Viltrox 13 mm F1,4 je objektiv, který mělo Fuji vyrobit už dávno

27. února 2022
TWEET SDÍLET

Nejnovějším přírůstkem do seznamu objektivů třetích stran z ekosystému X-Mount Fujifilmu je ultraširoký a super světelný objektiv od společnosti Viltrox. Jedná se o objektiv Viltrox 13 mm s F1,4 a automatickým zaostřováním, který nabízí zorné pole odpovídající přibližně 20 mm na full-frame systému. Při uvedené světelnosti je však na takto široký objektiv APS-C extrémně rychlý, takže by měl být ideální například pro interiéry, focení svateb a další události.

S cenovkou 469 dolarů, u nás už je v předprodeji za cca 13 tisíc Kč, jde o něco levnější, a přitom o stupeň rychlejší řešení, než kterým je nedávno uvedený Samyang 12 mm F2,0. Mohl by se tak stát velmi populárním, protože mnozí uživatelé a founšci značky po podobné řešení dlouho volají.

Video: https://youtu.be/uYlG5ZedUDE

Má 14 prvků v 11 skupinách, ohniskovou vzdálenost 13 mm, která poskytuje 94,06° zorné pole na fotoaparátech Fuji X APS-C. Zdá se navíc, že jde o zcela novou konstrukci vyrobenou speciálně pro Fuji, protože neexistuje pro bajonet Sony E ani pro žádný jiný. Má minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 22 cm pro přiblížení menších objektů a je vybaven 67mm filtrovým závitem.

Přes USB-C konektoru na objímce mu můžete aktualizovat firmware, součástí balení je i kovová slunečné clona, přední a zadní krytka, nebo hadřík z mikrovlánka. Váha objektivu je 420 g. na jeho první test se můžete podívat na stránkách Fujilove magazínu.

Via diyphotography.net

Témata článku: Fujifilm, Viltrox