Vybíráme digitál nejen pod stromeček

15. listopadu 2007
TWEET SDÍLET
Plánujete-li nákup nového digitálu (sobě či blízkým osobám) začíná být vhodná doba na prozkoumání trhu.

Mnozí z vás si jistě pomyslí, že na vánoční šílenství a nákupní horečku je ještě dost času. Pravdou však je, že v následujících týdnech bude zájem o digitální fotoaparáty více než velký a prodejci budou mít plné ruce práce aby pokryli poptávku po nových fotoaparátech. Známé rčení říká, že štěstí přeje připraveným, při koupi nového vybavení pak platí dvojnásob. Pokud si již dnes ujasníte jakýže digitál byste rádi koupili pro fotografické hrátky, ať už svoje či svých příbuzných, bude mnohem jednodušší prolétnout akční nabídky obchodních řetězců či vánoční slevy specializovaných fotoprodejen.

Dnešní článek je určen především těm uživatelům, kteří plánují koupi prvního digitálu, nebo se rozhodli pro inovaci fotografického vybavení. Výběr vhodného fotoaparátu totiž nezačíná u přehledu technických parametrů, ale u analýzy vašich potřeb. Před nákupem či samotným výběrem přístroje je vhodné ujasnit si, co od fotoaparátu očekáváte a jaké jsou vaše priority. Dalším krokem by měl být výběr kategorie fotoaparátu, v ideálním případě pak skončíte se dvěma či třemi konkrétními modely, mezi nimiž se rozhodnete až po jejich ozkoušení a osahání.

V dnešním článku si představíme několik kategorií digitálních fotoaparátů, následující rozdělení neberte jako dogma, mělo by vám však pomoci při rozhodování, který digitál je ten pravý pro vaše potřeby.

Kompaktní digitální automat

Nejjednodušší typ digitálu, určený především začátečníkům a také těm, kteří se nechtějí starat o nastavování clony, času a jiných funkcí. Nejčastěji mají plně automatické nastavení expozice i citlivosti snímače (vyšší citlivost umožňuje fotografovat v horších světelných podmínkách). Jediné, co je potřeba udělat ručně je většinou volby správného nastavení vyvážení bílé (pro reálné podání barev), případně volba optimálního scénického režimu. O vše ostatní se již postará automatika fotoaparátu. Digitály této třídy lze pořídit od 6 000 korun. Typickým zástupcem je například Olympus FE-290.

Klepněte pro větší obrázek

Kompaktní digitál střední třídy

Oproti digitálním automatům, jsou tyto přístroje vybaveny větším množstvím funkcí, díky kterým lze ovlivnit výsledný snímek. Určeny jsou pro ty, kteří chtějí mít expozici pod kontrolou a občas si i zaexperimentovat. Uplatnění najdou i u začátečníků, kteří počítají s dalším vývojem fotografických dovedností. Kromě plně automatického režimu a scénických předvoleb vám tyto modely nabídnou i prioritu clony (nastavíte clonu a fotoaparát dopočítá čas), prioritu času (nastavíte čas a fotoaparát dopočítá clonu) a plně manuální nastavení expozice. Důležitou vlastností je také možnost volby ISO – citlivosti snímače. V poslední době je většina fotoaparátů vybavena mechanickou stabiulizací obrazu. Tato třída je na trhu asi nejpočetnější, kupní cena se pohybuje mezi 7 000 až 10 000 Kč. Typickým zástupcem je například Canon PowerShot A720.

Klepněte pro větší obrázek

Kompaktní digitál vyšší střední třídy

Od předchozí kategorie se tyto fotoaparáty liší především v širší nabídce doplňkových funkcí, jako je reálný histogram, možnost připojení externího blesku, snímání do formátu RAW, manuální kalibrace vyvážení bílé. Po stránce expozičních režimů jsou vybaveny stejně jako předchozí skupina. Tyto přístroje využijí pokročilí fotografové, kteří si ještě netroufnou na zrcadlovku nebo by jim její velikost byla na obtíž, anebo nechtějí investovat horentní sumy do vybavení. Cena přístrojů začíná přibližně na 10 000 až 12 000 Kč. Typickým zástupcem je například Canon PowerShot G9 nebo Ricoh Caplio GX100.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ultrakompaktní digitál (digitální šperk)

Velice specifická a také obsáhlá kategorie digitálních fotoparátů. Velký důraz je u těchto přístrojů kladen na jejich minimální rozměry a především na design. Nejčastěji jsou v kovovém provedení a ve stříbrné nebo jiné – výrazné – barvě. Prakticky každý výrobce má alespoň jednoho zástupce v této kategorii. Vybavení ultrakompaktů může být naprosto minimální (expoziční automat) až po funkcemi nabitý digitál s expozičními režimy. Fotoaparát tohoto typu je určen prakticky všem, je malý, hezký a mnohdy také drahý. Cena se pohybuje podle vybavení od 8 000 až do 16 000 Kč. Typickým zástupcem je například Sony Cyber-shot T200 s dotykovým displejem.

Klepněte pro větší obrázek

Digitál s elektronickým hledáčkem (EVF zrcadlovka)

Tyto přístroje nemají na rozdíl od předchozích kategorii klasický průhledový hledáček. Ten je nahrazen malým displejem uvnitř hledáčku, kde vidíte snímanou scénu. Ve většině případů je tato kategorie shodná jako s kategorií ultrazoomů. Ultrazoomy jsou digitály s desetinásobným a větším optickým zoomem. Vybavení a funkce jsou prakticky stejné jako u digitálů vyšší střední třídy. Ve většině případů mají také stabilizátor obrazu, který usnadní snímání s dlouhým ohniskem. Předností těchto digitálů je především velký rozsah zoomu objektivu, za podobnou cenu byste ho u zrcadlovky těžko našli. Dá se tedy říct, že mají nejširší uplatnění, daní za tuto výhodu jsou větší rozměry. Typickým zástupcem této třídy je Panasonic Lumix DMC-FZ8, Panasonic Lumix DMC-FZ50 či Fujifilm FinePix S8000fd, cenově spadají EVF digitály do rozmezí 8 000 až 15 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Amatérská digitální zrcadlovka

Zrcadlovka je koncepčně zcela odlišný typ přístroje. Oproti výše popsaným fotoaparátům nemá optický hledáček, ani elektronický hledáček. Na snímanou scénu se díváte prostřednictvím soustavy zrcadel, které ji skrz objektiv přenášejí do hledáčku. Druhým nejvýraznějším rozdílem je možnost libovolně měnit objektivy. Zrcadlovky nabízejí poměrně velký expoziční rozsah a větší rozmezí nastavení citlivosti bez ztráty kvality obrazu. To je dáno jednak větší velikostí snímacího čipu a také celkovou konstrukcí. Zrcadlovky jsou ideální pro ty, kteří se chtějí zabývat fotografováním vážněji, nebo třeba mají zkušenosti se zrcadlovkou analogovou. Cena (pouze tělo) se pohybuje od 15 000 do 20 000 korun, typickým zástupcem je například Nikon D40x.

Klepněte pro větší obrázek

Poloprofesionální digitální zrcadlovka

V podstatě stejná třída jako amatérské zrcadlovky, liší se pouze kvalitnějším – odolnějším zpracováním a některými přidanými funkcemi. Typický zástupce Nikon D300 či Canon EOS 40D, pořizovací cena (pouze tělo) začíná na 30 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Profesionální digitální zrcadlovka

Konstrukce je stejná jako u ostatních zrcadlovek. Oproti nim jsou však profesionální přístroje v odolném provedení, materiál těla je nejčastěji z hořčíkové slitiny. Velký důraz je u těchto přístrojů kladen na rychlost a přesnost zaostřování a také na rychlost snímání. Jedná se o špičkové přístroje, u kterých za kvalitu patřičně zaplatíte, ceny (pouze tělo) začínají přibližně na 50 000 a končí u čtvrt milionu korun. Typickými představiteli jsou Canon EOS 1Ds Mark III nebo Nikon D3.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Věřím, že dnešní úvod do dělení digitálů byl přínosný pro vaše další rozhodování při výběru fotoaparátu. Příště se zaměříme na samotný nákup přístroje, jak jej v rychlosti vyzkoušet a na co si dát pozor.

Témata článku: Technika, Technologie


7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura