V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

7. prosince 2017
TWEET SDÍLET
Pokud hledáte světelný střední teleobjektiv a nevadí vám krapet vyšší váha, pak jste na správném místě. Sigma vyrobila právě takový a nám se dostal na pár dní do rukou k vyzkoušení.

Není třeba pochybovat že společnost Sigma je stále výraznějším konkurentem k zavedeným výrobcům fotoaparátů a objektivů. Vše začalo před několika lety, kdy zcela změnila výrobu a představila veřejnosti nové portfolio výrobků, které postupně rozšiřuje.

V nové koncepci se dělí objektivy do tří samostatných a přesto provázaných řada – Contemporary, Art a Sport – které se od sebe liší v různých parametrech, jako je například odolnost, rychlost ostření apod. – pro každého fotografa je důležité něco trošku jiného, a tudíž jsou i objektivy připraveny pro jejich různorodé potřeby.

Jedním ze zástupů řady Art, která je zastoupena především pevnými objektivy s velmi dobrou světelností, je i zoomový teleobjektiv s fyzickým rozsahem ohnisek 50–100 mm a stálou světelností. Jedná se o pořádného macka, který měří 171 mm a váží 1 490 g, což je na jednu stranu, díky světelnosti, pochopitelné, na druhou stranu je to o skoro 200 g víc než běžně rozšířený objektiv 70–200 mm F2,8 (konkrétně porovnávám s verzí od Canonu).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukčně není Sigmě co vytknout, vše je bytelné, pevné, rozmístění ovládacích prvků tradiční a tudíž není potřeba si na nic nového zvykat. Jediné, co mě trochu překvapilo byl hodně tuhý chod zoomovacího prstence. Při dlouhodobém focení by se snad trochu vychodil, ale na komfortu užívání to ze začátku rozhodně nepřidá. Jinak bylo celé ostření velice rychlé a přesné, i přes to, že prakticky všechny fotky byly foceny za tmy, šera nebo alespoň mlhy a oparu.

Obrazová kvalita je na vysoké úrovni, jak už je u Artové řady zvykem. Ostrost je výborná i při plném odclonění. Se stoupající clonou ostrost postupně roste a ztrácí se i ostatní drobné vady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vinětace je velice mírná a prakticky nepostřehnutelná, zato jsem na některých fotkách našel výraznější chromatickou aberaci, kterou je však možno bez problémů softwarově odstranit. Nutno podotknout, že přímo ve fotoaparátu byla korekce chromatické vady vypnutá a automatické korekce podle profilu konkrétního objektivu v Adobe Lightroomu v tomto případě nazafungovala...

Technické parametry

  • optická stavba: 21 členů v 15 skupinách – tři FLD členy, čtyři SLD členy
  • počet lamel clony: 9
  • maximální zaclonění: F16
  • filtrový závit: 82 mm
  • nejkratší zaostřitelná vzdálenost 95 cm
  • maximální zvětšení: 1:6,7
  • délka objektivu: 170,7 mm
  • průměr tubusu: 93,5 mm
  • váha: 1490 gramů
  • bajonet: Canon, Nikon, Sigma

Závěrem by bylo dobré upozornit, že tento objektiv je pouze pro fotoaparáty s menším APS-C čipem. Nasadit se dá i na full-frame těla, ale okraje snímku budou černé. Své uplatnění najde především mezi reportéry.

Na svatbách své uplatnění najde určitě také a kvalita výstupu stojí za tu váhu. U klasických reportérů a dokumentaristů bude váha hrát podstatnou roli, ale pokud autor rád fotí low-light fotografie, tak si své místo obhájí (viz noční fotka z ruky na ISO 1600). Aktuálně se cena pohybuje lehce přes 32 000 Kč.

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Objektivy, Sigma

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

2 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy
V akci s Canonem RF 85 mm F2 Macro IS STM – Na portrét i makro

V akci s Canonem RF 85 mm F2 Macro IS STM – Na portrét i makro

Z letošních novinek s bajonetem RF pro fullframové bezzrcadlovky Canon jsme si do akce vybrali pevný 85mm objektiv kombinující možnost fotografovat portréty i nahlédnout do makro světa.

Filip Šťastný

Filip Šťastný
ObjektivyCanonTesty
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotografický software
Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Petr Březina
Technika