Úvod do grafického editoru GIMP

12. října 2004
TWEET SDÍLET
Grafický editor GIMP se těší čím dál tím větší oblibě. Z původně málo známé aplikace určené pro operační systém Linux se příchodem jeho verze pro Windows stal konkurent nejen běžných editorů určených pro majitele digitálů, ale v mnohém se přibližuje dokonce i Photoshopu. V profesionální praxi je Gimp však zatím stále použitelný jen pro vytváření webové grafiky, protože neumožňuje práci v barevném prostoru CMYK.

Kromě velkého množství funkcí je obrovskou výhodou Gimpu to, že je všem k dispozici zcela zdarma jako freeware. Existuje dokonce i v české verzi, můžete si jej stáhnout například z webu www.gimp.cz. Editor je soustavně vyvíjen, poslední stabilní verze nese označení 2.0.0. Existují však i novější vývojové varianty, u níž však není prozatím zaručena bezproblémová funkčnost.

Gimp je čistě grafický editor, možnost správy a archivace fotografií neobsahuje. To však bohatě vynahrazuje počtem funkcí na úpravu snímků, jímž překonává naprostou většinu amatérských editorů. Umožňuje například práci s vrstvami a cestami, nabízí mnoho rozšířených možností výběrů, obsahuje spoustu filtrů.

Na prostředí programu je třeba chvíli si zvykat. V základní podobě se totiž skládá hned ze tří na sobě nezávislých oken. To není příliš praktické, neboť např. při přepínání mezi programy musíte vždy zapnout všechna tři okna. Dialogy k jednotlivým funkcím se zobrazují dokonce ve čtvrtém samostatném okně. Dvě okna s nástroji je nejvýhodnější umístit podél vodorovných stran obrazovky a mezi nimi otevírat okno se snímkem. Toto uspořádání se pak v mnohém přibližuje známému prostředí editoru Photoshop. Plochu si však samozřejmě můžete jakkoliv přizpůsobit, jednotlivé paletky můžete táhnutím z oken vyjímat nebo je do nich naopak přidávat. Okna také můžete rozdělit na ještě více samostatných částí, čímž však anarchii na obrazovce ještě zvětšíte.

Klepněte pro větší obrázek
Klasické uspořádání pracovní plochy

Všechna okna s nástroji a dialogy můžete zavřít a otevřené ponechat jen to se snímkem. Všechny funkce jsou totiž přístupné z menu, jenž zobrazíte po stisknutí pravého tlačítka myši. Je jen na uživateli, která z možností mu bude vyhovovat lépe. Majitelé menších monitorů se asi přikloní k verzi s jedním oknem, neboť okna s volbami zabírají značnou část pracovní plochy a na snímek pak již příliš místa nezbývá.

Klepněte pro větší obrázek
Uspořádání pracovní plochy s jedním velkým oknem se snímkem, výběr funkcí přes pravé tlačítko myši


 

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola