8
Fotogalerie

Voigtländer Nokton Vintage 50mm F1,5 Aspherical II VM – druhá generace světelné padesátky

Společnost Cosina, která stojí za značkou Voigtländer, oznámila uvedení druhé generace světelné padesátky, která byla poprvé představena v roce 2013. Ve srovnání s ní má novinka upravenou optickou konstrukci a kompaktnější rozměry.

02-1.jpeg

Konstrukce zde čítá osm čoček v sedmi skupinách, které doplňuje 12lamelová (!) clona s pracovním rozsahem F1,5–F16. Ostřit zvládne objektiv od 70 cm. Průměr tubusu je 55 mm a jeho délka pak 37 mm.

Z pohledu materiálu je zde použito výhradně sklo a kov, přičemž tento může být ve trojím provedení – černý hliník, stříbrný hliník, anebo mosaz. Z pohledu použité optiky je pak v nabídce dvojice verzí – multi-coating (MC) a single-coating (SC). Dle slov výrobce produkuje MC verze neutrální podání barev, zatímco SC verze pak má klasické (pro Voigtländer) podání barev.

Voigtlander.jpeg

Objektivy jsou dostupné s bajonetem VM a M (kompatibilita není zajištěna pro Bessa R a L) a jejich cena je stanovena na cca 950 USD u hliníkové a 1100 USD u mosazné verze. V Japonsku se začne objektiv prodávat 22. října, datum zahájení prodejů mimo Japonsko známé není.

Určitě si přečtěte

Články odjinud