálenou oblohu a podexponovanou krajinu. Na vás bylo pomocí konvertoru RAW tento dynamický nedostatek srovnat a vytvořit fotografii, která bude vypadat dle vašeho gusta.

_DSC19941_NX.jpg
max. velikost
Autor originálu: Ivo Prümmer

Fotografii jsem vyvolal v Nikon Capture NX2. Přepaly a podexpozice jsou korigovány pomocí U-pointů. Klonovací razítro a retušovací štětec Photoshopu odstranily prach, který byl na senzoru a také informační tabuli.

Při hodnocení vašich děl jsem kladl důraz na dodržení přirozeného vzhledu fotografie a technickou kvalitu zpracování. Můj názor nikomu nenutím, snažil jsem se k úpravám vyjádřit jako fotograf a ten, který viděl originální scénu.

Jak dopadlo hlasování?

Fotografie, které měly aspoň jeden hlas:

01_Soutez_raf.jpg 
max. velikost
autor: Fiho
počet hlasů: 10

Popis úpravy: „Snímek byl upraven ve fotoshopu. Jak s oblibou říkám: "byla mu přidělaná nálada". Takhle se dá alespoň trošku zachránit zcela nepovedený snímek, který by skončil v koši. Vím, vím, chtělo by to víc pečlivosti, trochu jsem to odflák.“

Komentář autora originálu: Fiho vyrobil velice líbivou fotografii s dramatickou atmosférou a upoutal nejvíc hlasujících. Dle mého názoru je upravená fotografie mimo pravidla soutěže – autor při úpravě použil oblohu z jiné fotografie. Výsledek se hodně vzdálil od mé představy přirozené fotografie, nicméně nejvyšší počet bodů je důkazem toho, že takové fotografie jsou „in“. Fiho, rád bych se naučil postup, kterým jsi do fotografie přidal světlo z obrazů starých mistrů.

02_2009-08.jpg 
max. velikost
autor: martin74b
počet hlasů: 7

Popis úpravy: „upraveno v Zoner 11“

Komentář autora originálu: Fotografie má dobře prokreslené stíny, ale přepal na obloze je viditelný. Obraz má studené barvy. Chybí mi aspoň trochu červené. Chválím neslití barev zelených listů.

03_Vychod_slunce_nad_Sirotcim_hradem.jpg 
max. velikost
autor: Midian
počet hlasů: 5

Popis úpravy: „Adobe Lightroom 2.2“

Komentář autora originálu: Přepal na obloze je stále vidět, ale není tak velký jako u předchozí fotografie. Líbí se mi, že Midian vytáhl červené paprsky vycházejícího slunce na zdi levé skály. Bohužel, červená se prosadila i na listech pravého stromu a listy působí jednobarevně a nepřirozeně.

04_hradek_mensi.jpg 
max. velikost
autor: ok2xrw
počet hlasů: 3

Popis úpravy: „byl použit Zoner“

Komentář autora originálu: Pro mne nejlépe zvládnutý přepal oblohy. Autor ok2xrw roztáhl gradient bílo-modré přes celý obzor a obloha podle mě působí přirozeně. Škoda, že tato fotografie je neostrá. Vykreslením detailů by úprava získala grády.

05_2009-08_NEF.jpg 
autor: polo_cz
počet hlasů: 2

Popis úpravy: „Mel jsem za to, ze by uprava mela probehnout jen s vyuzitim RAW konvertoru, tedy bez pouziti napr. photoshopu. Pouzil jsem Lightroom 2.1. Snimek je orezany pro "zdurazneni" motivu, je pouzito nastroje HSL pro posun barev. Take je aplikovana hruba maska na oblohu s kompenzaci expozice do minusu (ta neni dokonala, ale nehral jsem si s tim). Jeste jsem si hral s krivkami a pridal trochu ostrosti.“

Komentář autora originálu: První, co upoutalo mou pozornost, je aura kolem levé skály. Změna zelené na žlutou na mne ve výsledku a s odstupem od monitoru působí zajímavě. V tmavých partiích jsou vidět bílé pixely, patrně vzniklé při doostřování.

06_2009-08_2-3.jpg 
max. velikost
autor: Martin Zahuta
počet hlasů: 2

Popis úpravy:
1) import do Lightroomu
2) export ve třech různých expozicích (-1, 0 a +1EV)
3) vytvoření HDR snímku ve Photomatixu
4) opět import do Lightroomu
5) koncové úpravy (vyvážení bílé, kontrast, tónování stínů)

Komentář autora originálu: Opět velice dobře zpracovaná obloha i stíny. Růžový nádech někoho zahřeje, někomu se nemusí líbit. Mě se moc nelíbí. Fotografie není dobře zmenšena, neostrost kazí dojem.

07_sirotci-hrad.jpg 
max. velikost
autor: Nill
počet hlasů: 2

Popis úpravy: „Vyrovnani jasu v Adobe Lightroom 1.4
Fake HDR (v podstate se jedna o tonemaping) postup ve Photoshopu.
Vyretusovani prachu a doladeni celkoveho vzhledu, aby se to co nejvice blizilo atmosfere vychodu slunce.“

Komentář autora originálu: Fotografie je ve stínech velice kontrastní. Listová a trávová zelená rozhodně nevypadají přirozeně.

08_V_chod_slunce5.jpg 
max. velikost
autor: oldbas
počet hlasů: 2

Popis úpravy: bez komentáře

Komentář autora originálu: Autorovi se nepovedlo projasnit stinné partie a zkrotit přepal oblohy. Bohužel, krajina je zašedlá a málo kontrastní.

Krotitelé přepalů

Další výtvory, jejichž autoři si dle mého názoru velice dobře poradili s přepaly a podexpozicí a zachovali ducha originální fotografie. Škoda, že tyto fotografie nebyly bodovány.

 2009-08_a_MINI.jpg 2009-08_kopie.jpg hradek_web.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
autor: cr666sh | autor: x3me | autor: machacek.jan

raw.jpg V_chod-slunce-nad-Sirot_m-hradem-resize.jpg
max. velikost | max. velikost
autor: player | autor: BenaCZ

Daleko od originálu, blízko k líbivosti

A konečně úpravy, které šly nad rámec prostého převodu z RAWu. Autoři předvedli vlastní vidění fotografie. Úpravy mohou být pro ostatní inspirací i výstrahou. Záleží na vkusu.

2009-087.jpg 2009-089.jpg
max. velikost | max. velikost
autor: malcoolm | autor: okurka

2009-08b.jpg hrad17.jpg
max. velikost | max. velikost
autor: janomilata | autor: triskacik

prava_RAW1.jpg raw_bw.jpg
max. velikost | max. velikost
autor: chrris | autor: tomheczko

Rawup2.jpg test4.jpg
max. velikost | max. velikost
autor: motor911 | autor: e-velina

upravaRAW.jpg upravaRAW1.jpg
max. velikost | max. velikost
autor: motor911 | autor: jirisp

Vychod_slunce_nad_Sirotcim_hradem4.jpg 
max. velikost
autor: Midian
 

Tyto i další fotografie naleznete v galerii DIGIareny.

Pokračujeme druhým kolem. Společně s autorem originální fotografie se těšíme na vaše úpravy a hlasování.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud