V akci s EOSem 77D a objektivy 24 mm a 35 mm F2,8 macro

8. března 2018
TWEET SDÍLET
Zvládne pevný objektiv s ohniskem 24 mm v kombinaci s APS-C snímačem „odpíchnout“ postavu od pozadí? A dokážete makroobjektivem s LED přisvětlením rozsvítit oči u portrétu?

To takhle dojdu za Petrem Březinou, že bych chtěl vyzkoušet canoňáckou pevnou čtyřiadvacítku a nakonec mi na stole přistály hned tři věci. Pokročilejší APS-C zrcadlovka Canon EOS 77D, objektiv Canon EF-S 35mm F2,8 Macro IS STM s integrovaným LED přisvícením a mnou chtěný Canon EF-S 24mm F2,8 STM. Nabídnu vám vlastní pohled na všechny zmíněné produkty, ale jsem spíš nadšený amatér, který si rád hraje.

Canon EOS 77D – proč je to tak velké?

Poprvé jsem si na delší dobu mohl vyzkoušet „plnotučnou“ zrcadlovku. Má sice jen APS-C snímač, ale jako majitel modelu 100D – který mi připadá tak akorát do ruky – pro mne tento digitál byl pořádný šok doprovázený slovy: proč je to sakra tak veliké?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Paradoxně rozdíl v hmotnosti, tady alespoň té pocitové, není tak zásadní, ale rozdíl ve velikosti je značný. Někdo může argumentovat ergonomií ovládání, ale já se se 100D tak sžil, že mi nepřipadá, že by něco nebylo po ruce. Na několik dní jsem si mohl vyzkoušet i model 200D, tady přímý nástupce stovky, který má k 77D hodně blízko stran technických parametrů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozdíl mezi 200D a 77D jsem ve výsledné kvalitě fotek moc nepozoroval, 77D má rychlejší snímání (6 vs. 5 snímků/s), více ostřících bodů, elektronickou stabilizaci videa a o něco horší hledáček. EOS 77D nabídne zvětšení hledáčku 0,82×, zatímco vyhlášené hledáčky modelů 100D a 200D mají zvětšení 0,87×. Velký rozdíl je také u stavového displeje, který pochopitelně na 200D i 100D není kam dát.

Klepněte pro větší obrázek

Protože jsem měl vždy foťáky, které jej neměly, tak jsem jej z počátků úspěšně ignoroval. Kacířsky tak říkám, že pro mě nemá stavový displej žádný ergonomický smysl, a raději upřednostním malé rozměry. Chápu ale, že pokud je na něj někdo zvyklý, tak to může být velmi pádný argument. Rozdíl mezi mojí stovkou a 77D i 200D už je ale propastný a to jak v rychlosti ostření, tak hlavně v použitelnosti fotek u vyšších hodnot ISO.

Klepněte pro větší obrázek

Starší 100D má „rozumný“ strop u hodnoty ISO 1600, u ISO 3200 hodně záleží na situaci, ale snímky se často neobejdou bez razantní softwarové úpravy. EOS 77D a potažmo i 200D bez problémů zvládají ISO 6400 a šum se dá velmi dobře korigovat v post produkci. Novější obrazový procesor DIGIC VII je prostě znát.

Funkci NFC ani Wi-Fi jsem nevyužil, ale co mne hodně bavilo byl výklopný displej, který bohužel moje stovka nemá. Model 77D nabídne i dotyk, který mám zažitý už ze své stovky a musím říct, že bojuji s každý foťákem, který dotykem nedisponuje. Rozdíl mezi 100D a 77D je propastný, ale překvapuje mě, jak malý rozdíl je 200D a 77D stran výsledné kvality.

Klepněte pro větší obrázek

EOS 77D má ale kromě pro někoho lepší ergonomie a stavového displeje ještě jedno eso v rukávu a tím je elektronická stabilizace videa, která u objektivů bez stabilizace zachraňuje mnoho roztřesených videí.

Canon EF-S 24 mm F2,8 STM – širší univerzál

Tento objektiv jsem chtěl vyzkoušet na focení celé postavy s rozostřeným pozadím, protože ohnisko 24 mm na menším snímači se světelností F2,8 k tomu trochu svádí. Pevná čtyřiadvacítka není žádnou novinkou a svou konstrukcí „palačinky“ navazuje na další zajímavý model Canon EF 40 mm F2,8 STM, ten je ale určen i pro plnoformátové zrcadlovky, zatímco 24mm kolega poslouží jen majitelům APS-C zrcadlovek.

Objektiv je příjemně malý, má kovový bajonet a při nasazení na foťák se dá snadno přehlédnout. Daní za malé rozměry a je ale nutnost změnit úchop, protože sem druhou ruku neposkládáte, je to ale spíš otázka zvyku. Konstrukčně není moc co vytknout, jen ostřící prstenec se mi zdál trochu volnější, ale to může být vlastnost konkrétního kusu, který prošel rukama bezpočtu novinářů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fyzické ohnisko 24 mm je efektivně asi 38 mm, což znamená, že nejde o klasické široké sklo, ale spíš zajímavý univerzál, který bych si vzal do města, na reportáž a třeba i na focení večírku. Můj záměr – nápad na focení celých postav – se ukázal jako špatný, protože postava není dostatečně odpíchnutá od pozadí, tady by to chtělo asi o trochu delší ohnisko, nebo ještě lepší světelnost.

Docela dobře se mi ale osvědčil na portréty, kdy i na úplně otevřenou clonu střílíte hezké snímky na počkání. Je ale třeba dávat pozor na vzdálenost, u detailních záběrů už je širší ohnisko znát a projeví se perspektivním zkreslení. Mile mě překvapilo, jak tiše a rychle umí ostřit, na rozdíl od mé EF 50 F1,8 STM, která je o něco pomalejší.

K objektivu tak mám vlastně jedinou výhradu a tou je viditelná vinětace při otevřené cloně, která může být nežádoucí, ale stačí jen malinko přiclonit a prakticky zmizí. Není to klasický široký objektiv, ale hodí se spíš jako univerzální sklo tam, kde je třeba rychlost. Jako reportážní objektiv na rychlé momentky, případně portréty je ideální.

Canon EF-S 35 mm F2,8 Macro IS STM – posvítí si

Focení makra není zrovna mým šálkem kávy. Objektiv s integrovaným LED přísvitem mě ale zajímal. Fyzické 35 mm ohnisko po přepočtu crop faktorem dává efektivní ohnisko 56 mm a dá se použít nejen na makro, ale je super na portrét či produktovou fotku, ale nehledal bych nic akčního. Ostření v makru je sice rychlé, ale na reportáž se dá vybrat rychlejší sklo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Součástí balení je i šroubovací kovová sluneční clona (bez které nenasadíte krytku), pod ní se skrývá dvouzónové LED osvětlení. Dva téměř půlkruhy mohou svítit ve dvou intenzitách, a to buď společně, nebo jen levý, či pravý, podle toho, co vyžaduje scéna. Přísvit se zapíná malým tlačítkem na levé straně objektivu, kdyby bylo tlačítko větší, lépe by se s ním manipulovalo. Ať už jde o dlouhý stisk pro přepnutí levá/pravá nebo obě světelné části, anebo i samotné zapnutí osvitu, které se moc nedá dělat poslepu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přísvit vám dovolí bez stativu docela dost zaclonit a přitom stále vychází „rozumné“ expoziční časy. Navíc se tím může i eliminovat problém, kdy si sami stíníte objektivem. Intenzita přisvícení by ale mohla být větší, vůbec bych se za to nezlobil. Pokud máte stejně jako já nápad, že použijete LED na rozsvícení očí u portrétu, tak vás musím zklamat. Světlo je sice příjemně měkké, ale malá plocha a malý světelný výkon znamenají přidání jen nepatrné jiskry do zornice oka – tohle je opravdu myšleno jen na makro.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Makro vám dovolí zvětšení až 1:1 a překvapila mě kresba, která je od plné díry skvělá a kolem F4 ještě lepší. Ocenit musím také velmi dobrou optickou stabilizaci a tichý krokový STM motor. Canon EF-S 35 mm F2,8 Macro IS STM je objektiv překvapivě univerzální a má krásnou kresbu, pokud chcete proniknout do světa makro fotografie, může být tohle první odrazový můstek.

Témata článku: Technika, Objektivy, Canon, Testy, Fotoaparáty, Příslušenství, Zrcadlovky, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Old school akční rubačka, která je i přes to, že se občas snaží, intelektuálně prázdná až hanba.

Michal Drmla
Gungrave G.O.R.E.RecenzePC
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět