V akci s fotomobilem Nokia 808 PureView

Nokia rozčeřila už tak neklidné hladiny fotomobilů koncem letošního února, když představila mobilní telefon se snímačem fotoaparátu o rozlišení 41 Mpx. Jak se s ním fotografuje?

Když mě kolegové z Mobilmánie požádali, abych se na 41Mpx Nokii podíval pohledem fotografa, chtěl jsem se z toho zpočátku nějak vykroutit. Přeci jen se na fotomobily příliš nezaměřuji – i když se samozřejmě udržuji v obraze.

Můj stařičký „hloupý“ telefon, který se mnou přežil nejrůznější cesty po Evropě, Asii i všelijaké nešťastné pády na zem, stále slouží. Nic mě tak nenutí pořizovat si smartphone, byť i tato myšlenka mě už několikrát napadla v souvislosti s nejrůznějšími aplikacemi určenými přímo pro fotografy, které by stály za vyzkoušení.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Nokia 808 PureView

Rozhodl jsem se však, že alespoň zjistím, jak si stojí fotoaparát v mobilu, který by měl být momentálně na špici, a ověřím si, jak je na tom s výbavou pro fotografy. Abych se hned na začátku přiznal, ani jsem do něj nevrazil SIM kartu. Prostě jsem jej hned ze startu vzal jako fotoaparát, nikoliv jako telefon s možností fotografovat.

 Technickou stránku fotoaparátu v Nokii 808 PureView už shrnul Martin Kozák ve svém březnovém článku, přesto zopakuji základní technické parametry v závěru svého textu.

Sexy červené zbarvení Nokie 808 PureView mi nevadilo – docela dobře jsem s ním během focení navazoval kontakty, navíc když jsem zvědavce obohatil poznámkou, že se v ní schovává 41Mpx fotoaparát, hned jsem navýšil svůj sociální status. Určitě první bod pro Nokii. Mimochodem, 41Mpx je snímač, nikoliv plné rozlišení výsledných fotografií. Při poměru stran 4:3 se dostanete na maximálních 38 Mpx, s nastavením 16:9 pak na 34 Mpx.

Klepněte pro větší obrázek
41Mpx fotoaparát s optikou Carl Zeiss

Konstrukce a ovládání

Nokia 808 PureView je taková placka, navíc placka ne zrovna nejlehčí. Z pohledu fotografa by zde jakýkoliv kompakt v podobném provedení pohořel. Na focení jednou rukou zapomeňte – jak při focení na výšku, tak i na šířku zde chybí jakákoliv podpora pro pevné uchopení.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 808 PureView je taková placka

Určitě bych doporučil při focení používat poutko na ruku (je součástí balení), přeci jen ani při držení v obou rukou – spíš pouze palci a ukazováčky – fotomobil jen podpíráte, nikoliv pevně držíte. Na zpočátku neustále se objevující prsty levé ruky před objektivem jsem si po čase zvyknul a dokázal je eliminovat (na úkor lepšího uchopení).

Naopak mě bavilo široké ohnisko ekv. 26 mm na kinofilmu jak při focení s poměrem stran 4:3 i 27 mm při poměru stran 16:9. Za sebe bych tady ještě rád viděl „kinofilmový“ poměr 3:2.

Bez dotekového ovládání to nepůjde

Z mechanických ovládacích prvků zde existují pouze dva – ovladač zoomu, fungující jen při nižším než plném rozlišení, vlevo nahoře a spoušť na podobném místě vpravo. Zbytek ovládání realizujete pomocí dotykového displeje (i na něm naleznete ikonku pro spoušť).

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo zoom, vpravo pak tlačítko souště a přístupu k fotoaparátu

Rozmístění jednotlivých ovládacích prvků během focení ilustruje obrázek níže. Na displeji nahoře uprostřed se nachází přístup k nastavení – volba jednoho ze tří režimů (Automaticky, Režim, Kreativní), K2 na snímku zde přitom značí jeden ze tří uživatelsky přednastavených kreativních režimů.

Při levém okraji naleznete sadu ikon, které ovlivňují další parametry jako je blesk, kompenzace expozice (ve velmi slušném rozsahu ± 4 EV), vyvážení bílé, rozsah citlivosti ISO (od 50 do 1600) a volbu ND filtru; vpravo se pak nachází přepínač mezi nahráváním videa a focením, spoušť (uprostřed) a ikona pro procházení již pořízených fotografií.

Klepněte pro větší obrázek
Spuštěný fotoaparát na Nokii 808 PureView

Kolik funkcí máš…

Plně automatický režim vám dovolí ovlivnit pouze nastavení blesku (zapnutý, automaticky, vypnutý a redukce efektu červených očí), pro změnu více parametrů pak volíte jeden z dalších fotografických režimů.

Klepněte pro větší obrázek
Volba fotografických režimů

V tom s názvem „Režim“ při levé straně vybíráte z možností Krajina, Makro, Portrét, Sport, Noc, Noční portrét, Reflektor a Sníh. Opět i zde můžete ovlivnit režim blesku. Nejvíce svobody do rukou fotografa tak dává až poslední režim Kreativní.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení Kreativního režimu (část z možností)

V Kreativním nastavení si můžete navolit až tři nejčastěji používaná nastavení a mezi nimi rychle přepínat, což je velmi užitečné. Jsou označeny K1, K2 a K3. Zde také ovlivníte rozlišení snímače na PureView (8, 5 či 3 Mpx) nebo Plné rozlišení (7152×5368 px při poměru stran 4:3, 7728×4354 px při 16:9). Dále nastavíte kvalitu JPEGu mezi Normální a Vysokou (používal jsem vždy vysokou), Barevné tóny, Fotorežimy (expoziční bracketing, intervalové snímání nebo samospoušť).

Klepněte pro větší obrázek
Volba nastavení fotografických režimů
Klepněte pro větší obrázek
Barevné tóny: Normální
Klepněte pro větší obrázek
Živé
Klepněte pro větší obrázek
Černobílé
Klepněte pro větší obrázek
Sépiová

Témata článku: Technika, Fotomobily, Fotoaparáty

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

9 Petr Březina

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola