Kompakty s výměnnými objektivy si za dobu své existence vydobyly pevnou pozici na fotografickém trhu. V této skupině najdete přístroje pro začátečníky i profesionály. Některé z nich stojí za zvážení.
V úvodu se, s ohledem na neznalé a začátečníky, pokusíme v několika bodech shrnout hlavní vlastnosti kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy, jinak zvanými bezzrcadlovky nebo též systémové kompakty.
Systémovost
Koncept „bezzrcátek“ je založen na možnosti výměny objektivů podle aktuálních potřeb a nároků uživatele. Při výběru bezzrcadlovky je proto třeba vzít v úvahu počet, kvalitu a cenu dostupných systémových objektivů. Největší výběr – desítky objektivů s různou světelností a rozsahem ohnisek – logicky nabízejí pionýři v tomto oboru, jimiž jsou Panasonic a Olympus, omezenou nabídku lze naopak očekávat u nejmladších systémů, např. u nováčka z tohoto roku Samsungu NX mini.
Živý náhled neboli Live View
Přenesení obrazu na LCD displej je vzhledem k absenci zrcátka na rozdíl od zrcadlovek bezproblematické a rychlé.
Menší rozměry a nižší hmotnost
Absence zrcátka se ve většině případů promítá též do velikosti a váhy těla fotoaparátu. Totéž se dá říci o systémových objektivech, které jsou přizpůsobeny drobnější konstrukci samotného přístroje. V honbě za kompaktností mohou však chybět některé funkční prvky, jako je hledáček a u objektivů ostřicí prstenec, závit na filtr, popř. možnost bajonetového upevnění clony.
Menší rozměry snímače (ve srovnání se zrcadlovkami)
Toto tvrzení neplatí stoprocentně. Menší snímače nalezneme např. u Pentaxu Q, Nikonu 1 nebo u micro 4/3 systémů (Panasonic, Olympus). Zbytek výrobců disponuje snímači, které nalezneme i u zrcadlovek: APS-C (Sony, Fujifilm, Samsung), a loňského roku se do útrob systémových kompaktů dostal i snímač o velikosti kinofilmového políčka, tzv. plný formát či fullframe (Sony). U menších snímačů lze očekávat limity v obrazové kvalitě, např. vyšší míru tzv. šumu při použití vyšších citlivostí během fotografování v horších světelných podmínkách.
Podle jakých kritérií vybírat
Každý rok se na trhu objeví desítky nových modelů. Zorientovat se v takovém množství je dosti složité, proto je třeba nastavit si určitá kritéria výběru.
Cena
Většina výrobců nabízí na jedné straně plně vybavený fotoaparát, určený pro pokročilé, náročné uživatele, a odlehčenou, lite verzi pro začínající fotografy. Rozdíl v ceně se odráží v konstrukci přístroje – v použitých materiálech, množství externích ovládacích prvků – a jeho vybavení – např. v systému stabilizace, rychlosti ostření, přítomnosti hledáčku atd.
Velikost snímače
- 1“ (13,2 × 8,8 mm) – Nikon 1
- 4/3 (17,3 × 13 mm) – Panasonic G, Olympus PEN a OM-D
- APS-C (23,5 × 15,7 mm) – Fujifilm X, Samsung NX, Sony E (NEX)
- Fullframe (35,8 × 23,9 mm) – Sony Alpha A7, A7R, A7S a A7 II
Blesk
Některé modely disponují zabudovaným bleskem, jiné pouze možností připojit blesk externí (základní blesk bývá součástí balení).
Hledáček
U systémových kompaktů najdeme většinou hledáček elektronický. Vyšší modely mají hledáček zabudovaný v těle, u tzv. low-endů je k dispozici buď jako volitelné příslušenství (většinou dost drahé), nebo, není-li přítomna systémová patice, není k dispozici vůbec.
Zprvu nepříliš přesvědčivá kvalita elektronických hledáčků se stále zlepšuje, co do rozlišení (velikosti) i rychlosti odezvy. V současné době již nejsou pouhým „pseudozrcadlovkovým“ doplňkem, ale funkčním prvkem, který zlepšuje komfort při fotografování. Přítomnost/nepřítomnost hledáčku proto použijeme jako kritérium, na jehož základě si bezzrcadlovky rozdělíme do dvou kategorií. V rámci každé skupiny budou poté fotoaparáty řazeny vzestupně podle ceny.
Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.Bohemia. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.