Uspokojí Invex fotografa?

26. října 2007
TWEET SDÍLET
I letos se na veletrhu Invex / Digitex objevilo několik výrobců fototechniky. Zjistili jsme, co si u nich můžete osahat a vyzkoušet během následujících dvou dnů.

Veletrhy Invex a Digitex byly již včera přístupné široké veřejnosti, která se chce seznámit s nejnovějšími trendy a výrobky z oboru výpočetní a digitální techniky. Bohužel ani včera a pravděpodobně ani dnes nebude návštěvníkům přát počasí, a tak nezbývá než se proplétat mezi kapkami deště a větrem.

Právě počasí je příznačné také pro obsahovou stránku letošního Invexu, již několik let se hovoří o tom, že kvalita veletrhu má klesající tendenci. Myslím, že letošní ročník to potvrzuje nemalou měrou. Obsazených pavilonů je celkem sedm, v loňském roce to bylo o tři víc a bylo to znát.

Pro fanoušky digitální fotografie je nejzajímavější pavilon F, kde najdou prakticky veškerou fototechniku pohromadě, a to včetně různých doprovodných programů. Tradičně je zde společnost Canon a Olympus, dále malý stánek Samsungu a obří expozice Sony. Digitály Panasonic byste zde hledali marně, stejně tak i Fujifilm (loni na Invexu byl) či Nikon.

Stánky jednotlivých firem doplňuje expozice IDIFu, kde se můžete zúčastnit několika workshopů a vyzkoušet si fotografování modelek na improvizované plážové scenérii. Stejně jako v loňském roce, i letos zde najdete tzv. fotoarénu – půlkruhový prostor, kde je možné vyzkoušet si všechny nejpoužívanější digitální zrcadlovky v praxi.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Expozice Canonu je poměrně obsáhlá, najdete zde aktuální nabídku tiskáren, jejichž tisk si můžete vyzkoušet, pro fotografy je pak připravena expozice všech novinek na poli digitálních kompaktů a zrcadlovek. Samozřejmostí je i samostatný prostor, kde se pravidelně střídají fotografické workshopy s tanečním vystoupením a komentovaným promítáním fotografií.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Nic senzačního zde ale nečekejte, poměrně zajímavé je srovnání optického stabilizátoru u kompaktu řady Ixus. Dvojice fotoaparátů (jeden se zapnutou a jeden s vypnutou stabilizací) je usazena na stolku, pokud před ním projdete, uvidíte na stěně, kam je promítán obrazový výstup z obou digitálů, jak účinná je stabilizace obrazu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

U Olympusu je toho k vidění o něco více, kromě digitálních zrcadlovek E-410 a E-510, které jsou k vyzkoušení v praxi zde najdete i zmražené mjučko. Největším tahákem je samozřejmě novinka v podobě profesionální zrcadlovky E-3, která získala ocenění Křišťálový disk v kategorii profesionální hardware.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Pro zájemce o vzdělání je k dispozici improvizované fotostudio s krvavě rudým automobilem Bufori, modelkou a svalnatým modelem. Fotografování spolu se zasvěceným komentářem ocení především ti, kdo se na práci v atelieru chystají a chtějí si ji tzv. nanečisto osahat. Kromě stálého osvětlení jsou k dispozici i záblesková světla a několik odpalovacích zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Společnost Sony představila na Invexu novou kampaň zaměřenou na HD rozlišení, kromě několika desítek televizorů a videokamer najdete v expozici samozřejmě i zrcadlovku A700, kterou si můžete vyzkoušet v praxi. Že by nebylo co fotit, to se rozhodně bát nemusíte – automobil Mustang nasvícený hned dvěma neonovými stěnami vás zabaví na dostatečně dlouhou dobu.

Pro ty, kdo mají ve výběru techniky jasno a hledají vhodný program pro editaci a správu fotografií je k dispozici stánek Zoneru, který najdete v pavilonu V. Již tradičně zde probíhají pravidelné ukázky práce s editorem Zoner Photo Studio 10 zaměřené na nové funkce a nástroje. Doprovodným programem je pak soutěž nejen o software ZPS 10, ale i o další ceny.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Pokud navštívíte pavilon V, nezapomeňte se zastavit také na našem stánku V69. Tam si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu některý z bohaté nabídky našich časopisů nebo rovnou zřídit zvýhodněné předplatné. Budete-li procházet po volné ploše, hledejte stánky s logem Computer Pressu, naši redaktoří se s vámi rádi rozdělí o zásobu časopisů s dárkem.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Veletrhy Invex a Digitex můžete navštívit dnes od 9.00 až do 18.00 hodin, v sobotu , která je zároveň posledním veletržním dnem, je otevřeno od 9.00 do 17.00. Vstupné na veletrh je 200 Kč, zlevněné pro studenty a pro veřejnost po 15. hodině pak 100 Kč.