Výdělky a zkušenosti českých fotografů ve fotobankách

18. března 2013
TWEET SDÍLET
Výdělky a zkušenosti českých fotografů ve fotobankách
Fotobanky jsou jednou z možností, kde může amatér i profesionál zpeněžit svou fotografickou a grafickou tvorbu. Jak je využívají čeští autoři?

Amatéři váhají a nevědí, zda na to mají, zda jejich díla fotobanky přijmou. Profesionálové zase nechtějí devalvovat svoji práci (prodejní ceny jsou ve fotobankách hodně nízké, ale to zase vyváží počet prodejů).

Ale i přesto existuje spousta těch, kteří to vyzkoušeli. Na začátku roku jsem se jich (již potřetí) prostřednictvím dotazníku zeptal, zda jim to stálo za to a položil jsem jim dalších asi 30 otázek. Plných 111 fotografů a grafiků (ve fotobankách se neprodávají pouze fotky, ale také ilustrace, videa, audio, flash) mi anketu vyplnilo a zde jsou ty nejzajímavější informace.

S fotobankami si můžete začít hrát ještě před dosažením plnoletosti, ovšem v takovém případě musíte poprosit rodiče, aby se za vás registrovali (nejmladšímu fotobankéři v průzkumu je 13 let), po dovršení plnoletosti je možné zažádat o převod účtu.

Dříve byly microstock fotobanky určené hlavně pro amatéry, dnes už se tam registrují i profesionálové, protože díky množství prodejů to je pro ně nezanedbatelný zdroj příjmů (27 % respondentů z průzkumu byli profesionálové). Příliv mnoha amatérů i profesionálů měl za následek růst požadavků fotobank na kvalitu fotek a ilustrací, takže s běžnými „výcvaky“ z dovolené si už moc neškrtnete.

Jednoduchá infografika shrnuje nejzásadnější zjištění průzkumu:

Klepněte pro větší obrázek
zdroj: fotobanky.cz

Na začátku fotobanky prodávaly pouze fotografie, později přibyly i ilustrace, zejména ve vektorovém formátu. Dnes se již běžně prodávají i video soubory, audio nebo flash. Čeští fotobankéři nejčastěji prodávají fotografie (79 %), ilustrace (62 %) a videa (11 %)

Kolik se tedy dá ve fotobankách vydělat? Vezmeme-li mediánové hodnoty (těch dosáhne přesně 1/2 účastníků průzkumu), tak z nich vyčteme, že běžný fotobankéř si za rok vydělá 19 725 Kč, s portfoliem o velikosti 480 fotek/ilustrací a pracuje na tom 6 hodin / týden. Pokud vás zajímá průměr, tak jsou hodnoty mnohem příjemnější: 84 097 Kč, 1071 fotek/ilustrací za rok při vynaložení 10 hodin práce za týden.

Více informací a další zajímavá data z průzkumu najdete na webu Fotobanky.cz.

Chcete-li odpověď na otázku v úvodu článku - zda se fotobanky vyplatí, pak vězte, že 2/3 dotázaných si myslí, že se jim to vyplácí, navíc pouze 7% účastníků ankety očekává snížení svého výdělku v příštím roce.

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software