Kromě velkého množství funkcí je obrovskou výhodou Gimpu to, že je všem k dispozici zcela zdarma jako freeware. Existuje dokonce i v české verzi, můžete si jej stáhnout například z webu www.gimp.cz. Editor je soustavně vyvíjen, poslední stabilní verze nese označení 2.0.0. Existují však i novější vývojové varianty, u níž však není prozatím zaručena bezproblémová funkčnost.
Gimp je čistě grafický editor, možnost správy a archivace fotografií neobsahuje. To však bohatě vynahrazuje počtem funkcí na úpravu snímků, jímž překonává naprostou většinu amatérských editorů. Umožňuje například práci s vrstvami a cestami, nabízí mnoho rozšířených možností výběrů, obsahuje spoustu filtrů.
Na prostředí programu je třeba chvíli si zvykat. V základní podobě se totiž skládá hned ze tří na sobě nezávislých oken. To není příliš praktické, neboť např. při přepínání mezi programy musíte vždy zapnout všechna tři okna. Dialogy k jednotlivým funkcím se zobrazují dokonce ve čtvrtém samostatném okně. Dvě okna s nástroji je nejvýhodnější umístit podél vodorovných stran obrazovky a mezi nimi otevírat okno se snímkem. Toto uspořádání se pak v mnohém přibližuje známému prostředí editoru Photoshop. Plochu si však samozřejmě můžete jakkoliv přizpůsobit, jednotlivé paletky můžete táhnutím z oken vyjímat nebo je do nich naopak přidávat. Okna také můžete rozdělit na ještě více samostatných částí, čímž však anarchii na obrazovce ještě zvětšíte.
Klasické uspořádání pracovní plochy
Všechna okna s nástroji a dialogy můžete zavřít a otevřené ponechat jen to se snímkem. Všechny funkce jsou totiž přístupné z menu, jenž zobrazíte po stisknutí pravého tlačítka myši. Je jen na uživateli, která z možností mu bude vyhovovat lépe. Majitelé menších monitorů se asi přikloní k verzi s jedním oknem, neboť okna s volbami zabírají značnou část pracovní plochy a na snímek pak již příliš místa nezbývá.
Uspořádání pracovní plochy s jedním velkým oknem se snímkem, výběr funkcí přes pravé tlačítko myši
Pokračování 2 / 2
Základní operace se snímkem
Snímek otevřete obvyklým výběrem z menu Soubor | Otevřít nebo stisknutím Ctrl + O. V levém okně vyberte adresář, v prostředním pak konkrétní snímek. Náhledy v pravém okně se bohužel nezobrazují automaticky, ale musíte je kliknutím do tohoto okna nejdříve vygenerovat. V prostředním okně můžete při držení klávesy Ctrl nebo Shift označit více souborů zároveň a náhledy tak vygenerovat hromadně. Ty pak v aplikaci již naštěstí zůstanou uloženy i po dalším spuštění. Další obvyklé operace se soubory můžete provést pomocí tlačítek nahoře. Vybraný snímek otevřete po stisknutí Budiž.
Dialogové okno pro otevření snímku
Snímek v okně můžete zvětšovat nebo zmenšovat pomocí kláves „+“ a „-“ (ne na numerické klávesnici), lze samozřejmě také použít nástroj Lupa . Celou fotografii zobrazíte stisknutím Shift + Ctrl + E. Zvětšeným výřezem ve snímku můžete posouvat podle navigátoru – stiskněte levé tlačítko myši na symbolu křížové šipky v pravém spodním rohu okna se snímkem, zobrazí se malý náhled, v němž pak libovolně myší posouváte s výřezem. Po uvolnění levého tlačítka navigátor zmizí. Prostor pro snímek v okně o něco zvětšíte odstraněním většinou nepotřebných pravítek – stiskněte Shift + Ctrl + R.
Použití Navigátoru pro posun výřezu snímku
Správné natočení obrázku provedete výběrem z menu (buď v horní liště, nebo po stisknutí pravého tlačítka myši v oblasti snímku) Obrázek | Transformace | Rotovat o 90 stupňů doprava nebo doleva. Pro natočení o libovolný úhel vyberte nástroj Rotace vrstvy nebo výběru (Ctrl + R, z menu výběr Nástroje | Nástroje transformace | Rotace). Klikněte doprostřed snímku, levé tlačítko myši nepouštějte. Zobrazí se mřížka, pomocí které proveďte natočení, pak tlačítko myši uvolněte. Zároveň se zobrazí dialogové okno, v němž přesný úhel natočení můžete zadat číselně. Nakonec stiskněte Rotovat.
Natočení snímku o libovolný úhel
Velikost snímku změníte po zadání příkazu Obrázek | Velikost obrázku. V horní části Velikost v pixelech zadejte nové hodnoty do polí Nová šířka a výška (podle vpravo nastavených jednotek). Symbol řetězu zanechte spojený, bude tak zachován poměr stran snímku. Změnu potvrďte stisknutím tlačítka Budiž.
Dialogové okno pro změnu rozměrů snímku
Nezbytné doostření po změně rozměrů provedete výběrem z menu Filtry | Vylepšení | Doostřit. V okně náhledu zobrazte vhodný výřez a posuvníkem Ostrost nastavte míru doostření. Opět stiskněte Budiž.
Dialogové okno pro doostření snímku
Snímek uložíte klasickým příkazem Soubor | Uložit jako nebo stisknutím Shift + Ctrl + S. Dialogové okno pro uložení je shodné s tím pro otevření fotografie. Příště si ukážeme možnosti úpravy jasu, kontrastu a barevnosti snímku.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně