Vstříc severským dálavám

Vstříc severským dálavám

Před čtyřmi lety mne vítr zavál opět do Skandinávie. Cílem mého zájmu se stal norský národní park Övre Dividal, který se rozkládá na ploše 743 km2 jižně od města Tromsö. Výchozím bodem byla norská strana hraničního přechodu Kilpisjarvi.

Celkem 120 kilometrů dlouhý trek vedl kamenitými cestami, haťovými chodníky a neznatelnými pěšinami přes několik údolí, sedel, řek a mokřin. Několik dnů mi na stan bubnoval déšť, orientaci často komplikovala hustá mlha, v druhé polovině výpravy však byly srážky všech podob zatlačeny šikmými paprsky polárního slunce.


Petr Zajíček: Mokřiny s pryskyřníky
Zpočátku jsem procházel náhorními plošinami s jezery, jen občas cestu křižovalo mělké údolí (Nikon FM2, objektiv Nikkor 2,8/16 rybí oko, použitá clona 5,6, čas 1 sekunda, stativ)


Petr Zajíček: Tektonické jezero
Jezero vyplňuje skalní rozsedlinu. Přestože byla voda průzračná jak křišťál, dno nebylo možno v černé hlubině rozeznat (Nikon FM2, objektiv Nikkor 2,8/20, použitá clona 11, čas 1/2 sekundy, polarizační filtr, stativ)


Petr Zajíček: Sám a sám
Překonání široké řeky po balvanech nebylo nijak komplikované. Horší to musí být během jarního tání (Nikon FM2, objektiv Nikkor 2,8/16 rybí oko, použitá clona 11, čas 1/4 sekundy, stativ, samospoušť)


Petr Zajíček: Blankytné jezero
Po několika dnech špatného počasí s hustým nepřetržitým deštěm se konečně udělalo
 krásně. Na prahu parku Övre Dividal mne přivítalo blankytné jezero (Nikon FM2, objektiv Nikkor 2,8/16 rybí oko, použitá clona 16, čas 1/15 sekundy, stativ)Petr Zajíček: Nejvyšší vrchol národního parku
Jerta s nadmořskou výškou 1428 metrů. V popředí je řečiště s balvany z červené skandinávské žuly (Nikon FM2, objektiv Nikkor 2,8/20, použitá clona 11, čas 1/2 sekundy, polarizační filtr, stativ)


Petr Zajíček: Jerta v zapadajícím slunci
Vlevo se do záběru připletl jeden z tisíců dotírajících komárů ( Nikon FM2, objektiv Nikkor 2,8/16 rybí oko, použitá clona 11, čas 1/15 sekundy, stativ)

Pokračování 2 / 2

Já se tam vrátím

undefined
Petr Zajíček: Všivec žezlovitý
Severská tundra se od jara do raného podzimu stává rozkvetlou zahradou (Nikon FM2, objektiv Nikkor 1,8/50, makrotelekonvertor Vivitar 2 x, použitá clona 16, čas 4 sekundy, stativ)Petr Zajíček: Meandrující potok v mokřinách za sedlem hřebenu Jerty
Poté mne čekal více než půlkilometrový sestup do údolí řeky Divielvy – osy národního parku (Nikon FM2, objektiv Angénieux 2,3/180 pro Nikon, použitá clona 11, čas 1/30 sekundy, stativ)


Petr Zajíček: Údolí řeky Divjelvy
Most přes řeku byl stržený. Musel jsem místy až po pás brodit, takže jen v trenkách a v pohorkách naboso. Vím, že by byla fotodokumentace z této události velmi zajímavá, ale v podvečer, kdy jsem měl za sebou celodenní túru přes 20 km dlouhou, a teplota vody v řece něco na nulou, jsem opravdu neměl náladu tady půlhodiny šaškovat se samospouští. Jediná chvíle, kdy jsem litoval, že jsem úplně sám (Nikon FM2, objektiv Nikkor 2,8/20, použitá clona 11, čas 1/4 sekundy, polarizační filtr, stativ)


Petr Zajíček: Skalní útvar viklan v západní části parku
Jak dlouho ještě udrží rovnováhu, než se nenávratně skutálí ze skalní plotny? Možná pár hodin, možná i stovky let... (Nikon FM2, objektiv Angénieux 2,3/180 pro Nikon, použitá clona 5,6, čas 1/125 sekundy, stativ)


Petr Zajíček: Pohádkové počasí
Na závěr výpravy bylo krásně, proto jsem tu strávil celý den a chodil po okolí jen  nalehko s fotobrašnou (Nikon FM2, objektiv Nikkor 1,8/50, použitá clona 16, čas 1/15 sekundy, polarizační filtr, stativ)


Petr Zajíček: Skalní hřeben v západní části parku
Poslední pokoukání, sbalit bivak. Cesta do civilizace je ještě daleká... (Nikon FM2, objektiv Nikkor 2,8/20, použitá clona 8, čas 1/30 sekundy, polarizační filtr, stativ)


Petr Zajíček: Brána z ráje...
Výprava končí.  Já však vím zcela jistě, že se na daleký sever ještě mnohokrát vrátím... (Nikon FM2, objektiv Angénieux 2,3/180 pro Nikon, použitá clona 5,6, čas 4 sekundy, stativ)

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud