Výdělky a zkušenosti českých fotografů ve fotobankách

Výdělky a zkušenosti českých fotografů ve fotobankách

Fotobanky jsou jednou z možností, kde může amatér i profesionál zpeněžit svou fotografickou a grafickou tvorbu. Jak je využívají čeští autoři?

Amatéři váhají a nevědí, zda na to mají, zda jejich díla fotobanky přijmou. Profesionálové zase nechtějí devalvovat svoji práci (prodejní ceny jsou ve fotobankách hodně nízké, ale to zase vyváží počet prodejů).

Ale i přesto existuje spousta těch, kteří to vyzkoušeli. Na začátku roku jsem se jich (již potřetí) prostřednictvím dotazníku zeptal, zda jim to stálo za to a položil jsem jim dalších asi 30 otázek. Plných 111 fotografů a grafiků (ve fotobankách se neprodávají pouze fotky, ale také ilustrace, videa, audio, flash) mi anketu vyplnilo a zde jsou ty nejzajímavější informace.

S fotobankami si můžete začít hrát ještě před dosažením plnoletosti, ovšem v takovém případě musíte poprosit rodiče, aby se za vás registrovali (nejmladšímu fotobankéři v průzkumu je 13 let), po dovršení plnoletosti je možné zažádat o převod účtu.

Dříve byly microstock fotobanky určené hlavně pro amatéry, dnes už se tam registrují i profesionálové, protože díky množství prodejů to je pro ně nezanedbatelný zdroj příjmů (27 % respondentů z průzkumu byli profesionálové). Příliv mnoha amatérů i profesionálů měl za následek růst požadavků fotobank na kvalitu fotek a ilustrací, takže s běžnými „výcvaky“ z dovolené si už moc neškrtnete.

Jednoduchá infografika shrnuje nejzásadnější zjištění průzkumu:

infographics-fotobankovy-pruzkum-2012-big.jpg
zdroj: fotobanky.cz

Na začátku fotobanky prodávaly pouze fotografie, později přibyly i ilustrace, zejména ve vektorovém formátu. Dnes se již běžně prodávají i video soubory, audio nebo flash. Čeští fotobankéři nejčastěji prodávají fotografie (79 %), ilustrace (62 %) a videa (11 %)

Kolik se tedy dá ve fotobankách vydělat? Vezmeme-li mediánové hodnoty (těch dosáhne přesně 1/2 účastníků průzkumu), tak z nich vyčteme, že běžný fotobankéř si za rok vydělá 19 725 Kč, s portfoliem o velikosti 480 fotek/ilustrací a pracuje na tom 6 hodin / týden. Pokud vás zajímá průměr, tak jsou hodnoty mnohem příjemnější: 84 097 Kč, 1071 fotek/ilustrací za rok při vynaložení 10 hodin práce za týden.

Více informací a další zajímavá data z průzkumu najdete na webu Fotobanky.cz.

Chcete-li odpověď na otázku v úvodu článku - zda se fotobanky vyplatí, pak vězte, že 2/3 dotázaných si myslí, že se jim to vyplácí, navíc pouze 7% účastníků ankety očekává snížení svého výdělku v příštím roce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud