41
Fotogalerie

V pevném těle slabý duch: HP R837 (test)

Sedm mega v kovovém plášti doplněno o velký displej, to je Photosmart R837. Jak fotí novinka letošního roku?

Hewlett Packard nepatří mezi tradiční výrobce fotoaparátů, do tohoto odvětví se společnost pustila teprve s nástupem digitální fotografie. Ačkoliv byla většina modelů průměrná, občas se našly i nadprůměrné kousky. Jednou z posledních novinek je model Photosmart R837, který však již má nástupce s označením R847, ten dostal do vínku jeden megapixel rozlišení navíc.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,5", CCD 7,2 Mpx (efektivně)
  • max. výst. rozlišení: 3 112 × 2 328 bodů
  • paměťové médium: SD, interní paměť 32 MB
  • objektiv: 39–118 mm, F3,5–4,2
  • LCD displej: úhlopříčka 3", 230 400 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • video: 640 × 480 px, 24 sn./s, ozvučené, limitované kapacitou pam. karty
  • rozměry: 100 × 64 × 27 mm, 155 gramů
  • cena: 5 874 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

HP01.jpg HP02.jpg

Photosmart R837 zaujme hned na první pohled především svojí konstrukcí a také tvarem těla, to připomíná kovovou placatku na alkohol. Místo lihoviny však uvnitř najdeme spoustu elektroniky, kovu, skla a plastu.

Tělo je plastové s kovovým opláštěním, poprvé je u tohoto modelu použita krytka objektivu, která se odsouvá směrem dolů. Za ní je ukrytý periskopový objektiv, blesk a dioda sloužící jako podpora autofokusu či indikátor samospouště. Tvar těla je obdelníkový, přední strana je však vypouklá a zaoblená.

HP03.jpg

Zapnutí a vypnutí fotoaparátu je díky posuvné krytce snadné a pohotové, menším nedostatkem je pouze vůle krytky. Pokud ji chcete odsunout a digitál zapnout, je třeba zatlačit na její horní stranu rovnoměrně, tj. tlačit uprostřed nebo na obou jejích krajích. V opačném případě hrozí zaseknutí či poškození vodící lišty.

HP05.jpg

Na samotném těle najdete velice málo ovládacích prvků, na horní straně je to spoušť, přepínač fotografování/natáčení videa/prohlížení, tlačítko pro výběr režimu blesku a tlačítko pro výběr režimu snímání. V pravém rohu je indikátor zapnutí a vedle spouště pak malý reproduktor. Stisk tlačítek je přesný a jistý, stejně tak u spouště je rozeznatelná mezipoloha při namáčknutí.

HP06.jpg HP07.jpg

Více pozornosti by si však od konstruktérů zasloužil přepínač záznamu a prohlížení. Jeho posunutí jednou rukou je prakticky nemožné, je nutné jednou rukou držet fotoaparát a druhou posunout přepínač, který má velice tuhý chod. Ideální je použít nehet na prstu, který posun přepínače usnadní.

Zadní stěna má klasické pravoruké uspořádání – vlevo displej, vpravo křížový volič, ovladač zoomu a dvě další tlačítka. Ovladač zoomu má méně častý pravoúhlý tvar, nutno však dodat, že jeho používání je mnohem pohodlnější, než v případě rovné kolébky. Palec totiž při změně polohy opisuje malou výseč kružnice, což je přirozenější pohyb než v případě přehmatávání.

HP09.jpg

O tom, že je digitál určen začínajícím a nenáročným amatérům svědčí i křížový volič, u něhož není ani jeden ze čtyř směrů obsazen přímou volbou parametru. Pro každou změnu nastavení je tedy nutné vstoupit do menu přístroje.

Pravý bok je vyhrazen očku pro upevnění poutka, ve spodní části je USB konektor k propojení s počítačem či tiskárnou. Konektor bohužel není ničím chráněný. Na spodní straně najdete dvířka prostoru pro baterii a paměťovou kartu. Vedle nich je stativový závit – bohužel umělohmotný. Hned vedle závitu je multifunkční konektor k propojení s dokovací kolébkou.

HP08.jpg HP10.jpg

Základní balení fotoaparátu bohužel dokovací kolébku neobsahuje, pokud byste si chtěli prohlížet fotografie na televizoru nebo z nějakého jného důvodu potřebovali AV výstup, pak je nutné investovat do dokovací kolébky, která zastane funkci AV a USB rozhraní a navíc je možné v ní nabíjet i baterii.

Fotoaparát pracuje s paměťovými kartami SD, podpora SDHC karet zatím není k dispozici. V případě nouze je možné využít i vnitřní paměť o velikosti 32 MB

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Přístroj je konstruován jako jednoduchý expoziční automat, pod tlačítkem Mode na horní straně najdete režim automatické expozice, který je doplněn celkem jedenácti scénickými módy – makro, stabilizace obrazu, divadlo, panorama, krajina, portrét, akce, noční portrét, pláž, sníh, západ slunce.

V režimu stabilizace obrau fotoaparát pouze navyšuje citlivost snímače pro snížení rizika neostrosti. Scénický režim panorama je k dispozici ve dvou provedeních, panorama zleva doprava anebo zprava doleva. Pokud fotografujete v tomto módu, na displeji se po nasnímání první fotky zobrazí přibližně 30% snímku ve formě obrysů pro snadnější spasování, bez použití stativu. Fotoaparát uzamnkne na celou dobu snímání ostření i expozici, takže jsou všechny snímky exponovány shodně.

Panorama je omezeno na pět snímků v řadě, pokud chcete, můžete si jej nechat spojit přímo ve fotoaparátu, výsledný snímek však má maximálně 1 300 bodů na výšku. Při dodatečném spojení v počítači můžete dosáhnout mnohem většího rozlišení.

01.JPG 02.JPG 03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zdrojové snímky fotografované v režimu panorama
04.JPG
max. velikost
Výsledné panorama složené přímo ve fotoaparátu
05.jpg
max. velikost
Výsledné panorama složené v programu Zoner Photo Studio 9

Snímač fotoaparátu má efektivní rozlišení 7,2 Mpx, maximální velikost snímku je tedy 3 112 × 2 328 bodů, což je o krapet více než u ostatních sedmimegových modelů. Rozsah citlivostí je velice skoupý, zvolit můžete ISO 100, 200 nebo 400. Podobně je na tom i volba vyvážení bílé, která obsahuje pět nastavení včetně automatiky, manuální kalibrace bohužel není k dispozici.

Méně obvyklou funkcí u jednoduchých automatů je bracketing, Photosmart R837 jej má, a to hned s dvojím stupněm posunu expozice (0,5 EV a 1 EV). Klasikou snad u všech fotoaparátů HP je funkce adaptive lightning, která projasňuje tmavší místa fotografované scény. Velice podobný účinek má například funkce Digital lightning u kompaktů Nikon.

Objektiv nabídne standardní trojnásobný zoom s rozsahem ohnisek 39–118 mm, při podprůměrné světelnosti F3,5–4,2. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm v normálním režimu, při volbě makro se zkrátí na 10 cm. Pro kompozici snímku je možné využít velký 3" displej s rozlišením 230 400 obrazových bodů, podobně jako u většiny třípalcových displejů, tak i zde je obraz hrubější.

Menu je přehledně uspořádané, nevýhodou však je, že si nepamatuje naposledy upravovanou položku, a tak je při časté změně některého parametru nutné listovat jím až na požadovanou položku. Oproti konkurenci je HP také pozadu v lokalizaci menu do češtiny, tu byste hledali v menu marně.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Jak již bylo zmíněno, citlivost snímače je možné zvolit pouze ve třech stupních, nejvyšší je pak ISO 400. Ačkoliv by někomu mohla vyšší citlivost chybět, je možná lepší, že tomu tak není. Snímky pořízené již na nejnižší citlivst jsou postiženy digitálním šumem, který je navíc softwarově odstraňován. Důsledkem toho je ztráta obrysové ostrosti a také rozlišitelnosti jemných detailů. Šum při nejvyšší citlivosti ISO 400 je již velice výrazný a na snímcích nepůsobí dobře. Pro relativně kvalitní záznam je tedy možné doporučit pouze základní citlivost.

10.JPG 11.JPG 12.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka různé citlivosti, postupně ISO 100, 200, 400

Objektiv nepatří k nejhorším, na testovacím obrazci jsme odečetli rozlišení přibližně 1 500 lph na širokém i dlouhém ohnisku. S narůstající citlivostí rozlišení v obou případech klesá, při ISO 400 je to pokles přiblžně o 200 lph. Celkově je obraz v ploše ostrý, a to téměř až do rohů, krajní partie snímků mají měkčí krebu, rohy jsou již mírně neostré. Sférické zkreslení je pozorovatelné jak na dlouhém, tak na širokém ohnisku, u reálných scén však nepůsobí rušivě.

Automatika vyvážení bílé barvy obvykle pracuje spolehlivě, v některých situacích však má tendenci přidávat snímku namodralý nádech. Při fotografování v interiéru je proto lepší použít přednastavené volby vyvážení bílé. Snímání v exteriérech je bezproblémové i při automatickém vyvážení bílé barvy.

06.JPG 07.JPG 08.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka tůzného vyvážení bílé barvy – postupně volby denní světlo, stín a automatika

Chromatická vada se objektivu víceméně vyhýbá, nepříjemné jsou však silně fialové kontury na kontrastních hranách, které bych připsal spíše bloomingu než chromatické vadě.

09.JPG
max. velikost

Při testování se ukázalo, že displej nepříliš korektně zobrazuje míru jasu snímané scény. Při snímání v místnosti je scéna na displeji světelně shodná s fotografovanu scénou. Při snímání za slunečného počasí je však obraz na displej neúměrně tmavý, což vede k nesprávnému použití korekce expozice, výsledkem jsou přeexponované fotografie.

Celkově je obrazová kvalita na dobré úrovni po stránce reálného zobrazení barev, a to i v plně automatickém režimu. Vhodné je používat přednastavené volby vyvážení bílé. Body však fotoaparát ztrácí za vyšší šum a především za velice špatné rozlišení detailů a hranové ostrosti.

15.JPG
max. velikost
Všimněte si rozmazání a ztráty detailů zejména u osob sedících na trávníku

Naměřili jsme

Start fotoaparátu je poměrně pomalý, čas delší jak tři vteřiny je opravdu dlouho. Pořízení snímku bez namáčknutí je téměř okamžité, pokud si předostříte pomocí namáčknutí spouště, pak digitál exponuje okamžitě. Ukládání snímku nepatří mezi špičkově rychlé avšak v dané kategoii digitálů je to dobrý výsledek.

HP Photosmart R837 
první snímek 3,28 s
snímek bez namáčknutí 0,43 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,53 s
rychlost sériového snímání 1,9 sn./s
max. počet snímků v sérii 3
měřeno s paměťovou kartou Kingston 512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

wide01.JPG wide02.JPG wide03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejkratší ohnisko – postupně všechny citlivosti
tele01.JPG tele02.JPG tele03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejdelší ohnisko – postupně všechny citlivosti
22.JPG 23.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu
16.JPG 19.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny v exteriéru bez blesku a s bleskem
scena01.JPG scena02.JPG scena03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti
25.JPG
max. velikost
Makro exaktní
18.jpg
max. velikost
Makro reálné
20.JPG 21.JPG 24.JPG 17.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Ačkoliv se zdálo, že otevřením nové řady digitálních fotoaparátů HP (jmenovitě model Photosmart R967) by se mohlo blýskat na lepší časy, testovaný kus R837 je pravým opakem. Obrazová kvalita digitálu je nevalná především vinou vysoké hladiny šumu již při základní citlivosti snímače. Obrazový procesor se navíc snaží šum eliminovat, což ve výsledku znamená prakticky nepoužitelné fotografie bez detailů a ostrosti.

Jako expoziční automat nenabídne digitál příliš nadstandardních funkcí a bohužel ani menu lokalizované do českého jazyka. Naopak poměrně dobře si vede fotoaparát v rychlostních parametrech snímání (vyjma rychlosti zapnutí).

Třípalcový displej jistě potěší, jeho obraz by ale mohl být jemnější.  Doporučená cena výrobce je necelých sedm tisíc korun, na internetu je možné jej pořídit již pod pět tisíc. Neoddiskutovatelným faktem ale je, že za podobnou částku pořídíte digitál s mnohem lepší obrazovou kvalitou a také vybavením.

Plusy:

  • velký displej
  • kovové opláštění
  • reakce na stisk spouště

Mínusy:

  • málo tlačítek přímého přístupu
  • vysoká hladina šumu
  • poměr výkon/cena 

Cena:

  • 6 990 Kč vč. DPH  

Zdroj:

Hewlett-Packard s.r.o., Praha
tel.: 261 108 108
www.hp.cz 

Určitě si přečtěte

Články odjinud