7
Fotogalerie

Ve správném světle

Retuše u portrétní fotografie nejsou jen o odstranění zjevných nedostatků. Věnovat byste se měli i náročnějším úpravám a technikám. Seznamte se s nimi.

Jen pro zopakování: retuš obličeje je velmi náročný a zdlouhavý proces úpravy digitální fotografie. Ve svém výsledku však velmi působivý. Techniky, které vám představíme tentokrát, se budou ve velké části opírat o práci s vrstvami.

Pomocí nich totiž můžete na snímek aplikovat tzv. nedestruktivní úpravy, kterými nepoškodíte původní fotografii. Odpadnou tak případné procesy, kdy je nezbytné zvrátit úpravy zpět pomocí historie kroků.

pred.jpg 
Původní snímek před úpravami

Úprava tonality

Vzorová úvodní fotografie působí kvůli osvětlení plochým dojmem a postrádá plastičnost. Pro nápravu zvolte následující postup. Vytvořte novou vrstvu pomocí Ctrl + Shift + N nebo pomocí tlačítka s piktogramem přeložené stránky na panelu vrstev. Ve vrstvě Pozadí zvolte Kanály a odstraňte symbol oka u všech ostatních kanálů kromě zeleného. Ten nechte zvolený a vybraný.

1.jpg 

Zelený kanál obsahuje nejvíce detailů, jelikož je lidský zrak nejcitlivější právě na tuto barvu. Právě s jeho pomocí velmi efektivně zostříte celý snímek. Celý Kanál označte Ctrl + A, zkopírujte pomocí Ctrl + C a vraťte se do výčtu vrstev, kde vyberte novou, prázdnou vrstvu a vkopírujete sem označené (Ctrl + V). Prolnutí unové vrstvy nastavte na Světlost. Fotografie bude rázem více prokreslená v detailech se zvýšeným dynamickým kontrastem, tedy širší barevnou škálou.

Barevnost snímku

Nyní upravte dílčí barvy na snímku, který je poměrně dost červený. Klikněte na nově vytvořenou vrstvu s prolnutím a dále na černobílé, kulaté tlačítko Vytvořit novou vrstvu výplně či úprav v liště Vrstvy a vyberte Křivky. Výsledkem je nová vrstva s označením Křivky 1 a zobrazení nového panelu Přizpůsobení, ve kterém budete měnit jednotlivé barevné složky.

2.jpg 

Pomocí Alt + 2, 3, 4, 5 měňte jednotlivé křivky daného barevného spektra RGB. V tomto případě jsem ztlumil červenou barvu v plném spektru, zelenou ve stínech a naopak jsem přidal modré v celém spektru. Výsledkem je kontrastní snímek, s chladnějším pozadím a teplejšími barvami na usměvavé dívce.

3.jpg 

Pomocí Ctrl + L vyvolejte nabídku Úrovně a na prolnuté vrstvě zeleného kanálu posuňte světlý, bílý jezdec na začátek histogramu.

4.jpg 

Úprava očních řas a stínů

Stiskněte Ctrl + Alt + Shift + E pro spojení vrstev do jedné horní. Použijte nástroj Zesvětlení (O).Snastavením expozice kolem 5 % pro zesvětlení očního bělma a zvýraznění duhovek očí. Zachovejte částečnou barevnost pro větší realističnost.Pokud se vám bude zdát změna příliš výrazná, zmenšete Krytí nové vrstvy.

5.jpg 

Nástrojem Ztmavení (O) ve stejné nabídce a se stejnou expozicí dále zvýrazněte řasy. Vytvořte novou vrstvu, která bude sloužit pro vytvoření očních stínů. Pomocí Štětce (B) do ní naneste barvu, kterou chcete použít na oční stíny. Následně změňte režim prolnutí na Barva a velikost Krytí nastavte na 50 %.

po.jpg 
Snímek po úpravách

Článek vyšel v časopise Computer.

Určitě si přečtěte

Články odjinud