VSCO (zdarma pro Android a iOS) uvádí, že filtry jsou přiblížením nejběžnějších vizuálních vlastností skutečných infračervených fotografií, aniž by ve skutečnosti měly přístup k infračerveným informacím. Zelená a žlutá se mění na růžovou a červenou, modrá obloha tmavne a celkový jas je ovlivňován zejména červeným kanálem. Má to ale jeden háček. Tyto filtry jsou dostupné jen s předplatným.
K dispozici jsou dva barevné infračervené filtry – jeden pro krajinu a druhý pro portréty. Aplikovanému filtru můžete přidávat i „intenzitu“ na stupnici od 0,0 po + 12. Sama intenzita zde pak mění spíše jen odstíny červené, a to do růžova nebo oranžova. Ve filtru IR2, který je vhodný pro portréty, jsou pak zachovávány tóny pleti pro přirozenější vzhled pokožky. IR3 je pak čistě černobílý.
Vlevo zdrojová fotografie, uprostřed krajinový filtr IR1 s nejnižší intenzitou, vpravo pak ten samý s intenzitou nejvyšší.
Mnoho vědeckých přístrojů a specializovaných kamer s infračerveným světlem pracuje. Infračervený film má navíc bohatou historii, a to už téměř sto let. Barevný infračervený film byl původně vyvinut společností Kodak pro vojenské použití ve 40. letech 20. století. Měl sloužit k detekci maskovaných nepřátelských sil na zemi. Vzhledem k tomu, že rostliny plné chlorofylu vyzařují mnohem více infračerveného světla než maskovaná vojenská vozidla, bylo tak možné snadno odhalit skryté nepřátele.
Vlevo zdrojová fotografie, uprostřed krajinový filtr IR1, vpravo pak portrétový filtr IR2.
Spotřebitelé se infračerveného filmu poprvé dočkali v 60. letech. Taková fotografie byla poté použita pro některé slavné snímky, včetně obalů alb hudebníků, jakými byli např. Jimi Hendrix, Frank Zappa a další. IR film byl také použit pro specializované fotografické projekty, včetně oceněného díla Richarda Mosse dokumentujícího násilný konflikt v Demokratické republice Kongo.
Vlevo zdrojová fotografie, vpravo ta s aplikovaným filtrem IR3 B&W.
Černobílá infračervená fotografie má ještě delší historii než ta barevná. Třetí filtr se tedy snaží měnit určité odstíny zelené na bílou nebo hodně světle šedou, přičemž zároveň značně tlumí modrou na obloze, kterou razantně ztmavuje. I zde můžete nastavovat různou intenzitu, která má vliv především na rostliny.
Náhled na všechny tři filtry a určení jejich intenzity vám sice aplikace VSCO bez problému poskytne, pokud byste ale chtěli výsledek uložit, musíte být předplatiteli. Sedm dní máte na zkoušku zdarma, poté je nutné platit 569 Kč ročně.