Když mě kolegové z Mobilmánie požádali, abych se na 41Mpx Nokii podíval pohledem fotografa, chtěl jsem se z toho zpočátku nějak vykroutit. Přeci jen se na fotomobily příliš nezaměřuji – i když se samozřejmě udržuji v obraze.
Můj stařičký „hloupý“ telefon, který se mnou přežil nejrůznější cesty po Evropě, Asii i všelijaké nešťastné pády na zem, stále slouží. Nic mě tak nenutí pořizovat si smartphone, byť i tato myšlenka mě už několikrát napadla v souvislosti s nejrůznějšími aplikacemi určenými přímo pro fotografy, které by stály za vyzkoušení.

Nokia 808 PureView
Rozhodl jsem se však, že alespoň zjistím, jak si stojí fotoaparát v mobilu, který by měl být momentálně na špici, a ověřím si, jak je na tom s výbavou pro fotografy. Abych se hned na začátku přiznal, ani jsem do něj nevrazil SIM kartu. Prostě jsem jej hned ze startu vzal jako fotoaparát, nikoliv jako telefon s možností fotografovat.
Technickou stránku fotoaparátu v Nokii 808 PureView už shrnul Martin Kozák ve svém březnovém článku, přesto zopakuji základní technické parametry v závěru svého textu.
Sexy červené zbarvení Nokie 808 PureView mi nevadilo – docela dobře jsem s ním během focení navazoval kontakty, navíc když jsem zvědavce obohatil poznámkou, že se v ní schovává 41Mpx fotoaparát, hned jsem navýšil svůj sociální status. Určitě první bod pro Nokii. Mimochodem, 41Mpx je snímač, nikoliv plné rozlišení výsledných fotografií. Při poměru stran 4:3 se dostanete na maximálních 38 Mpx, s nastavením 16:9 pak na 34 Mpx.

41Mpx fotoaparát s optikou Carl Zeiss
Konstrukce a ovládání
Nokia 808 PureView je taková placka, navíc placka ne zrovna nejlehčí. Z pohledu fotografa by zde jakýkoliv kompakt v podobném provedení pohořel. Na focení jednou rukou zapomeňte – jak při focení na výšku, tak i na šířku zde chybí jakákoliv podpora pro pevné uchopení.

Nokia 808 PureView je taková placka
Určitě bych doporučil při focení používat poutko na ruku (je součástí balení), přeci jen ani při držení v obou rukou – spíš pouze palci a ukazováčky – fotomobil jen podpíráte, nikoliv pevně držíte. Na zpočátku neustále se objevující prsty levé ruky před objektivem jsem si po čase zvyknul a dokázal je eliminovat (na úkor lepšího uchopení).
Naopak mě bavilo široké ohnisko ekv. 26 mm na kinofilmu jak při focení s poměrem stran 4:3 i 27 mm při poměru stran 16:9. Za sebe bych tady ještě rád viděl „kinofilmový“ poměr 3:2.
Bez dotekového ovládání to nepůjde
Z mechanických ovládacích prvků zde existují pouze dva – ovladač zoomu, fungující jen při nižším než plném rozlišení, vlevo nahoře a spoušť na podobném místě vpravo. Zbytek ovládání realizujete pomocí dotykového displeje (i na něm naleznete ikonku pro spoušť).

Vlevo zoom, vpravo pak tlačítko souště a přístupu k fotoaparátu
Rozmístění jednotlivých ovládacích prvků během focení ilustruje obrázek níže. Na displeji nahoře uprostřed se nachází přístup k nastavení – volba jednoho ze tří režimů (Automaticky, Režim, Kreativní), K2 na snímku zde přitom značí jeden ze tří uživatelsky přednastavených kreativních režimů.
Při levém okraji naleznete sadu ikon, které ovlivňují další parametry jako je blesk, kompenzace expozice (ve velmi slušném rozsahu ± 4 EV), vyvážení bílé, rozsah citlivosti ISO (od 50 do 1600) a volbu ND filtru; vpravo se pak nachází přepínač mezi nahráváním videa a focením, spoušť (uprostřed) a ikona pro procházení již pořízených fotografií.

Spuštěný fotoaparát na Nokii 808 PureView
Kolik funkcí máš…
Plně automatický režim vám dovolí ovlivnit pouze nastavení blesku (zapnutý, automaticky, vypnutý a redukce efektu červených očí), pro změnu více parametrů pak volíte jeden z dalších fotografických režimů.

Volba fotografických režimů
V tom s názvem „Režim“ při levé straně vybíráte z možností Krajina, Makro, Portrét, Sport, Noc, Noční portrét, Reflektor a Sníh. Opět i zde můžete ovlivnit režim blesku. Nejvíce svobody do rukou fotografa tak dává až poslední režim Kreativní.

Nastavení Kreativního režimu (část z možností)
V Kreativním nastavení si můžete navolit až tři nejčastěji používaná nastavení a mezi nimi rychle přepínat, což je velmi užitečné. Jsou označeny K1, K2 a K3. Zde také ovlivníte rozlišení snímače na PureView (8, 5 či 3 Mpx) nebo Plné rozlišení (7152×5368 px při poměru stran 4:3, 7728×4354 px při 16:9). Dále nastavíte kvalitu JPEGu mezi Normální a Vysokou (používal jsem vždy vysokou), Barevné tóny, Fotorežimy (expoziční bracketing, intervalové snímání nebo samospoušť).

Volba nastavení fotografických režimů

Barevné tóny: Normální

Živé

Černobílé

Sépiová
Pokračování 2 / 2
Jde se fotit
Ještě si dovolím zastavit u intervalového snímání. Vytváření časosběrných videí z fotografií se totiž stalo poslední dobou značně populární. K tomu je však potřeba pevně fotoaparát umístit na stativ tak, aby se během snímků nepohnul.
A zde přichází problém v podobě toho, že Nokia 808 PureView nemá žádný stativový závit a ani k ní není přibalena žádná kolébka, do které by se telefon dal postavit. Tyto nedostatky tak intervalové snímání poměrně znesnadňují.
Nakonec zde ještě můžete ovlivnit sytost, kontrast a ostrost pomocí tří posuvníků. Z dalšího nastavení například zapnout mřížku na displeji k usnadnění kompozice.
Z výše uvedeného plyne nemožnost ovlivnit expozici – kromě citlivosti ISO a kompenzace expozice nic měnit nemůžete. Vypadá to jako režim priority clony, ovšem s pevně nastavenou clonou na F2,4. Světelnost, resp. clona totiž zůstává stále stejná na F2,4 a mění se tak pouze expoziční čas a již zmiňovaná citlivost.
Pro příliš jasné scény má fotoaparát vestavěný neutrální šedý (ND) filtr.
Snímek s použitím ND filtru | Snímek bez ND filtru
Co vám bude chybět
Jestliže jsem něco postrádal častěji, než jiné nástroje, pak to byla nemožnost zobrazení náhledů při prohlížení fotek. Do telefonu se jen při využití vnitřní paměti vejdou stovky fotografií a tisíce, když nebudete využívat plné rozlišení. Během prohlížení snímků však máte pouze jedinou možnost přepínání mezi uloženými fotografiemi – šoupat prstem doprava či doleva, abyste našli tu, kterou hledáte. Žádné zobrazení miniatur zde totiž nenajdete.
Navíc, jakmile se dostanete na konec, tak se nelze přehoupnout zpět k první fotografii, ale musíte se přešoupat přes ony stovky fotografií na začátek. A to není nic příjemného. Přitom by neměl být žádný problém tuto funkci implementovat. Nebo takový údaj jako kolik zbývá paměti, resp. kolik fotografií jsem při daném nastavení ještě schopen pořídit.
Operační systém Nokie 808 PureView tvoří Symbian Belle, takže na hrátky s Instagramem nebo Hipstamaticem zapomeňte. Přestože testování fotografických aplikací nebylo mým záměrem, přijde mi nemožnost využít těchto aplikací škoda. Přeci jen tisk na velký formát, který mohou fotografie z tohoto telefonu poskytnout už by stál za hřích.
Použitelnost fotografií
Při nízkých citlivostech a nejvyšším možném rozlišení dostanete z telefonu skutečně solidně detailní snímky. Jen pozor, abyste si přední čočku neumazali, k čemuž poměrně snadno dochází (ukazovák levé či pravé ruky tam jednoduše zajede, ani nevíte jak).
Fotografie pořízené v plném rozlišení s citlivostí ISO 50 až 100 jsou určitě bez problému použitelné, u ISO 200 se začíná projevovat odšumování, ovšem stále v dobrém poměru, u vyšších citlivostí už není zásah odšumovacích algoritmů tak příjmený. Přesto bych jako extrémní odšumování označil až od ISO 800 výše – musím ale zdůraznit, že stále mluvím o nejvyšším rozlišení, tedy využitím plných 38 Mpx. Při nižších citlivostech na tom budete v boji se šumem podstatně lépe.



Výřezy 1:1, postupně všechny citlivosti od ISO 50 do ISO 1600
S hloubkou ostrosti si vzhledem k fyzickým parametrům objektivu a snímače pochopitelně příliš hrát moct nebudete – pouze v případech, kdy byste využívali extrémně krátké vzdálenosti.

S hloubkou ostrosti si budete moci hrát pouze v extrémních případech
Tolik tedy k Nokii 808 PureView z pohledu fotografa. Zájemcům určitě doporučuji recenzi telefonu na MobilManii, případně alespoň kapitolu zabývající se právě focením a srovnání s konkurenčními telefony.
Ukázkové fotografie

Poměr stran 4:3 a 16:9 (plné rozlišení)

Přímé protisvětlo | Nepřímé protisvětlo

F2,4, 1/50 s, ISO 100 | F2,4, 1/33 s, ISO 250

F2,4, 1/107 s, ISO 50 | F2,4, 1/176 s, ISO 64

F2,4, 1/100 s, ISO 80 | F2,4, 1/113 s, ISO 50, režim makro

F2,4, 1/10 s, ISO 1600 | F2,4, 1/13 s, ISO 1600
Technické parametry
Objektiv
- Výrobce Carl Zeiss
- Pevný, ohnisková vzdálenost 8,02 mm (ekvivalentní 26 mm při formátu obrazu 16:9 nebo 27 mm při 4:3)
- Světelnost F2,4
- Minimální zaostřitelná vzdálenost 15 cm
- Mechanická závěrka s ND filtrem
Snímač
- Úhlopříčka 1/1,2"
- 41 megapixelů
- Maximální rozlišení 7 728 × 4 354 při formátu 16:9 nebo 7 152 × 5 368 při 4:3
- Velikost buňky 1,4 mikrometrů
- Video v rozlišeních Full HD (1 920 × 1 080, 30 fps), HD (1 280 × 720, 30 fps), nHD (640 × 360, 30 fps)
Ostatní
- Stereofonní mikrofon
- 4" kapacitní dotykový displej AMOLED s poměrem stran 16:9 a rozlišením 640 × 360 mm
- Kompas, akcelerometr
- Operační systém Symbian Belle
- Vnitřní paměť 16 GB s možností rozšíření kartou microSD až na 48 GB
- Rozměry 124 × 60 × 14 mm (18 mm v místě fotoaparátu)
- Hmotnost 169 g