Vanguard představil novou řadu stativů Alta

10. července 2008
TWEET SDÍLET
O tom, že zajímavé novinky nemusí být příliš drahé se nás snaží přesvědčit výrobce fotopříslušenství – Vanguard.

Značka Vanguard patří společně se známými výrobci (Lowepro, Manfrotto, Gitzo, Tamrac, Velbon) do skupiny výrobců fotopříslušenství pro digitální fotoaparáty. V praxi se nejčastěji setkáte s fotobrašnami, fotobatohy a především stativy, které jsou jedním h lavních produktů výrobce.

Podobně jako konkurence, má i Vanguard portfolio stativů rozděleno do několika produktových řad. Základní řadu stativů určená fotoamatérům a pro použití s digitálním kompaktem anebo zrcadlovkou se středním objektivem, najdete pod označením Alta. Právě tuto řadu výrobce inovoval a nově ji najdete pod označením Alta+.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stativy řady Alta+ jsou k dispozici jak ve standardním hliníkovém provedení, tak také v odlehčené karbonové verzi. Dohromady je v závislosti na velikosi stativu, použitém materiálu a stativové hlavě k dispozici celkem jednadvacet modelů. Rozdíl samozřejmě není pouze v použitém materiálu, karbonové verze stativů mají místo klasických zámků nastavení délky noh systém twist lock, který používá i Velbon. U tohoto způsobu aretace stačí po zvolení délky nohy touto otočit a zvolená pozice je nastavena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Všechny typy stativů řady Alta+ umožňují nastavení úhlu noh ve třech stupních – 25°, 50° a 80° – což usnadňuje snímání nízko nad zemí a velkou výhodu při makrofotografii. Středovou tyč je možné otočit o 180° a přiblížit se tak ještě více k zemi. Dnes již samozřejmými doplňky jsou pěnové návleky na nohách či háček na konci středové tyče pro zatížení stativu a jeho lepší stabilizaci.

Velmi praktickým detailem, se kterým se obyvkle setkáte u vyšších modelových řad stativů, je dvojí zakončení stativových noh. Na konci nohy najdete kovový hrot pro pevné postavení stativu v měkčím terénu, hrot však má závit, na kterém je gumová koncovka, takže se stabilitou nebudete mít provblém ani na kluzkém povrchu.

Klepněte pro větší obrázek

Velmi zajímavým a netradičním prvkem je antišokový kroužek, který by měl ochránit váš fotoaparát před poškozením při nechtěném uvolnění středové tyče a jejím prudkým zasunutím do základny stativu. V takové případě zbrzdí pružina kolem středové tyče náraz stativové hlavy a přístroj by neměl utrpět újmu. Výrobce nikde neuvádí z jaké výšky a při jaké hmotnosti je tato funkce ještě funkční, na ověření si však budeme muset ještě počkat.

Klepněte pro větší obrázek

Stativové nohy jsou pouze polovinou kvalitního stativu, jeho nezbytnou součástí je samozřejmě stativová hlava. Ty jsou v nabídce Vanguardu hned čtyři:

Základní třícestná hlava  s ovládáním dvěma pákami a jednou vodováhou PH-12.

Klepněte pro větší obrázek

Fluidní hlava vhodná jak pro fotografii, tak pro video s jednou vodováhou a ovládáním jednou pákou PH-21 a PH-31 (rozdíl pouze v nosnosti).

Klepněte pro větší obrázek

Třícestná fluidní hlava vhodná pro fotografování s dlouhými skly je k dispozici ve třech verzích, lišících se nosností a také počtem vodováh PH-22, PH-32, PH-42.

Klepněte pro větší obrázek

Poslední je kulová hlava, ideální také jako doplněk monopodu, která je vybavena dvěma vodováhami a její nosnost je šest kilogramů SBH-50.

Klepněte pro větší obrázek

Hmotnost stativu se v závislosti na zvolené variantě pohybuje v rozmezí 1,36–2,23 kg u hliníkové verze a 0,81–1,89 kg u karbonové verze. Asi nejzajímavěší je pak cena nových stativů. Pro základní model Alta+ 203 AP, který dosahuje maximální výšky 145 cm při hmotnosti 1,36 kg a nosnosti 2 kg je doporučená prodejní cena asi 2 500 Kč. Karbonová verze bez stativové hlavy, při maximální výšce 121 cm, hmotnosti 0,91 kg a nosnosti 3 kg se bude prodávat za cenu přibližně 6 990 Kč.

Abychom ověřili vlastnosti proklamované výrobce, můžete se těšit na podrobnou recenzi jednoho ze stativů v průběhu prázdnin.

Témata článku: Technika, Příslušenství, První pohled