Už brzy se podíváme na Mars skrze 8K kamery. Uvidíme ho tak podrobněji než kdykoli předtím

Už brzy se podíváme na Mars skrze 8K kamery. Uvidíme ho tak podrobněji než kdykoli předtím

Zkoumání povrchu Marsu v rozlišení 4K je jistě skvělé, nicméně nyní se ho Japonská agentura pro průzkum kosmonautiky (JAXA) chystá pozvednout na ještě vyšší úroveň. Ve spolupráci s provozovatelem vysílání NHK vyvíjí JAXA 8K kamery, které budou odeslány nad Mars a budou pořizovat fotografie jeho povrchu, ale také prozkoumávat jeho měsíce Phobos a Deimos.

JAXA bude používat kamery v nadcházející misi Martian Moons Exploration (MMX), které budou součástí kosmické lodi MMX. Ta by měla být vypuštěna ze Země už v roce 2024. Bude to tak vůbec poprvé, kdy bude Mars s jeho měsíci zachycen v rozlišení 8K a to z těsné blízkosti. Podle JAXA to bude kombinace letových dat kosmické lodi MMX a snímků pořízených Super Hi-Vision kamerou.

Cílem této mise samozřejmě není jen přinést superpodrobné fotografie „Červené planety“. Ta má vědcům především objasnit původ marťanských měsíců a evoluční proces marťanského systému, jak vysvětluje JAXA. Kromě toho má sonda přistát právě i na Phobosu, aby na něm sbírala vzorky z povrchu a vrátila je na Zemi k detailnímu zkoumání. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud