I když tomu teploty v posledních dnech příliš neodpovídaly, jaro je v plném proudu, a tak nastal čas na další velkou aktualizaci českého Zoner Photo Studia. Brněnská firma vydává klíčové novinky vždy dvakrát ročně zkraje podzimu a na jaře.
Zoner se v posledních letech naplno vrhl do generativní umělé inteligence. Nakoupil grafické karty a postavil si vlastní infrastrukturu AI Orchestrator, na které běží třeba jeho webový generátor obrázků.
AI masky
Neuronky se loni dostaly i do jeho vlajkové lodi pro fotografy, kde od té doby pomáhají třeba s odstraněním pozadí. Ve stejném duchu se nese i jarní aktualizace, ve které se můžeme těšit na automatické AI masky v lokálních úpravách režimu Vyvolat.

Nové AI masky v lokálních úpravách režimu Vyvolat
Jak to funguje v praxi? V postranním panelu nově narazíme na čtyři tlačítka:
- Subjekt
- Pozadí (tedy protiklad subjektu)
- Obloha
- Objekt (ruční výběr)
Každé z nich pošle fotografii do souboru neuronek, které se pokusí co nejlépe najít hranice oblasti, o kterou máme zájem, načež nad ní vytvoří masku pro nedestruktivní úpravy pomocí desítek už klasických posuvníků.

AI automat pro automatický výběr masky oblohy
Zatímco subjekt, pozadí a obloha fungují zcela autonomně, objektová maska je tu pro ruční výběr oblasti zájmu – třeba jen jedné srnky na snímku z obory –, načež automat pracuje s detekcí hranice jen v tomto předem stanoveném výřezu.

AI maska pozadí – všimněte si, že automat s troškou štěstí perfektně rozliší i vlasy
Ve výběrovém režimu je neuronka pochopitelně nejrychlejší, protože pracuje s malým počtem pixelů, takže výsledek uvidíte dost možná prakticky okamžitě (dle výkonu PC) a bude se měnit podle toho, jak budete upravovat rozměry výběrového obdélníku.

Největší legrace je s objektovou AI maskou. Teď ve výběru označila vlasy
Na obrázku výše proto neuronka v tuto chvíli jako objekt zájmu označila vlasy. Když ale obdélník trošku přesunu a zvětším, už to může být celé tělo podle toho, jak AI v obrazu vidí sémanticky související data.

A teď už celou osobu
Je to trošku alchymie, AI vše počítá autonomně, a tak i samotní inženýři ze Zoneru dodávají, že si to budou muset domácí i profi fotografové teprve trošku osahat a naučit se, jak si vlastně s neuronkou povídat.

Subjektová maska (popředí) a její doladění podle potřeby – v tomto případě zvětšení
Protože je výsledkem nedestruktivní maska, můžete jich za sebe naskládat kolik chcete, vzájemně je kombinovat a prolínat a okraje každé z nich samozřejmě dále ladit a zjemňovat, pokud nebudou úplně ideální.
Zatím jen ve Vyvolat
AI masky vycházejí z principů, které si Zoner vyzkoušel už v loňské podzimní aktualizaci, používají ale zase o krok kvalitnější neuronky. To nakonec platí i o funkci odstranění pozadí, která má sice stále totožný dialog, ale měla by fungovat lépe. Ostatně, jde to hezky vidět opět na fotografii níže, kde AI naprosto precizně odstranila pozadí i okolo jednotlivých pramínků vlasů.

V režimu klasického rastrového editoru můžeme zatím pracovat jen s odstraněním pozadí. I tato funkce z podzimní aktualizace se ale prý dočkala nového AI modelu a měla by pracovat lépe
Mimochodem, pokud nejste jen fotografové a pracujete i v režimu klasického bitmapového editoru, zatím chybí možnost proměnit AI masku na výběr, se kterým byste mohli pokračovat právě v editoru. Zoner si je ale tohoto nesouladu a rozevírajících se nůžek mezi oběma světy vědom a jednou to snad nějak vyřeší ku prospěchu všech.
Zonerama zvládne RAW, TIFF i PNG
I když jsou AI masky klíčovou novinkou jarního ZPS, předplatitelé se mohou těšit na desítky další drobnějších vylepšení. Třeba na novou práci s fotoobrazy na více plátnech s náhledem, který zobrazí i okraje, a koláže pro Instagram a další sociální sítě.

Editor pro přípravu fotek pro Instagram včetně nejrůznějších koláží a přechodů, které mají lákat na další snímek. ZPS poté nařeže scénu do jednotlivých obrázků
Střižna videa nově zvládne odpojit zvukovou stopu, klíčové snímky se nově přichytávají k ostatním objektům a na webovou Zoneramu teď můžete vedle fotek v JPEG nahrát také RAW, PNG, TIFF a další formáty. Ocení to třeba fotografové, kteří chtějí klientovi předat surová data.

Vylepšený editor pro tvorbu fotoobrazů na více plátnech. Umí i 3D náhled při tisku obrazů natažených za okraj jako na ukázce výše
Chromatická aberace na přání
A nakonec se Zoner Photo Studio naučil i nějaké ty nové efekty – třeba chromatickou aberaci (opět v režimu Vyvolat). Ta je v posledních letech trendy třeba v kinematografických efektech mnoha střižen, a tak to s ní Zoner zkouší i u fotoaparátu. Je to sice trošku paradox, ale paradox, který nakonec v podání ZPS nevypadá vůbec zle.

Efekt chromatické aberace v režimu Vyvolat
Seznam všech klíčových novinek najdete jako vždy na webu Zoneru a předplatitelé se zatím nemusejí obávat ani nové ceny. Paušál zůstává i přes inflací z posledních let stále stejný: 1 499 Kč ročně, anebo 149 Kč měsíčně.