Vstříc masám: Panasonic Lumix L10

4. září 2007
TWEET SDÍLET
Panasonic splnil své sliby a představil digitální zrcadlovku určenou nejširší skupině uživatelů.

Těsně před začátkem loňských prázdnin představil Panasonic svoji první digitální zrcadlovku Lumix L1, která byla spíše stylovou a designovou záležitostí pro fajnšmekry. Zrcadlovka L1 byla spíše holdem klasickým fotoaparátům minulého století v čele s Leikou M6 či M7. Samotní zástupci Panasoniku toto tvrzení podpořili nejen ssvými výroky, ale především cenou, která se pohybovala kolem 70 000 korun.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Letošní přírůstek do rodiny digitálních zrcadlovek jde však opačným směrem a Panasonic v zrcadlovce Lumix L10 splnil očekávání většiny fotoamatérské veřejnosti, která očekávala rodinnou zrcadlovku pro každého. Pojďme se tedy podívat blíže, co Panasonic Lumix DMC-L10 přináší nového.

Již na  první pohled je vidět, že Panasonic zúročil své zkušenosti z výroby ultrazoomových digitálů řady FZ, tělo nové zrcadlovky je těmto digitálům velice podobné. Ergonomie je tedy tradičně výborná. Měli jsme možnost držet fotoaparát v ruce na veletrhu IFA v Berlíně a můžeme potvrdit že zrcadlovka padne do ruky jako ulitá. Grip je dostatečně velký a vytvarovaný podobně jako u zrcadlovek Pentax řady K. Oproti Canonu EOS 400D, který je přímým konkurentem nejen v rozlišení, ale také ve velikosti těla, je nový Lumix L10 lépe tvarovaný.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně jako první zrcadlovka Panasoniku, i L10 je postavena na otevřeném 4/3 standardu, který zavádí Olympus, nikoho pak nepřekvapí, že se zrcadlovkami Olympus toho má nový Panasonic poměrně dost společného, především co se vnitřního vybavení týká.

Uvnitř těla najdete snímač Live MOS velikosti 17,3 × 13,0 mm s efektivím rozlišením 10 Mpx, maximální velikost fotografií je 3 648 × 2 736 pixelů. Před snímačem je umístěna čistící jednotka Supersonic Wave Filter, kterou známe právě ze zrcadlovek Olympus. Kromě poměru stran 4:3, ve kterém je konstruován i hledáček, je možné snímat také v poměru stran 3:2 (3 648 × 2 432) a 16:9 (3 648 × 2 056). V druhých dvou jmenovaných poměrech stran je možné snímat pouze při kompozici na displeji fotoaparátu. Snímky se samozřejmě ukládají ve formátu JPEG (dvě úrovně komprese) či ve formátu RAW.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo snímač, vpravo antiprachový filtr

Hledáček je podobně jako u ostatních zrcadlovek 4/3 formátu poměrně malý a pohled do něj připomíná pohled do tunelu. Pokrytí hledáčku je 95 % při zvětšení 0,92×, dioptrická korekce má rozsah -3 až +1 dioptrie. Panasonic částečně vyslyšel prosby uživatelů zrcadlovek 4/3 formátu a v balení s fotoaparátem je také lupa pro zvětšení obrazu v hledáčku, a to 1,2×.

Klepněte pro větší obrázek

Neméně podstatnou a téměř již standardní funkcí je možnost živého náhledu snímané scény na displeji. Panasonic však opět přidal na uživatelském komfortu, neboť displej je výklopný a otočný, a to nikoliv nahoru či dolů (jako tomu bylo u Olympusu E-330), ale do boku. Displej má velikost 2,5" a jeho rozlišení je 207 000 obrazových bodů. Ačkoliv je rozlišení o něco nižší než standardních 230 000 pixelů, oceňujeme zachování jeho velikosti na 2,5". U třípalcových displejů je totiž při rozlišení 230 000 bodů obraz mírně zrnitý a hrubší než by bylo vhodné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Menším zklamáním je opět nijak nezměněný systém automatického ostření, který stále pracuje pouze se třemi ostřícími body, umístěnými v horizontální linii. Stejný systém je použit u všech zrcadlovek Olympus a viděli jsme jej i u zrcadlovky Lumix L1. Po přepnutí do režimu Live view však autofokus umožňuje pracovat až s devíti ostřícími body (u vybraných objektivů), podobně jako to známe z kompaktních digitálů Panasonic.

Ani u tohoto modelu neupustil výrobce od stabilizace obrazu a stejně jako u všech ostatních fotoaparátů, i zde pracuje stabilizace na principu plovoucích členů objektivu. Známou zkratku MEGA O.I.S. tedy naleznete na setovém objektivu Leica (viz dále). L10 je v současné chvíli pravděpodobně jedinou zrcadlovkou, která má funkci digitálního zoomu, a to při 2× nebo 4× zvětšení (výřez z plného rozlišení).

Samozřejmostí je kompletní nabídka expozičních režimů, jim je vyhrazena samostatná pozice na otočném voliči režimů. Pro začátečníky je k dispozici celkem deset scénických režimů (polovina z nich má na voliči také své místo). Citlivost fotoaparátu je možné nastavit v rozmezí ISO 100 až ISO 1 600, funkce inteligentní ISO je dostupná opět jen při aktivovaném živém náhledu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rychlsot sériového snímání je průměrná, a to dva nebo tři snímky za sekundu (volba Continuous H nebo L. V sérii je možné vytvořit tři snímky v RAW formátu, počet fotografií v JPEGu není omezen. Snímky se ukládají na paměťovou kartu SD nebo SDHC. Napájení zajišťuje zcela nový Li-Ion akumulátor s úctyhodnou kapacitou 1 320 mAh, ten by měl bez problémů vydržet 450 snímků. Váha těla je 480 gramů.

Spolu s fotoaparátem představil Panasonic dva nové objektivy Leica. Jedním z nich je Leica D Vario-Elmar 14–50 mm F3,8–5,6 MEGA OIS, který se bude prodávat v setu se zrcadlovkou Lumix L10. Objektiv je složen z patnácti čoček v jedenácti skupinách, po nasazení na fotoaparát bude virtuální rozsah ohnisek 28–100 mm. Maximální clona je F22, nejkratší zaostřovací vzdálenost 29 cm.

Klepněte pro větší obrázek

Druhým objektivem je telezoom Leica D Vario-Elmar 14–150 mm F3,5–5,6 Asph MEGA OIS. Tento objektiv je složen také z patnácti čoček v jedenácti skupinách, rozsah po nasazení na fotoaparát je 28–300 mm, minimální ostřící vzdálenost je 50 cm.

Klepněte pro větší obrázek

Již první pohled na funkce a vybavení fotoaparátu dává tušit, že se Panasonic snaží usnadnit přechod na Digitální zrcadlovku všem uživatelům kompaktů. To potvrzuje jak náheld na displeji, tak digitální zoom. Své místo na trhu si fotoaparát jistě najde, plánované uvedení zrcadlovky i objektivů je na podzim tohoto roku. Předběžná cena zatím nebyla oznámena. Předpokládáme však, že set zrcadlovky Lumix L10 spolu se základním setovým objektivem Leica D Vario-Elmar 14–50 mm F3,8–5,6 MEGA OIS nepřesáhne hranici 25 000 korun.

Témata článku: Technika, První pohled, Panasonic


Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvykli ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory