12
Fotogalerie

VIDEO: Fotobatohy Tamrac v našem outdoorovém testu

Připravili jsme pro vás důkladnou videorecenzi dvou batohů Tamrac. Jeden menší městský model Aero Speed Pack 85 a jeden velký, Expedition 8x.

Jelikož rádi hodnotíme produkty objektivně, rozhodli jsme se s batohy Tamrac vyjít do hor. Menší model Speed Pack 85, sice není úplně turistickým batohem, ovšem vnitřní uspořádání si přímo říká o nějakou menší tůru. Jak batohy obstály v našem v testu můžete vidět v naší videorecenzi.

  • 01:16 – Tamrac Aero Speed Pack 85
  • 10:06 – Tamrac Expedition 8x

Aero Speed Pack 85 – téměř bezchybný

Speed Pack 85 je třikomorový městský batoh, určený pro velké množství fototechniky, přenosný počítač a osobní věci. Design je nenápadný, ale funkční, na první pohled nejde poznat, že je „pětaosmdesátka“ fotobatohem. Řady Speed Pack, jak už název napovídá, se vyznačuje především rychlým přístupem k uložené technice.

IMG_0920.JPG 
Tamrac Aero Speed Pack 85 

Nafukovací fotokomora

Velice mne překvapila velikost komory pro fotografické vybavení. Do jejích útrob se bez nejmenších problémů vměstná tělo až do velikosti Nikonu D3 či Canonu 1D s nasazeným objektivem, další tři až čtyři objektivy, systémový blesk a dokonce i menší záložní tělo. Přepážky jsou pevné, dobře polstrované a výborně drží na svém místě. Celou část pro umístění fototechniky lze vyjmout, odepnout dělící stěnu a získat tak prostorný dvoukomorový batoh.
 

IMG_0908.JPG 
Prostorná fotokomora 

Klíčovou vlastností komory je však přístup k uloženým věcem. Ten je možný jak z čelní strany batohu, pomocí víka, které obsahuje dvě kapsy na filtry, tak z boční strany, kdy stačí batoh popustit z jednoho ramene, otevřít boční otvor a tím získat přístup k tělu fotoaparátu s nasazeným objektivem. Víko rychlého přístupu také obsahuje tři kapsy pro paměťové karty a akumulátor.

IMG_0911.JPG 
Praktické kapsy pro paměťové karty a baterii na víku pro rychlý přístup k aparátu 

Svačina, větrovka i termoska

Batoh není pozadu ani v možnostech pro uložení osobních věcí. Horní komora pojme větší svačinu, náhradní oblečení pro případnou lehčí tůru, případně i příslušenství pro fotografování. Komora obsahuje dvě menší síťované kapsy, například pro peněženku, klíče nebo třeba pro nabíječku akumulátorů.

Laptop není problém

Prostor mezi uživatelem a zbylými dvěma komorami je určen pro váš přenosný počítač. Dle specifikací je kapsa pro notebook dimenzována na sedmnáctipalcové modely, ovšem i při vložení takto velkého notebooku zbyde v komoře dostatek místa, například pro příslušný napájecí adaptér.

IMG_0914.JPG 
14" ThinkPad v komoře pro notebook 

Ergonomie: záda budou trpět

Batoh je vyroben z velmi kvalitních nepromokavých materiálů, uzávěry jsou buď vodotěsné, nebo normální, kryté širokým límcem. Zároveň boční kapsa pro láhev s pitím je v horkých letních dnech neocenitelná. Bohužel dal výrobce batohu do vínku „Achilova záda“. Speed Pack 85 není opatřen žádným zádovým systémem, ani odvětráním zad. Záda jsou prostě rovná. Popruhy batohu jsou sice vypolstrovány dostatečně, ovšem bederní či hrudní pás zde nenajdete.

IMG_0917.JPG 
Zádový systém? Žádný nenajdete.
 

Na hory či do města?

Měsíční test zanechal velice rozporuplné názory. Vnitřní uspořádání batohu se dá považovat za dokonalé, jak pro městské použití, tak pro občasné tůry. Trochu omezující pro horské použití může být absence úchytu pro stativ. Co ovšem batoh velice sráží, je zádový systém, který není proveden vůbec.


Tamrac Expedition 8x: Na hory a dovolené

Batoh Expedition 8x je opravdu batoh na expedice, jak již z názvu vyplývá. Tento pomocník do sebe dokáže skrýt nemalé množství fototechniky, případně další potřebné vybavení na delší tůry. Předností je lehkost, ergonomické provedení zad i popruhů, uchycení pro další příslušenství M.A.S. a S.A.S., pevné přepážky a opravdu hodně místa.

IMG_0924.JPG 
Tamrac Expedition 8x 

Pro dlouhé nošení je nutný kvalitní zádový systém

Velký batoh dokáže pobrat velké množství vybavení, a to také něco váží. Díky kvalitnímu zádovému systému a nastavitelným popruhům spolu s bederním a hrudním pásem vás tento batoh na zádech nebude nijak extrémně tížit. Měl jsem v tomto batohu i dvacet kilo vybavení a byl jsem s ním dva dny mimo civilizaci, kdy jsme ušli 30 km za dva dny. Samozřejmě, že váhu cítíte, ale ta je rozložená po celých zádech, a tak vás netlačí pouze na pár bodech. Pokud jsem porovnal tento batoh s jiným batohem, je Tamrac Expedition 8x jako by nadlehčován a se stejným vybavením je pocitově skoro o polovinu lehčí. Škoda ovšem, že jen pocitově, protože po 15 km stejně cítíte plnou zátěž a váha nelže.

IMG_0926.JPG IMG_0928.JPG
Kvalitně provedený zádový systém 

Přepážky a kapsičky, kam se podíváte

Přepážkový systém je vyřešen standardním způsobem, pomocí suchých zipů. Přepážky i zipy jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, takže drží přesně tam, kde chcete a nemusíte se bát jejich nechtěného odepnutí. V základním rozložení je středový tunel pro tělo s nasazeným objektivem a po bocích místo pro další vybavení. Nasazené tělo může být opravdu robustní i s nasazeným gripem a upnutým 400mm objektivem. Hloubka batohu je dostatečná na vložení knížky A5. Přepážky si lze samozřejmě přeorganizovat dle svého uvážení. Na vnitřní straně víka jsou tři velké průhledné kapsy, kde můžete umístit karty, náhradní baterie, filtry anebo klidně turistickou mapu.

IMG_0931.JPG IMG_0932.JPG
Komora pro fototechniku nabízí opravdu spoustu místa 

Venkovní komora a kapsy

Z venkovní strany víka je pro mě z nepochopitelného důvodu umístěna kapsa pro notebook do velikosti 17“ s případným napájecím zdrojem. Dále jsou zde dvě postranní kapsičky, k nimž se dostanete celkem rychle, bez nutnosti batoh otevírat. Lze do nich umístit náhradní baterie, karty a další menší příslušenství. Nevýhodou je zde horší dostupnost s připevněným stativem. Další kapsička, která je vespodu víka, je určena pro nohy stativu. A jelikož jediná větší kapsa je tato, nemáme si kam dát například peněženku. Chybí také větší kapsa pro uskladnění láhve s pitím. Tento problém, jakožto i chybějící kapsičky na menší věci, lze vyřešit dokoupením příslušenství ze systému M.A.S. nebo S.A.S.

IMG_0927.JPG IMG_0930.JPG
Popruhy M.A.S. systému | Venkovní kapsičky na drobné příslušenství 

Proč ho musíte mít

Tento batoh využijete pro dvě různé specifické potřeby. Zaprvé pokud máte rádi všechno se sebou a tak kamkoliv taháte vše „nutně“ potřebné i když jdete někam jen na dva dny. A nebo pokud potřebujete opravdu někam na delší dobu odjet a vzít si se sebou nejen foto vybavení, ale i nějaké oblečení či svačinu. Díky dobrému vyvážení, popruhům a zádovému systému nebudete trpět bolestmi zad a vše potřebné můžete mít sebou. Venkovní materiál je nepromokavý, zipy jsou vodotěsné, nebo mají límec. Ovšem za celou dobu testování jsem pořádně nezmokl a tak můžu jen doufat, že vydrží více než jarní deštík, jelikož k batohu není dodávaná pláštěnka.

Technické parametry

 Model:Aero Speed Pack 85Expedition 8x
 Vnější rozměry36 × 23 × 50 cm33 × 34 × 56 cm
 Vnitřní rozměry (foto)31 × 16 × 22 cm28 × 16 × 52 cm
 Vnitřní rozměry (osobní věci)29 × 17 × 23 cmN/A
 BarvaČerná, cihlováČerná
 Hmotnost1 626 g3 342 g
 Maloobchodní cena 2 690 Kč6 990 Kč 

Určitě si přečtěte

Články odjinud