10. 04. 2022 11:00

399 USD je světová cena, tak to asi nebude u nás 9.000 CZK, musíte připočíst clo do EU, české DPH a nadprůměrné marže českých prodejců. Někteří prodejci jej již nacenili na 12.290,- CZK, což už zní uvěřitelněji. Zase ale to samé jako vždy. Ekvivalent objektivu 50/1,9 jen s MF a za tuhle cenu a ještě ne zrovna malý a lehký? Mazec. Alespoň, že cílí na video a je to dnes již renomovaná značka Laowa, to mu dává naději úplně nezapadnout mezi tu "vatu" desítek podobných, již existujících MF objektivů pro MFT i když ekvivalent 50mm nebude asi zrovna nejčastěji používané ohnisko při točení amatérského videa. To je ale holt problém toho velkého cropu na MFT. Vlogery (kteří na video zaměřenou amatérskou techniku kupují dnes jednoznačně nejvíce a měli by být cílovou skupinou) jsou nejpoužívanější ohniska někde kolem 16 až 35 mm na FF a bohužel spíše s AF, což by na MFT znamenalo třeba 8/0,95 (nebo alespoň 8/1,4) a to už prostě při takové světelnosti vyrobit nelze, to už je fyzicky moc krátké ohnisko, o AF ani nemluvě, ačkoliv na FF 16/1,8 (16/2,8) nebo klidně 14/1,8 (14/2,8) s AF není žádný větší problém.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
fotič  |  11. 04. 2022 10:29

Problém s MFT máš jen ty a pár tobě podobných. Neumíš ani přepočítat světelnost. Navíc přepočítávat MFT na FF je pitomost. FF objektiv se na MFT použít dá, původní světelnost zůstane, obraz se zbaví okrajových vad, (okrajová neostrost a vinětace zůstanou mimo plochu snímače), a ohnisková vzdálenost se zvětší na dvojnásobek. Takže FF objektiv 50/1,8 se po nasazení na MFT tělo změní na 100/1,8. Opačně to hejde, protože obraz z MFT objektivu plochu FF čipu nepokryje. Musel bys použít booster, nikoli prostý adaptér. A vo tom to je. A když použiješ booster, který zmenší FF obraz, (při nasazení FF skla na MFT tělo), původní ohnisková vzdálenost FF skla zůstane, ale světelnost se změní na dvojnásobek, t, j, z 1,8 na 0,9.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
11. 04. 2022 19:49

problém s MFT má celý svět, jinak by v podání Olympusu nezkrachoval ...jinak to cos napsal je klasicky nesmysl. Zjisti si alespoň co znamená ekvivalentní

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
fotič  |  23. 04. 2022 10:30

Jestli jsi ty a pár tobě podobných celý svět, tak já jsem čínský císař. FF objektiv na MFT těle, konkrétně Pentacon electric 1,8/50 z Prakticy LLC na MFT těle používám běžně a je to tak, jak říkám, t. j. FF sklo 1,8/50 dá po nasazení na MFT tělo to samé, jako MFT sklo 1,8/100 Problém je v tom, že řada z vás nedokáže pochopit rozdíl mezi prostou redukcí, tedy kroužkem s oběma bajonety bez jakékoli optiky a boosterem.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
25. 04. 2022 17:25

fotič: "Jestli jsi ty a pár tobě podobných celý svět, tak já jsem čínský císař"no rozhodně, jen díky mě a pár mě podobným právě Olympus zkrachoval, takovou máme moc, tak bacha na nás To co píšeš dál vůbec nechápu kam míří. To snad nějak popírá ten problém malého snímače s nesmyslným poměrem stran který MFT má a díky kterému jde do kytek? SLR/DSLR objektivy jdou adaptovat na všechny CSC systémy a rozhodně je lepší si ten kinofilmový objektiv nasadit zase na FF pro který byl vyroben, než z něj cropem vyřezat pidiokénko z prostředka a mít vlastně ze všeho totálně nudné teleobjektivy bez původního osobitého charakteru, který mnohdy ony MF objektivy proslavil... A napříč CSC systémy? MFT objektivy jdou třeba adaptovat na Sony E, ale opačně to nelze ...a co jako, znamená to snad něco? Cropové SLR objektivy neexistují a ty cropové DSLR skoro nikdo neadaptuje. 95% celosvětově adaptovaných MF objektivů jsou kinofilmové a proto dává smysl je adaptovat zase na FF. Novodobé cropové MF objektivy nikoho nezajímají, mezi nimi žádné legendy nejsou, takže je úplně jedno, že je podle fotiče nelze použít na FF (ono to totiž reálně jde a drtivá většina těch MFT MF objektivů jsou stejně konstrukcí přebajonetované APS-C objektivy a tedy APS-C pokryjí a do APS-C se FF běžně dají přepnout a u modelů s vysokým rozlišením to stále dává třeba 26Mpix (třeba u Sony a7R IV) o takovém rozlišení si OM může nechat jen zdát Tak nechápu co tu fotiči zase konstruuješ za nesmyslný problém)...

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Zasílat názory