18
Fotogalerie

Video ve 4K od Canonu a outdoorový Olympus s RAWem

Canon představil koncepčně zcela nový model videofotoaparátu, který zvládá záznam 4K videa. Olympus se zase více ponořil do segmentu odolných kompaktů a přinesl do něj záznam v RAWu.

Canon v uplynulém týdnu představil velmi zajímavý koncept, který kombinuje digitální fotoaparát a videokameru v jednom těle. Podobně jako je tomu u profesionální řady EOS Cinema. Mohlo by se zdát, že kombinace kamery a fotoaparátu není v současné době nic převratného...

Podobné funkcionality totiž nabízí celá řada digitálních zrcadlovek, ať už s malým APS-C nebo velkým FF snímačem. Vždy se ale jedná primárně o fotoaparát, který má jako doplňkovou funkci záznam videosekvencí s většími či menšími možnostmi přizpůsobení jeho kvality.

2255530525.jpgCanon XC10.jpg

Canon XC10 však jde poněkud odlišnou cestou a ustavuje na trhu jakousi kategorii samu o sobě. Přístroj totiž na rozdíl od většiny pokročilých a profesionálních videokamer nebo digitálních zrcadlovek nemá vyměnitelné objektivy, ale pouze pevně osazený objektiv s efektivním rozsahem 24,1–241 mm při použití formátu stran 4:3, v případě přepnutí na 3:2 se mírně prodlouží na 25–250 mm. Světelnost je F2,8 na širokém konci a s narůstajícím ohniskem klesá na F5,6.

2402324681.jpg7836588070.jpg

Fyzická ohnisková vzdálenost objektivu je 8,9–89 mm, uvnitř osazený CMOS snímač má totiž velikost 1" a celkové rozlišení 13,36 Mpx – při focení mají snímky rozlišení 12 Mpx (4 000×3 000 px), při natáčení videa pak 8,29 Mpx (3840×2160 px). Zajímavostí objektivu je označení 4K Video Lens, což znamená, že je objektiv určen pro natáčení videa ve vysokém rozlišení 4K – to s sebou samozřejmě nese nutnost dokonalého přenosu obrazu, a tím pádem i velmi kvalitní optickou soustavu. Blíže k tělu přístroje je široký zoomovací prstenec, dál od těla je pak tenčí ostřící prstenec.

0711442208.jpg7484316129.jpg

V případě standardu UHDTV se 4K rozlišením (3 840 x 2 160 pixelů) umožňuje nová videokamera nahrávat na interní paměťovou kartu CFast 2.0 rychlostí až 305 Mb/s, v případě Full HD rozlišení (1 920×1 080 pixelů) na SD kartu rychlostí až 50 Mb/s. Model XC10 podporuje i profesionální standard barevného vzorkování 4:2:2 pro vysoké rozlišení. Citlivost je nastavitelná v rozmezí ISO 160 až 20 000, takže by neměl být problém se záznamem při zhoršených světelných podmínkách. Dynamický rozsah výrobce udává 15 EV.

Stáhněte si kompletní specifikace

Rozměry těla nejsou zrovna malé, nicméně objem napomáhá lepšímu utlumení otřesů a také podporuje pevnější držení. Ergonomie fotoaparátu se zdá být na velmi dobré úrovni, jelikož na těle najdete celou řadu tlačítek přímého přístupu. Samozřejmostí je volič expozičních režimů a také roller pro nastavení expozičních hodnot. Zajímavé je přepínání mezi fotografováním a videozáznamem, které se děje za pomoci okruží výrazné červené spouště.

Canon-SC10-10X-img.jpgRotating-grip-video-img.jpg8302915428.jpg

Hledáček u tohoto přístroje nenajdete, k dispozici je pouze 3" výklopný dotykový displej s rozlišením něco málo přes 1 Mpx. Součástí balení však je optický hledáček s lupou, který lze připevnit na LCD displej. Zajímavostí je otočný grip, díky kterému si najde každý ideální způsob držení při záznamu videa i při fotografování. Pro vzdálené ovládání je k dispozici wi-fi rozhraní. 

Dostupný by měl být Canon XC10 v průběhu května, oficiální cena zatím nebyla stanovena, nicméně v zahraničí je to 1 999 EUR a podle neoficiálních informací by se na českém trhu měla objevit cena těsně pod 55 000 Kč.

Pokračování 2 / 2

Olympus Tough TG-4: Mistr surovosti

Jeden z parametrově nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) odolných kompaktů Olympus Tough TG-3 má nového nástupce. Hlavní novinkou modelu s pořadovým číslem 4 je možnost fotografování do formátu RAW, s níž se snoubí větší kontrola nad konečnou podobou snímku a dle slov výrobce čistší a ostřejší obraz.

DI_TG-4_LG-1_black__Product_011.jpgDI_TG-4_LG-1_red__Product_010.jpg
Olympus Tough TG-4 je dostupný ve dvou barevných variantách

Olympus Tough TG-4 je stejně odolný jako jeho předchůdce, snese tedy i surovější zacházení: přežije pád z výšky 2,1 m, odolá tlaku 100 kg, nezamrzne při teplotě -10 °C a můžete se s ním potopit do hloubky 15 m, samozřejmostí je utěsnění proti vniknutí prachu. Rozměry přístroje činí 111,5×65,9×31,2 mm, váha je 247 g (vč. SD / SDHC / SDXC karty a baterie).

Ovládací prvky jsou přizpůsobeny náročným sportovním podmínkám. Dobrou dostupnost ovladačů, např. při manipulaci v rukavicích nebo pod vodou, zajišťuje jejich ergonomické a robustní provedení. Roller s fotografickými režimy, mezi nimiž najdeme i dva uživatelské mody a u odolných kompaktů netradiční Prioritu clony, je umístěn na zadní straně přístroje. K ovládání fotoaparátu slouží též 3palcový dotykový displej s rozlišením 460 000 px.

DI_TG-4_red__Product_180_v2.jpgDI_TG-4_black__ProductTop_001.jpg
Ovládací prvky jsou přizpůsobeny manipulaci ve ztížených podmínkách – pod vodou, v rukavicích apod.

Tím, co činí Olympus Tough TG-4 výjimečným, je u tohoto typu fotoaparátu bezkonkurenční světelnost objektivu F2–4,9. Naopak poměrně tradiční vlastností je 4násobný zoom s ohniskovým rozsahem 25–100 mm (ekv. 35 mm kinofilmu). O obrazový výstup se stará CMOS snímač velikosti 1/2,3" s efektivním rozlišením 16 Mpx (4 608×3 456 px) v kombinaci s procesorem TruePicVII. Fotografie lze – jak bylo zmíněno výše – nově ukládat do formátu RAW a přímo ve fotoaparátu je vyvolávat pomocí aplikace Olympus Viewer 3. Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 1/2–1/2000 s, citlivost lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 100–6 400.

Systém Variable Macro kromě minimální zaostřovací vzdálenosti 1 cm a zvětšení až 6,9× nabízí čtyři speciální makrorežimy, např. Focus Bracketing, v němž aparát pořídí několik snímků s mírným posunem roviny zaostření – manuálně si pak můžete vybrat nejzdařilejší obrázek.

ACCESSORIES_TG-4_CSCH-122_grey_red__Product_010.jpgACCESSORIES_TG-4_CSCH-123_orange_red__Product_090.jpg
Fotoaparát můžete odít do nejrůznějších doplňků – silikonového pouzdra nebo sportovního držáku

Nabídka funkcí, mezi nimiž najdeme Intervalové snímání a Časosběrné video, byla rozšířena o režim Underwater (Podvodní) HDR a pro lepší kontrolu zaostření je k dispozici AF Area čili výběr oblasti zaostření pomocí tlačítek na zadní straně fotoaparátu. Autofokus ostří na základě detekce kontrastu v módech Detekce obličeje, Bodové a Zónové ostření a Sledování objektu. TG-4 umí natáčet Full HD videosekvence se stereo zvukem s max. délkou 29 minut, ukládá je do formátu MOV nebo AVI. Na videozáznam lze aplikovat tzv. magické filtry (např. Pop Art, Zrnitý film, Diorama ad.).

Stejně jako u předchůdce i v Olympusu Tough TG-4 je zabudován WiFi modul. Prostřednictvím aplikace OI.Share lze fotoaparát dálkově ovládat a pomocí programu OI.Track k bezdrátově přenášeným, popř. sdíleným fotografiím přidávat GPS souřadnice.

DI_TG-4_TCON-T01_red__Product_010.jpgDI_TG-4_WCON-08X_red__Product_0101.jpg
Olympus Tough TG-4 s telepředsádkou TCON-T01 a širokoúhlou předsádkou WCON-08X

Olympus Tough TG-4 lze dovybavit řadou volitelného příslušenství – čtyřmi předsádkami (rybí oko, tele…), které se připevňují na závit objektivu o průměru 40,5 mm, podvodním bleskem UFL-3 nebo třeba makro světlem LG-1.

Olympus Stylus 1s

Druhou novinkou, která byla oficálně oznámena, je ultrazoom Stylus 1s, jenž nahrazuje dříve uvedený a stále prodávaný model Stylus 1. Nový digitál je prakticky totožný, přináší pouze několik malých změn. Oficiálně byl Stylus 1s představen na podzim loňského roku, avšak pouze pro japonský trh, nyní se tedy dostává i na trh evropský.

A jaké jsou tedy změny? Novinka má lépe tvarovaný grip s novou povrchovou úpravou, uvnitř najdete baterii s větší kapacitou a označením BLS-50. V rámci fotgorafických funkcí pak přibyl režim pro tvorbu časosběru a krokový zoom s devíti pozicemi. Při výběru ostřícího bodu budete moci nově zvolit také menší ostřící bod než dosud. Ostatní parametry jsou shodné.

stylus 1s.jpg

Speciál o podvodní fotografii

Fotografování pod vodou nepotřebuje jen speciální vybavení, ale často úplně jiný přístup, než na který jste zvyklí na souši. Podvodní focení má svá pravidla, svá úskalí, ale současně samozřejmě také atraktivní výsledky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud