V akci se Sigmou 14mm F1,8 DG HSM Art a Canonem EOS 1Dx Mk III – rychlá závislost

4. června 2020
TWEET SDÍLET

Perfektní tovární zpracování, přesně tvarované kovové tělo, všechno těsní, jak proti prachu, tak proti vlhkosti, hladce jezdící prstenec, elegance, krása. To už u řady ART v cenové relaci 35-40 000 Kč nikoho nepřekvapí. Vysoký standard dodržen.

Klepněte pro větší obrázek

Co překvapí, je vysoká hmotnost 1 120 g – mě příjemně, jiní by nemuseli tak skákat radostí, zvláště pak majitelé lehoučkých bezzrdcadlovek se snímačem micro 4/3, pro které je objektiv také možno použít. Objektiv nemá ani stativovou objímku ani závit pro uchycení na stativ či stabilizátor. Takže přístroje typu Sony A6000 plus tahle těžká váha a gimbal, to je už hodně mimo realitu. Nevadí. Milovníci skateboardingu mají na trhu jistě dost alternativ.

Primární určení bude pro FF a tam taky zůstaneme. Zcela ideální mi přišlo spojení s gigantem Canon EOS 1Dx Mk III, který se svým necelým kilem a půl dobře vyvažuje váhu objektivu. Mimochodem tvoří s touhle čtrnáctkou sousoší o váze cca 2,56 kg. Ano, s bleskem Sppedlite 580 jsou to asi 3 kila, když už jsme u toho. Prostě dávejte pozor, ať vám to sklo někde venku nespadne na psa..

Sigma 14mm F1,8 DG HSM Art stručně

 • Konstrukce bez výhrad perfektní
 • Světelnost je bezkonkurenční
 • I na plnou díru můžete získat nádherně ostře prokreslený obraz
 • Chromatická aberace je nepatrná, soudkování velice dobře eliminované
 • Je dost těžký – tedy na druhou stranu dost poctivý
 • Potřebujete širokáč na video? Záleží, na co konkrétně, ale asi hledejte dál
 • U některých fotografů může způsobit závislost
 • využití: architektura, astrofotografie, street, příroda

Váha objektivu je samozřejmě obhájena nejen poctivými rozměry, ale i tím, kolik skla se skrývá uvnitř. Působivá a vpravdě ojedinělá světelnost F1,8 u tak širokého ohniska nebude jen tak. Některé čočky mají povrchovou úpravu Multi-layer caoting, která redukuje nežádoucí odlesky, není patrný ani mlžný opar.

Klepněte pro větší obrázek

Sluneční clona je integrovaná a možnost připevnit filtr standardní cestou jsem nenašel. Patrně bude nutné to vyřešit externím příslušenstvím. (Průměr první a nejširší asférické vypouklé čočky je 80 mm.)

Základní technické parametry

 • dostupné bajonety: Canon EF, Nikon F, Sony E, Sony FE, L mount
 • ohnisková vzdálenost: 14 mm
 • clona: F1,8–F16, 9 lamel
 • optická konstrukce: 16 členů / 11 skupin
 • zorný úhel: 114,2°
 • stabilizátor: Ne
 • ostření: HSM /hyper sonic motor/
 • minimální střící vzdálenost: 27 cm
 • poměr zobrazení: 1:9.8
 • sluneční clona: integrovaná
 • rozměry: 95,4 mm × 126 mm
 • váha: 1 120 g

Obraz je dobře prokreslený, kresba je ostrá i v okrajích, kde při nižší cloně přirozeně měkne, občas působí až pohybovým rozmazáním menších objektů. Ale celkový dojem z kresby má tendenci nadchnout. Chromatická aberace v podstatě není téma. Je minimální, téměř neznatelná na rovných liniích i v protisvětle, u organických tvarů se projeví až v krajích v návaznosti na roztažení obrazu, a to i u vysokých clon. Na středu patrná není. Pakliže nějakou najdete, v mžiku ji odstraníte např. automatickým nástrojem v softwaru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Ukázka chromatické aberace

Soudkování je u tak širokého ohniska pochopitelné, ale velmi dobře drží linie i jejich zřetelnost. Kresbu je lépe nezabít nesmyslně vysokým ISO. Raději využít světelnosti objektivu, protože i při nízkých clonách je obraz překvapivě ostrý (ostříte-li na delší vzdálenost).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka ostrosti celku a ve výřezech

Osobně bych objektiv vřele doporučil na architekturu. Samozřejmě noční obloha, street foto, příroda a další. Vinětace je standardní, příjemná, měkčí, při nižších clonách patrná více – s vyššími clonovými čísly mizí, ale neztratí se úplně ani při zaclonění na F 16.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka vinětace při clonách F1,8; F2,8; F4; F9; F10; F16

Automatické ostření je rychlé a tiché, při testech s Canonem EOS 1Dx Mk III bylo i přesné. Při focení s Canonem EOS 5D Mk II v podobných podmínkách byla při nižších clonách sem tam jedna fotografie zvláštně rozostřená, a to i v případě série – stejné scény a stejného ostřícího bodu. Nepřekvapivě tedy záleží na těle – objektiv je zdá se připraven na vše. Jako všechny objektivy řady ART i tento je možno kalibrovat v PC po připojení do externího docku.

Ohnisko 14 mm je pro většinu fotografů úzkoprofilové, využití není tak časté, a proto se nabízí otázka, jestli je investice 38 tisíc do něčeho, co půjde do akce jednou za čas, rozumná. Záleží na individuálních finančních možnostech. Koneckonců spousta lidí žije úplně bez širokých ohnisek. Za sebe můžu říct, že mě bez nadsázky zaskočilo, jak objektiv začal posouvat mé hranice a přemýšlení nejen o formě, ale i obsahu fotek, doslova mě infikoval, abych vymýšlel záběry jen pro něj.

Najednou jsem neměl potřebu používat jiné objektivy (bavíme se o volné tvorbě). Prakticky totiž nabízí překvapivě mnoho a víc, než se dá teoreticky předpokládat. Jednak díky efektnímu ohnisku, ale také díky skvělé kresbě, jisté manipulaci, bezkonkurenční světelnosti (myslíte si, že ji moc nevyužijete? Kdepak... ). Prostě jsem si trošku připadal jako kluk, který na své 11. narozeniny přejde z klacku zahnutého do tvaru pistole na „opravdickou“ vzduchovku. A byť jsem ho neměl k dispozici dlouho, tak mi v poličce bude dlouho chybět.

Témata článku: Testy, Technika, Canon, Objektivy, Fotoaparáty, Zrcadlovky, Sigma, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz