Várka nových objektivů pro zrcadlovky i bezzrcadlovky se chystá na trh

1. května 2020
TWEET SDÍLET

V uplynulých týdnech představilo hned několik výrobců objektivů své novinky, které jsou určené jak pro zrcadlovky, tak pro bezzrcadlovky – variabilita bajonetového uchycení je také poměrně široká, pojďme se tedy podívat konkrétněji.

Laowa 100 mm F2,8 2× APO Macro nově i pro bezzrcadlovky

Makroobjektiv Laowa s relativně dlouhým ohniskem 100 mm patří mezi zajímavé kousky zejména s ohledem na pořizovací cenu a celkový velmi dobrý optický výkon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dosud bylo sklo dostupné pouze s bajonety Canon EF, Nikon F a Sony FE, nově však výrobce Venus Optics oznámil dostupnost objektivu s bajonetem Canon RF a Nikon Z. V obou případech má objektiv shodné parametry, jako dříve uvedený kus s bajonete Sony FE – tedy dvanáct čoček v deseti skupinách, které doplňuje třináctilamelová clona s rozsahem F2,8–F22.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hmotnost objektivu je 650 gramů a při délce 155 mm má tubus průměr 72 mm. Cena byla výrobcem stanovena na 449 dolarů, přikoupit můžete ještě stativovou objímku v ceně 30 dolarů.

Světelný Viltrox pro APS-C formát a videosklo L-bajonetem

Společnost Viltrox oznámila uvedení na trh nového objektivu 33 mm F1,4, který byl představen již v srpnu loňského roku. Objektiv je určen pro digitály s APS-C snímačem a bude osazen bajonety Canon EF-M, Sony E a Fujifilm X.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce objektivu zahrnuje deset čoček uspořádaných v devíti skupinách, přičemž je použit jeden člen z ED skla a jedna čočka s vysokým indexem lomu světla. Jelikož nabídne objektiv automatické ostření, je zde autofokus poháněn krokovým (STM) motorem.

Pracovní rozsah devítilamelové clony je F1,4–F16, minimální ostřicí vzdálenost je pak 40 cm. Velikost výrobce neuvádní, nicméně nebude nijak závratná, objektiv má totiž 52 mm filtrový závit a jeho váha je 270 gramů. Na webu výrobce je možné Viltrox AF 33 mm F1,4 objednávat za cenu 280 dolarů.

Další novinkou z dílny Viltroxu je videoobjektiv S 20 mm T2,0 ASPH L-Mount, určený pro plnoformátové bezzrcadlovky s bajonetem L. Konstrukce v tomto případě zahrnuje 12 čoček v devíti skupinách, přičemž je použito hned šest speciálních prvků.

Klepněte pro větší obrázek

Minimální ostřicí vzdálenost je u tohoto modelu 25 cm, při délce 100 mm a průměru 80 mm váží úctyhodných 808 gramů. Cena ani přesné uvedení na trh zatím výrobce neoznámil.

Dulens 85 mm F2 – portrétní „číňan“ za 540 dolarů

Společnost Dulens patří mezi nové výrobce objektivů, zároveň však sídlí v Číně a s produkty jsou zatím minimální zkušenosti. Podle vyjádření společnosti byl objektiv navržen stejným týmem, jako tomu bylo u video objektivu Mavo Prime.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Objektiv bude k dispozici s bajonetem Nikon F a Canon EF, aktuálně je možné jej předobjednat za cenu 540 USD (plná cena po uvedení na trh bude 600 USD). Optická konstrukce zahrnuje 7 čoček v 6 skupinách, clona je složena z devíti lamel a pracuje v rozsahu F2–F16.

Samyang AF 75 mm F1,8 FE

Další novinka z dílny Samyangu je vybavena autofokusem a bajonetem Sony FE, takže je možné objektiv používat s plnoformátovými bezzrcadlovkami řady Alfa. Specifikem objektivu je nejen nestandardní ohnisko 75 mm, ale také vnější konstrukce s prstencem, jehož funkci lze uživatelsky měnit mezi ostřením a ovládáním clony.

Klepněte pro větší obrázek

Samotná optická konstrukce zahrnuje deset čoček v devíti skupinách – zahrnuje pak dvojici HR (vysoký index lomu) členů a tři čočky z ED (nízký rozptyl světla) skla. Clona s devíti lamelami pracuje v rozmezí F1,8–F22. Zaostřit je možné od 69 cm, filtrový závit má průměr 58 mm. Při délce 69 mm s průměru 65 mm váží objektiv 230 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V případě potřeby aktualizace firmwaru nebo uživatelské změny funkce otočného prstence je možné objektiv připojit k počítači prostřednictvím USB dokovací stanice. Na trhu se objektiv objeví v květu letošního roku, doporučená cena pro český trh je 10 790 Kč.

Témata článku: Příslušenství, Bezzrcadlovky, Technika, Objektivy, Samyang, Laowa, L-mount, Viltrox


Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily
Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Fotografie měsíce: Sušáky

Fotografie měsíce: Sušáky

Společným jmenovatelem většiny vybraných snímků je netradiční pohled na fotografii. Autoři a autorky ukazují, že dokumentaristika nemusí být jedinou rovinou fotografování.

Michal Černý
Fotografie týdne