Vanguard Auctus Plus 323CT: Gigantický stativ v testu

5. prosince 2011
TWEET SDÍLET
Vanguard Auctus Plus 323CT: Gigantický stativ v testu
Jsou stativy malé, střední i velké a pak existují kategorie, které se všemu ostatnímu vymykají. Například třída obrů, mezi které nesporně patří i testovaný Vanguard Auctus Plus 323CT.

Toto opravdu není nářadí pro denní nošení, stejně jako jej nevyužijí majitelé kompaktů. Komu je vlastně určený stativ, u kterého většině lidí nebude stačit stoupnout si na špičky, ale budou pro práci s fotoaparátem potřebovat přenosné schůdky?

Odhlédneme-li nejprve od velikosti, pak jsou to uživatelé těžké techniky. S nosností 18 kg takovou trojnožku využijí fotografové pracující s rozměrnými a těžkými kardanovými kamerami (nově s neméně hmotnými zadními digitálními stěnami místo filmových kazet) nebo třeba příznivci lovů beze zbraní se svými světelnými teleobjektivy. Nezapomeňte také, že nohy stativu je třeba osadit patřičně dimenzovanou hlavou (Manfrotto 141RC použitá v našem testu byla jen takovým šidítkem), která také něco váží a celkové nosnosti tedy nějaký ten kilogram ubere.

Vrátíme-li se k výšce stativu, pak pro její využití může být mnoho důvodů. Naprosto klasickým nasazením je fotografování architektury, kdy se autor snaží zvýšením pozice přístroje co nejvíce eliminovat sbíhání perspektivy.

Klepněte pro větší obrázek 
Samotné nohy Vanguard Auctus Plus 323CT váží 3,5 kg, hlava Manfrotto 141RC,
kterou jsme stativ na dobu testování osadili, má hmotnost 1,5 kg. Nikon D3 s tilt&shift „čtyřiadvacítkou“ pak váží bezmála 2,2 kg. Celkem 7,2 kg bez dalšího příslušenství.
Těžká práce fotografů…

3×3 segmenty

Pro zachování potřebné pevnosti jsou karbonové nohy Vanguardu Auctus Pusl 323CT třísegmentové, opatřené prstencovými zámky. Ty mají podle výrobce dokonalé utěsnění proti prachu, což jsme po pravdě neotestovali – vláčet nový patnáctitisícový stativ pískovnou se nám vážně nechtělo. Zjistili jsme ale, že aretace funguje lehce, k dotažení není třeba velké síly, nohy nemají tendenci se zasouvat ani při letmém přitáhnutí pogumovaného prstence.

Nohy mohou nezávisle na sobě nabývat tří různých úhlů vůči středové tyči – 25, 50 nebo 80 stupňů, kdy už ale musíte středovou tyč rozpůlit. 

Klepněte pro větší obrázek 
U Vanguardu Auctus Plus 323CT najdete ve standardní výbavě sněhové talířky o průměru 10 cm,
takže se vám hned tak neproboří do sněhu. Pokud naopak nohy podkluzují,
můžete jednoduše sundat i gumové koncovky a využít služeb kovových bodců. 

Jako rumpál – na kliku

Na středovém složení tohoto stativu si nelze nevšimnout rozměrného pogumovaného kolečka se skládací kličkou. Jde samozřejmě o ovládací část mechanismu pro zvedání nebo spouštění středové tyče – to u stativu nevidíme poprvé. Vanguard byl ale dostatečně inovativní a počítal s velkým zatížením i zde. Středová tyč se totiž ani bez zaaretování sama nezasune. To je zajištěno velmi jednoduše – drážkování na tyči totiž není klasicky vodorovné, ale mírně zešikma.

Nějakou aretaci ale středová tyč mít musí i tak, jinak by měla neakceptovatelnou vůli. Vzhledem k možnosti jejího zkrácení má aretace rovnou dvě. Nahoře najdete obvyklou „křídlovou matici“, dole pod středovým složením pak ještě rozměrný pogumovaný prstenec. Mimochodem, provedení středové tyče, kterou ještě lze – abychom vyčerpali všechny možnosti – dole opatřit odnímatelným háčkem pro zátěž nebo také otočit hlavou vzhůru, výrobce nazývá ESHP System. Extreme Support Positioning Wheel System. Hned to zní světověji…

Pozornost si zaslouží také osazení středové tyče pro hlavu stativu. Předně jde o poctivý kus materiálu o průměru 60 mm se zabroušenou horní dosedací plochou. Horní destička je navíc kvůli přesnému umístění hlavy výškově stavitelná, je vybavená dvěma pojistnými „červíky“ a stativový šroub je oboustranný, takže můžete využít hlavu se závitem 1/4 nebo 3/8 palce.

Klepněte pro větší obrázek
Vanguard Auctus Plus 323CT

Dajli mi medajli?

Přestože víme, že jen málokterý čtenář si takový stativ pořídí, neváhali jsme mu dát ocenění TIP DIGIfota. Jde prostě o příliš dobrý produkt, než abychom jej tímto přehlíželi. Ostatně nebyli jsme sami, kdo si dobrých vlastností Vanguardu Auctus Plus 323CT všimnul. Tato trojnožka dostala nejen ocenění TIPA 2011 jako nejlepší stativ, ale také prestižní cenu Red Dot Design Award 2011. No a když jsme u těch cen, tak ta pořizovací, ta bohužel není žádná láce, to musíme přiznat. Když k tomu přidáte cenu za hlavu, máte hodnotu amatérské D-SLR.

Vanguard Auctus Plus 323CT není jistě stativem pro každého – k pořízení takto velké a drahé trojnožky musíte mít skutečně pádný důvod. Pokud jej ale máte (a že jej má spousta fotografů), dostanete velmi kvalitní výrobek s vysokou užitnou hodnotou. Použití karbonu na nohy a hořčíku na kovové díly zde není jen technologickým výstřelkem, ale nutností pro zachování solidní hmotnosti. Stativ nepostrádá žádné moderní funkce, můžeme jej doporučit.

Technické parametry stativu

  • max. výška s vysunutou středovou tyčí: 179,5 cm
  • max. výška se zasunutou středovou tyčí: 146 cm
  • min. výška: 19 cm
  • transportní výška: 73,5 cm
  • celková hmotnost: 3,53 kg
  • nosnost: 18 kg
  • cena: 15 400 Kč

Článek byl publikován v časopise DIGIfoto 6/2011.

Témata článku: Technika, Testy, Stativy

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

28 Petr Březina

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Středověký člověk, jak upozorňuje Jacques Le Goff, má ke smrti dvojí silný vztah. Smrt je především branou do nebe. Je tím, pro co žijeme, můžeme sledovat těšení se na smrt, která je vysvobozením z pozemského utrpení a strádání.

Michal Černý

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

11 Helena Vyplelová