23
Fotogalerie

Věž v pozoru s pomocí Corelu Paint Shop Pro

Zkreslená perspektiva při fotografování architektury může být jak uměleckým záměrem, tak i průvodním jevem natočení fotoaparátu.

Úprava kolinearity – srovnání sbíhajících se linií – je jednou z častých úprav u fotografií architektury. Sbíhající se linie jsou důsledkem naklonění fotoaparátu tak, aby se nám do záběru vešel například celý dům.

Nedávno jsme si ukázali úpravu kolinearity v programu Zoner Photo Studio. Dnes provedeme stejnou úpravu v programu Corel Paint Shop Pro Photo XI. Pro názornost použijeme stejný snímek jako při minulé ukázce.

Oproti Zoneru má Corel výhodu v tom, že je možné míru srovnání poměrně snadno dávkovat a snadněji tak zachovat mírné sbíhání linií, které působí přeci jen přirozeněji. Když procházíme kolem vysokých budov, také je při pohledu vzhůru nevidíme rovné...

Po spuštění programu otevřete požadovaný snímek, který chcete upravovat. Otevřít jej můžete pomocí klávesové zkratky Ctrl+O, příkazem z menu Soubor | Otevřít nebo přímo z panelu kliknutím na ikonu otevřené složky.

01.png

Pro úpravu sbíhajících se linií je možné využít několik postupů. My si ukáženme jednoduchou úpravu pomocí efektu perspektiva. V menu vyberte Efekty | Geometrické efekty | Perspektiva - svisle...

02.png

Otevře se nové dialogové okno, v jeho levém horním rohu najdete možnost zobrazit si náhled původního a upraveného snímku v malýck okéncích. Pod nimi najdete funkci Lupa pro zvětšení či zmenšení náhledu. Vedle něj jsou pak dvě tlačítka, první přizpůsobí obrázek velikosti okna, druhé slouží k zobrazení ve 100% velikosti.

03.png

Pokud nechcete mít v okně náhled snímků vedle sebe, stačí v levém rohu kliknout na Náhled a miniatury zmizí. V tomto případě jistě oceníte zatržítko Náhled obrazu, díky němu totiž můžete sledovat úpravy v reálném čase. Po nastavení parametru se obraz ihned překreslí.

04.png

Nejdůležitějším ovládacím prvkem v dialogovém okně je Deformace, v políčku tohoto parametru nastavujete míru deformace v rozsahu od -100 do +100. Záporné hodnoty obraz ještě více protáhnou do výšky, kladné jej naopak srovnávají. Při nastavení hodnoty nula se snímek nijak nezmění. Co se stane při maximu hodnot můžete vidět na prvních dvou obrázcích.

05.png 06.png 07.png

Postupným posuvem teploměru nebo vepsáním konkrétní hodnoty do políčka ovlivníte míru narovnání perspektivy. Na dalším obrázku vidíte narovnání při nastavené hodnotě +50. Výsledný snímek již nepůsobí příliš věrohodně, proto je vhodnější volit menší míru narovnání.

08.png

Vhodné natavení parametru deformace je možné většinou najít v rozmezí hodnot od 20 do 40. Výslednou hodnotu jsme zvolili 30, při tomto nastavení ještě není budova úplně rovná, ale také již netrpí extrémním zkreslením.

09.png 10.png 11.png

Corel umožňuje zvolit si, jak se mají zachovat okraje snímku, které se při úpravě deformace změní. Barvu samozřejmě můžete zvolit jakoukoliv. V některých případech (nejčastěji při experimentech) je možné využít i další dvě volby, a to Přetočit dokola a Opakovat.

12.png 13.png 14.png

Pokud si nejste jistí jak silný efekt deformace nastavit (hodnotu deformace), mohlo by vám v tom pomoci náhodné nastavení, zvolené přímo programem. Pod pravým náhledem najdete rozbalovací roletku a vedle ní tři ikony – disketu, kostku a šipku. Ikona kostky slouží právě k použití náhodného nastavení parametrů.

15.png

16.png 17.png 18.png

Jakmile najdete ideální nastavení, stiskněte tlačítko OK a úpravy se aplikují na otevřený obrázek.

19.png

Posledním krokem je oříznutí výsledného snímku tak, abyste se zbavili černých okrajů. V nástrojové liště zvolte Nástroj výběr (S) a vyberte část snímku, kterou chcete ponechat. Poté v menu Obraz zvolte Oříznout na výběr (Shift+R) a snímek ořízněte do výsledné podoby a uložte jej jako kopii (Ctrl+F12).

20.png 21.png

 

perspektiva.jpg perspektiva_final.jpg
Vlevo snímek před úpravou, vpravo pak po úpravě kolinearity

Určitě si přečtěte

Články odjinud