10
Fotogalerie

Uspokojí Invex fotografa?

I letos se na veletrhu Invex / Digitex objevilo několik výrobců fototechniky. Zjistili jsme, co si u nich můžete osahat a vyzkoušet během následujících dvou dnů.

Veletrhy Invex a Digitex byly již včera přístupné široké veřejnosti, která se chce seznámit s nejnovějšími trendy a výrobky z oboru výpočetní a digitální techniky. Bohužel ani včera a pravděpodobně ani dnes nebude návštěvníkům přát počasí, a tak nezbývá než se proplétat mezi kapkami deště a větrem.

Právě počasí je příznačné také pro obsahovou stránku letošního Invexu, již několik let se hovoří o tom, že kvalita veletrhu má klesající tendenci. Myslím, že letošní ročník to potvrzuje nemalou měrou. Obsazených pavilonů je celkem sedm, v loňském roce to bylo o tři víc a bylo to znát.

Pro fanoušky digitální fotografie je nejzajímavější pavilon F, kde najdou prakticky veškerou fototechniku pohromadě, a to včetně různých doprovodných programů. Tradičně je zde společnost Canon a Olympus, dále malý stánek Samsungu a obří expozice Sony. Digitály Panasonic byste zde hledali marně, stejně tak i Fujifilm (loni na Invexu byl) či Nikon.

Stánky jednotlivých firem doplňuje expozice IDIFu, kde se můžete zúčastnit několika workshopů a vyzkoušet si fotografování modelek na improvizované plážové scenérii. Stejně jako v loňském roce, i letos zde najdete tzv. fotoarénu – půlkruhový prostor, kde je možné vyzkoušet si všechny nejpoužívanější digitální zrcadlovky v praxi.

09.jpg
max. velikost

Expozice Canonu je poměrně obsáhlá, najdete zde aktuální nabídku tiskáren, jejichž tisk si můžete vyzkoušet, pro fotografy je pak připravena expozice všech novinek na poli digitálních kompaktů a zrcadlovek. Samozřejmostí je i samostatný prostor, kde se pravidelně střídají fotografické workshopy s tanečním vystoupením a komentovaným promítáním fotografií.

01.jpg03.jpg
max. velikost | max. velikost

Nic senzačního zde ale nečekejte, poměrně zajímavé je srovnání optického stabilizátoru u kompaktu řady Ixus. Dvojice fotoaparátů (jeden se zapnutou a jeden s vypnutou stabilizací) je usazena na stolku, pokud před ním projdete, uvidíte na stěně, kam je promítán obrazový výstup z obou digitálů, jak účinná je stabilizace obrazu.

05.jpg06.jpg
max. velikost | max. velikost

U Olympusu je toho k vidění o něco více, kromě digitálních zrcadlovek E-410 a E-510, které jsou k vyzkoušení v praxi zde najdete i zmražené mjučko. Největším tahákem je samozřejmě novinka v podobě profesionální zrcadlovky E-3, která získala ocenění Křišťálový disk v kategorii profesionální hardware.

08.jpg
max. velikost

Pro zájemce o vzdělání je k dispozici improvizované fotostudio s krvavě rudým automobilem Bufori, modelkou a svalnatým modelem. Fotografování spolu se zasvěceným komentářem ocení především ti, kdo se na práci v atelieru chystají a chtějí si ji tzv. nanečisto osahat. Kromě stálého osvětlení jsou k dispozici i záblesková světla a několik odpalovacích zařízení.

07.jpg11.jpg
max. velikost | max. velikost

Společnost Sony představila na Invexu novou kampaň zaměřenou na HD rozlišení, kromě několika desítek televizorů a videokamer najdete v expozici samozřejmě i zrcadlovku A700, kterou si můžete vyzkoušet v praxi. Že by nebylo co fotit, to se rozhodně bát nemusíte – automobil Mustang nasvícený hned dvěma neonovými stěnami vás zabaví na dostatečně dlouhou dobu.

Pro ty, kdo mají ve výběru techniky jasno a hledají vhodný program pro editaci a správu fotografií je k dispozici stánek Zoneru, který najdete v pavilonu V. Již tradičně zde probíhají pravidelné ukázky práce s editorem Zoner Photo Studio 10 zaměřené na nové funkce a nástroje. Doprovodným programem je pak soutěž nejen o software ZPS 10, ale i o další ceny.

12.jpg
max. velikost

Pokud navštívíte pavilon V, nezapomeňte se zastavit také na našem stánku V69. Tam si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu některý z bohaté nabídky našich časopisů nebo rovnou zřídit zvýhodněné předplatné. Budete-li procházet po volné ploše, hledejte stánky s logem Computer Pressu, naši redaktoří se s vámi rádi rozdělí o zásobu časopisů s dárkem.

13.jpg
max. velikost

Veletrhy Invex a Digitex můžete navštívit dnes od 9.00 až do 18.00 hodin, v sobotu , která je zároveň posledním veletržním dnem, je otevřeno od 9.00 do 17.00. Vstupné na veletrh je 200 Kč, zlevněné pro studenty a pro veřejnost po 15. hodině pak 100 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud