V akci s Canonem RF 15–35 mm F2,8 L IS USM – Boj o ostrost

17. prosince 2020
TWEET SDÍLET
Sám Canon jej označuje jako mimořádně ostrý, nejrychlejší širokáč a jeden ze tří základních profi objektivů pro systém EOS RF. Tak jsme se na něj rozhodli podívat podrobněji.

Plusy

 • široký úhel záběru
 • světelnost F2,8 v celém rozsahu
 • ostrost obrazu
 • stabilizace

Minusy

 • vinětace (při focení do RAWu)
 • pořizovací cena
9/10
Hodnocení

Do další akce s Canonem EOS R6 jsme vybrali již svými technickými parametry zajímavý ultra široký zoom pro plnoformátové bezzrcadlovky.

Canon RF 15–35 mm F2,8 L IS USM zaujme širokým úhlem záběru na nejkratším ohnisku, světelností F2,8 v celém rozsahu ohnisek i vestavěnou stabilizací obrazu v rozsahu až pěti expozičních hodnot.

Klepněte pro větší obrázek
Canon RF 15–35 mm F2.8 L IS USM

Těžší liga nevadí

Díky svým parametrům jej Canon řadí mezi profesionální objektivy a primární určení zahrnuje fotografování krajiny, architektury či reportáží – dlužno dodat, že vestavěný Nano USM motorek je rychlý, tichý a přesný, tedy přesně takový, jaký na rychle se měnící akci potřebujete. A hned ze startu můžeme prozradit, že se jedná o skvělý kus, ovšem vykoupený poměrně vysokou pořizovací cenou.

Dílenské zpracování je přesně takové, jaké byste od skla z prémiové „Lkové“ řady objektivů Canon čekali. Jedná se také o poměrně velký a těžký objektiv (což je na jednu stranu určitá záruka toho, že se na konstrukci nešetřilo) zvlášť, když jej uvidíte poprvé nasazený na modelech EOS R5 nebo R6. Osobně mi rozměry ani váha 840 g při focení nevadila, naopak jsem měl pocit, že v ruce držím „poctivé železo“.

Konstrukce objektivu je navíc utěsněná proti nepřízni počasí a fluorové povrchové vrstvy na přední i zadní čočce by měly objektiv chránit před vodou, prachem i otisky prstů. Součástí optické výbavy jsou tři asférické a dva UD členy, které by se měly postarat o odpovídající kresebnou kvalitu. O tom však bude řeč dále.


Canon RF 15–35 mm F2,8 L IS USM

cena: od 64 000 Kč

 • bajonet: Canon RF
 • ohnisková vzdálenost: 15–35 mm
 • clona: F2,8–F22, 9 lamel
 • optická konstrukce: 16 členů / 12 skupin
 • zorný úhel: 110°30' až 63°
 • stabilizátor: Ano
 • ostření: Nano USM
 • minimální ostřící vzdálenost: 28 cm
 • poměr zobrazení: 1:4,8
 • sluneční clona: ano
 • rozměry: 126,8 mm × 88,5 mm (délka × průměr)
 • váha: 840 g

Na první pohled si na těle objektivu můžete všimnout trojice prstenců – pro zoom, ostření a nejblíže přední čočky pak pro ovládání přidruženého nastavení (citlivosti, clony či závěrky). Na straně se pak nachází dva přepínače pro vypnutí či zapnutí stabilizace obrazu a přepínání mezi automatickým a ručním ostřením.

Součástí balení je také sluneční clona, jejíž součástí je pojistka, aby clona sama od sebe z objektivu nesklouzla. Nepotěšit vás může 82mm průměr filtrového závitu, protože se nákup jakéhokoliv filtru těchto rozměrů slušně prodraží.

Ostrost vs. neostrost

Co se týče sférického zkreslení, tak se objektiv nijak nevymyká tomu, co bychom mohli od ultraširokého zoomu očekávat. Na nejširším ohnisku lze pozorovat lehké soudkovité prohnutí vodorovných linií a současně musím uznat, že vnitřní soustava čoček při korekci soudkovitosti odvádí výbornou práci. Na delších ohniscích pak soudkovitost přechází v poduškovité zkreslení, které je již přeci jen více patrné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázky sférického zkreslení na reálných scénách, ohniska 15 mm, 24 mm, 35 mm (zleva doprava)

Objektiv v kombinaci s bezzrcadlovkou EOS R6 dával solidně ostré snímky již při plném odclonění. Stoprocentní ostrost až do úplných rohů obrazu mu sice připsat nemůžu, ale považuji jej pouze za drobný nedostatek.

Scény jsou skvěle proostřené od pracovních clon F2,8 do F11. Od clony F16 se začíná lehce projevovat neostrost vlivem difrakce. Dlužno dodat, že netrénované oko tento neduh nemusí vůbec postřehnout ani při plném zaclonění.

Na chromatickou aberaci zapomeňte

Vinětaci při fotografování do JPEGu zvládá objektiv výborně. Focení do RAWu však prozradí, že při zpracování JPEGu dochází k automatickému potlačení vinětace. Tedy podobně, jako tomu bylo v našem testu portrétního objektivu Canon RF 85 mm F2 Macro IS STM.

V čem objektiv velmi potěšil – a je vidět, že sázka na speciální optické členy se vyplatila – je zvládnutí chromatické vady. Skrz všechna ohniska byste lidově řečeno potřebovali ne lupu, ale „mikroskop“, abyste nějakou barevnou vadu vůbec okem postřehli. Tady je to rozhodně na výbornou!

Mezi „Lková“ skla právem

V případě Canonu RF15-35mm F2.8 L IS USM se jedná o poměrně zajímavý přírůstek do ultraširokých světelných objektivů. Majitele potěší ostrost obrazu, kterou hodnotím jako skvělou i při plném odclonění.

Při focení do RAWu si sice budou muset pohrát s úpravou vinětace, ovšem při focení do JPEGu to fotoaparát zvládá sám. Nadšence pak může lehce odradit pořizovací cena, která činí téměř sedmdesát tisíc korun. Červený proužek „Lkové“ řady profi objektivů si však právem zaslouží.

Témata článku: Technika, Testy, Objektivy, Canon, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty

Určitě si přečtěte

NiSi míří na trh objektivů pro bezzrcadlovky

NiSi míří na trh objektivů pro bezzrcadlovky

1 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy
Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
6 alternativ Fotek Google, které můžete použít k ukládání a zálohování fotografií

6 alternativ Fotek Google, které můžete použít k ukládání a zálohování fotografií

30 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotky GoogleFotografický software
VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

1 Petr Březina

Petr Březina
KickstarterSkenery
20 nejlepších snímků roku 2020

20 nejlepších snímků roku 2020

10 Petr Březina

Petr Březina
Kultura