Vítězem World Press Photo 2012 je arabská pieta: bolest a soucit

14. února 2012
TWEET SDÍLET
Porota ani letos nezapomněla na žádnou z důležitých událostí, kterých jsme byli roku 2011 svědky. Hlavní cenu si však odnesl komorní snímek fotografa Samuela Arandy.

Zveřejnění vítězných fotografií pravidelně doprovází diskuze o tom, kde začínají a končí hranice novinářské a lidské etiky. Soutěž World Press Photo je chápána jako zrcadlo, které do značné míry tyto meze reflektuje, ne-li formuje.

Stále znovu bývá kritizována brutalita a surovost některých zachycených scén, především jejich prvoplánová snaha šokovat. Stačí si připomenout pár vítězných snímků z minulého ročníku: vzduchem letící hořící sebevrah, naturalistické obrazy obětí haitského zemětřesení, toreador napadený býkem, hlava oddělená od těla válející se na prašné silnici v Mexiku, a v neposlední řadě loňská vítězná fotografie – portrét znetvořené arabské ženy.

I když se jedná o drastické výjevy, nelze jim po prvotním odporu upřít estetické hodnoty. Právě tato kombinace je pramenem působivosti většiny finálových fotografií, která může být – někdy a pro někoho – doslova hypnotizující.

Podívejte se na galerii vítězných snímků World Press Photo v roce 2011

Humanita především

Výběr vítězného snímku za rok 2011 je v porovnání s loňskými určitým a pro mne příjemným překvapením. Zvolená fotografie totiž překračuje nejen mantinely soutěžních kategorií, ale i časoprostorové a ideologické souřadnice. Obraz muže a ženy, jeho matky, je totiž nadčasový a bude fungovat i bez znalostí historického kontextu.

Klepněte pro větší obrázek
Vítězná fotografie World Press Photo 2012. Samuel Aranda: Žena držící muže zraněného během protestů proti jemenskému prezidentovi v hlavním městě Saná

Symbolická výpověď snímku, kterou podporuje i anonymita obou aktérů, kteří mají skryté tváře, je jasná. Obzvláště západnímu křesťanskému světu. Mariánská pieta – matka držící umučeného syna – v něm působí jako esence bolesti a soucitu. Lidskost tohoto momentu zachyceného mezi bujícím násilím během tzv. arabského jara byla podle poroty hlavním důvodem, proč byl snímek vybrán jako absolutního vítěz tohoto ročníku.

Porotkyně Nina Bermanová k tomu dodává: „V západním zpravodajství se jen málokdy setkáme s podobným, tolik intimním zobrazením arabské, zahalené ženy. Je to, jakoby se všechny události arabského jara sbíhaly do tohoto jediného momentu, do chvíle jako je tahle.“

Více fotografií autora vítězného snímku najdete na www.samuelaranda.net

Historie dalšího roku v obrazech

Přestože porotci při výběru vítězných snímků nezapomněli na žádnou z důležitých světových událostí, kterých jsme byli v minulém roce svědky, se syrovostí a drastičností obrazu se mezi finálovými snímky setkáme ojediněle. Pouze v rámci sérií. Fotografie zlynčovaného diktátora Kaddáfího je například funkčně – coby výmluvná pointa – zařazena na konec reportážní sady nazvané Bitva za Libyi (Rémi Ochlik, 1. cena v kategorii Zprávy/série).

Klepněte pro větší obrázek
Alex Majoli: Reakce demonstrantů na náměstí Tahrir po Mubarakově odmítnutí odchodu z funkce prezidenta (1. cena v kategorii Zprávy)
Klepněte pro větší obrázek
Yuri Kozyrev: Rebelové v Ras Lanufu. Obraz z bojů povstalců proti přívržencům libyjského diktátora Muammara Kaddáfího (1. cena v kategorii Aktuality)
Klepněte pro větší obrázek
Niclas Hammarström: Utoya. Fotografie je součástí série. Bez znalosti kontextu bychom stěží pochopili její poselství. (2. cena v kategorii Aktuality/série)

Vlna tsunami připlavila mezi finalisty několik japonských fotografů. První místo v kategorii Lidé a události získal zcela zaslouženě Yasuyoshi Chiba. Jeho barevnou sérii znázorňující následky obří přílivové vlny lze označit jako jakési obrazové haiku. Chaos zbořeniště členěný barevnými akcenty a významovými kontrasty má poetický potenciál: uprostřed trosek rozkvétá japonská sakura.

Klepněte pro větší obrázek
Paolo Pellegrin: Následky tsunami. (2. cena v kategorii Zprávy/série)
Klepněte pro větší obrázek
Yasuyoshi Chiba: Následky tsunami. (1. cena v kategorii Lidé a události/série)

Smrt, drogy, pytlačení

Letošní ročník opět potvrdil, že se autoři nebojí jít za svým tvůrčím záměrem třebas i na úkor technické preciznosti. Na vítězných snímcích se nejednou setkáme s digitálním šumem či pohybovou neostrostí. Primární je výpověď, síla okamžiku.

Na těchto principech je postaven dokument Never Let You Go od mladého argentinského fotografa Alejandra Kirchuka (24 let). Zachycuje poslední měsíce společného života manželů Marca (89) a Moniky (87). Poté, co byla Monice roku 2007 diagnostikována Alzheimerova choroba, se její manžel rozhodl starat o svou ženu sám až do její smrti.

Vyčerpávající každodenní péče je dokumentována prostřednictvím obrazů běžných denních úkonů, jako je příprava jídla, krmení nemocné, večerní odpočinek. Série, oceněná jako nejlepší v kategorii Každodenní život, znovu poukázala na magickou moc fotografie zmrazit čas a v jediném obraze kumulovat tisíce příběhů. Snímky jsou vyjma jediného exponovány v interiéru malého bytu. Kirchukův výtvarný talent je patrný především z invenční práce s kompozicí (odrazy v zrcadle, současné průhledy do dvou místností) a proměnlivými světelnými podmínkami.

Klepněte pro větší obrázek
Alejandro Kirchuk: Nikdy tě nenechám odejít. (1. cena v kategorii Každodenní život/ série)

Více autorových fotografií najdete na www.alejandrokirchuk.com.ar

K nejlepší tradici černobílého dokumentu se svým snímkem zachycujícím zatýkání demonstrantů v newyorském Harlemu hlásí polský fotograf Tomasz Lazar. Téměř hororová atmosféra snímku, tvořená dlouhými, temnými stíny a emocemi pokřivenou tváří ženy, evokuje nejlepší snímky legendy dokumentární fotografie Weegeeho.

Klepněte pro větší obrázek
Tomasz Lazar: Zatýkání prostestujících v Harlemu. (2. cena v kategorii Lidé a události)
Klepněte pro větší obrázek
Brent Stirton: Narkomanka a prostitutka Marie. Je zachycena v pokoji, kde přijímá své zákazníky. Přestože ji během týdne navštíví řada mužů, tvrdí, že není HIV pozitivní. Peníze potřebuje na svou drogovou závislost a pro svou devítiletou dceru.

Oproti uplynulým ročníkům zůstalo poněkud stranou téma drog a válek drogových kartelů. Výmluvným mementem aktuálního celosvětového problému se stal portrét ukrajinské narkomanky a prostitutky Marie. Jeho autor Brent Stirton bodoval zároveň v kategorii Příroda, jíž vévodily problémy globálního oteplování a ilegálního lovu chráněných zvířat.

Klepněte pro větší obrázek
Jenny E. Ross: Lední medvěd se snaží sníst vejce mořských ptáků, Nová Země, Rusko. Medvědice je nucena živit se netypickou potravou, neboť v důsledku klimatických změn není k dispozici její normální potrava, lachtani. (1. cena v kategorii Příroda)
Klepněte pro větší obrázek
Brent Stirton: Válka o nosorožce. Z reportáže pro National Geographic. (1. cena v kategorii Příroda/ série)

Opomenuty by neměly zůstat fotografie Itala Emiliana Larizza zachycující průběh slavnosti domorodých Haiťanů Zjevení Panny, Paní z Karamelové hory. Neotřelým technickým pojetím a obrazovým experimentátorstvím předčily, dle mého soudu, vítěznou sérii kategorie Umění a zábava – portréty barových zpěváků v Soči od Roba Hornstry.

Další snímky Emiliana Larizzi si můžete prohlédnout na jeho webu

Klepněte pro větší obrázek
Rob Hornstra: Projekt Soči – Zpěváci ze Soči. (1. cena v kategorii Umění a zábava/série)

Ani tento rok se do užšího výběru finalistů neprobojoval žádný český fotograf. Sedm hladových let bude tedy dále pokračovat. Drobnou útěchou budiž fakt, že i letos zamíří putovní výstava World Press Photo také do České republiky. K zhlédnutí bude od 14. září do 6. října 2012 v pražském Karolinu.

Čeští vítězové World Press Photo po roce 1993

  • 2005 Michal Novotný – 3. místo v kategorii Každodenní život/série
  • 2003 Jan Šibík – 3. místo Sport/série
  • 2002 Antonín Kratochvíl – 1. místo Reportáž a Příroda
  • 1998 Antonín Kratochvíl – 3. místo Portrét/série
  • 1997 Antonín Kratochvíl – 1. místo Portrét/série
  • 1994 Tomki Němec – 3. místo Každodenní život

 

Témata článku: Kultura


EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

Tvůrce Titanfallu hodlá vnést do válečné série čerstvou krev.

Michal Maliarov
DiceBattlefield
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

** Pixely už jej mají, nyní se čeká na další mobilní výrobce ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V níže uvedeném seznamu se dozvíte, kde aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Strategie Jurassic World Evolution 2 se příští týden rozšíří o první DLC

Strategie Jurassic World Evolution 2 se příští týden rozšíří o první DLC

Vítejte zpět mezi dinosaury.

Michal Maliarov
Jurassic World Evolution 2DLC
Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

** V centru galaxie NGC 7727 se nachází dvojice velmi hmotných černých děr ** Jedná se o výsledek splynutí velké a menší galaxie ** Obě černé díry se v budoucnu srazí

Petr Kubala
Černé díryAstronomie
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
3D tiskárna Anycubic Vyper za 300 dolarů: Vyrobíme vánoční stromeček

3D tiskárna Anycubic Vyper za 300 dolarů: Vyrobíme vánoční stromeček

** Do redakce nám dorazila 3D tiskárna Anycubic Vyper ** Má tiskový objem 245 × 245 × 260 mm a autokalibraci ** Oficiální e-shop ji prodává za 300 dolarů

Jakub Čížek
BastleníDIY3D tisk
Farmaření táhne. Farming Simulator 22 prodal během týdne přes 1 milion kusů

Farmaření táhne. Farming Simulator 22 prodal během týdne přes 1 milion kusů

Na farmu hráči v listopadu vyrazili i raději než na bojiště budoucnosti.

Michal Maliarov
Farming SimulatorByznys
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

** Dlouho jsme si mysleli, že trpasličí galaxie krouží po oběžných drahách kolem Mléčné dráhy už dlouhé miliardy let ** Nejspíš to ale byl omyl ** Vplývá to z nových analýz pohybů těchto galaxií, které bylo možné udělat díky datům shromážděným observatoří Gaia

Stanislav Mihulka
Astronomie
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor