Vybíráme novou trojnožku pro digitální fotoaparát

Vybíráme novou trojnožku pro digitální fotoaparát

Výběr vhodného stativu se může zdát jako jednoduchá věc, když ale oběhnete několik fotoobchodů možná změníte názor.

O tom, že je stativ prodlouženu rukou fotografa asi nebude nikdo pochybovat. S jeho pomocí si můžete vychutnat nejen kouzlo dlouhé expozice, perfektně zaměřit a zakomponovat scénu. I pro akčnější fotografii je stativ vhodným pomocníkem, když z něj například vytvoříme jednoduchý monopod a necháme nohy u sebe.

Ne každý stativ je však vhodný pro každý fotoaparát. Pokud fotografujete pokročilým kompaktem a potřebujete stativ na krajinu, budete mít zřejmě jiné nároky než lovci snímků divoké zvěře, jejichž výbava přesahuje hmotností i deset kilogramů.

Výběr vhodnémi stativu se může stát hotovým dobrodružstvím, zvláště pak v okamžiku kdy se chystáte sáhnout po něčem lepším a ke stativovým nohám musíte vybrat vhodnou hlavu. Někdy již výrobci nabízejí zvýhodněné sety stativu i s hlavou, ne vždy je však prodávaná kombinace tím pravým pro vaše účely. Někomu může vadit ovládání hlavy jenou dlouhou pákou, jinému pak příliš mnoho plastu v namáhaných partiích. Každý z nás má zkrátka jiné priority a požadavky.

Prvním krokem při výběru stativu by mělo být rozhodnutí o koupi stativové hlavy, s tou totiž budete pracovat nejčastěji a proto je důležité, aby vám sedla nejen svými možnostmi ale především zhotovením a konstrukcí, v opačném případě bude Práce se stativem velmi nekomfortní.

Jakmile budete mít vybranou stativovou hlavu, zjistěte si její hmotnost, k té pak připočtěte hmotnost vašeho fotoaparátu. Typicky se jedná o hmotnost v nejtěžším stavu tj. tělo s bateriovým gripem a s nasazeným nejtěžším teleobjektivem, který vlastníte nebo plánujete zakoupit. Výsledná hmotnost (fotoaparát + hlava) pak musí být menší než je nosnost samotného stativu.

Pokud je rozdíl mezi hmotností a nosností malý, je pravděpodobné, že bude stativ náchylnější na vychýlení ze stabilní pozice, zvláště v případě, kdy vytáhnete středovou tyč. Ideální stav je, když je nosnost stativu alespoň o třetinu větší ve srovnání s hmotností sestavy. To vám zajistí perfektní stabilitu ve většině fotografických situacích.

Aby byl váš výběr stativu jednodušší, připravili jsme pro vás souhrn doposud testovaných modelů, mezi nimiž si vybere prakticky každý, ať už se jedná o amatéra s malým kompaktem či fotografa divoké zvěře.

Znáte Benro?
Karbonový stativ Benro C-197 společně s kulovou hlavou Benro KJ-2 je robustní kombinace pro většinu příležitostí. Pokud znáte výrobky značky Gitzo, jistě vám bude design Benra povědomý.

Cestovatelský stativ v režii Manfrotta
Novinka loňského roku – stativ DIGI 785B Modo Maxi – patří mezi nejlehčí a nejskladnější stativy. Jeho použití je velmi univerzální, pokud občas natáčíte video, oceníte určitě možnost aretace jednoho směru pohybu hlavy.

Japonský nebo italský?
Duel lehkých stativů určených pro amatérské zrcadlovky se základním objektivem odhalil klady i zápory u obou produktů. Zjistěte, který je ten lepší pro vás.

Stabilní základna: Velbon Sherpa 600R
Stativ Sherpa 600R nepatří mezi drobečky, když si s ním vyrazíte, budete se muset smířit s délkou přes šedesát centimetrů. Odvděčí se vám však dobrou stabilitou a nosností.

Znovuzrozený profesionál: Manfrotto 190XPROB
Jeden z nejoblíbenějších amatérských stativů prošel kompletním faceliftem spolu s ním jsme otestovali i základní třícestnou hlavu 804RC2.

Když je hlava plovoucí
Inovací prošli i robustnější stativy Manfrotto z řady 055. Testovali jsme je v kombinaci s fluidní hlavou 503HDV, která je vyhledávaným příslušenstvím mezi wild-life fotografy.

Věříme, že mezi námi testovanými stativy jste našli svého favorita. Pokud ne, budeme rádi, když nám pošlete návrhy, jaké stativy by vás zajímaly a měli bychom je tudíž otestovat. Stejně tak budeme rádi, když se s námi podělíte o postřehy z praxe při používání testovaných kousků.

Určitě si přečtěte

Články odjinud