5
Fotogalerie

Určitě držíte svůj fotoaparát správně?

Mnohokrát jsme se setkal s tím, že fotografující veřejnost drží digitály naprosto špatně a v nesouladu se všemi poučkami a selským rozumem. Pojďme si tedy raději zopakovat, co je správně a co špatně.

Ačkoliv by se mohlo někomu zdát, že na držení fotoaparátu není nic složitého, opak je pravdou. A proč je správné držení důležité? Odpověď je velmi jednoduchá, usnadní vám totiž fotografování a eliminujete z větší části neostré a rozmazané snímky.

Jedna skupina fotografů bude držet foťák vždy správně a je to pro ni přirozené, jelikož ji ani nenapadne jinak přístroj držet. Druhá skupina fotografů se s držením již mírně potýká a není si jistá, zda a jak je to správně či špatně. U této skupiny ještě obvykle platí pořekadlo, že zvyk je železná košile, takže se špatného držení budou těžko zbavovat.

Jako když střelí

Pojďme na to ale od základů, pokud jste někdy stříleli z pušky nebo z pistole, pak budete při fotografování dělat s vlastním tělem to stejné. V ideálním případě byste měli stát pevně s rozkročenýma nohama – váha bude na přední noze, rozhodně se snažte vyhnout jakémukoliv předklonu.

Potřebujete-li se dostat s fotoaparátem níž než je vaše výška, pak je lepší si kleknout s jednou nohou pokrčenou – na té opět bude váha. Jestliže musíte jít ještě níž, pak nezbývá než si lehnout anebo použít stativ s velmi malou pracovní výškou.

Naopak pro případy, kdy potřebujete dostat fotoaparát do výšky, je třeba mít pevný a dostatečně velký stativ. V rámci městské zástavby pak můžete zkusit použít nějakou zídku či zábradlí k tomu, abyste se dostali výš. Vše má vést k jedinému, a sice co nejstabilnějšímu postoji, respektive, co nejstabilnějšímu držení fotoaparátu, aby neměl šanci se pohnout v okamžiku, kdy exponujete.

Samotný stisk spouště fotoaparátu by se měl podobat stisku spouště zbraně. Tedy v okamžiku, kdy mám zaostřeno a aparát mě o tom informuje, zadržím dech a spoušť domáčknu a exponuji. Setkat se můžete také s doporučením vydechovat, zatímco mačkáte spoušť – je to také možnost, nicméně se mi neosvědčila z jednoho prostého důvodu. Při výdechu vám poklesne hrudník, což má mnohdy zásadní vliv na úhel záběru. Pozor je také třeba dávat na nechtěné „stržení“ aparátu na stranu v důsledku stisknutí spouště.

Fotografování na šířku

Ať už fotíte zrcadlovkou, bezzrcadlovkou, něčím mezi tím anebo obyčejným kompaktem či mobilem, měli byste dodržovat několik základních pravidel. Jak bylo řečeno, smyslem správného držení je maximální stabilizace soustavy fotoaparát a objektiv.

Levou ruku vždy umístěte pod tělo fotoaparátu, a to tak abyste jí zvládli obejmout zoomovací nebo ostřící prstenec objektivu. Pokud máte v ruce kompakt, nebojte se ho držet stejně, jen prsty umístíte na obrubu objektivu, opět tak aby bylo držení co nejpevnější.

howtohold1.jpg 

Při tomto držení navíc dokážou prsty levé ruky bez problémů obsloužit většinu funkcí, které jsou jim na těle určené. Pravá ruka je na gripu fotoaparátu, v případě malého kompaktu je držení obdobné – prsty pravé ruky na přední části a palec opřený vedle displeje.

Velmi důležité je zapření loktů o tělo v místě hrudníku, díky tomu maximálně stabilizujete fotoaparát třemi opěrnými body – rukama a v případě hledáčku také opřením o čelo. Tím dosáhnete minimálního pohybu při fotografování a snížíte tak riziko rozmazaných snímků.

Fotografování na výšku

Při snímání na výšku se nejčastěji chybuje při držení zrcadlovky a ze zkušeností bych řekl, že je to častější případ u žen než u mužů. Obvyklá chyba je držení fotoaparátu otočeného na výšku a jeho držení „zespod“, kdy je zápěstí pravé ruky v nepřirozené poloze, a loket levé ruky volně ve vzduchu.

48334d.jpg 

Při správném držení zůstává levá ruka na svém místě a pravá se i s fotoaparátem otočí o 90° směrem doleva, takže budete přístroj držet, jakoby shora. Tato pozice umožní opřít se pravou rukou o digitál seshora, přičemž ten se opírá o dlaň levé ruky, která má oporu v loktu zapřeném o hrudník.

Jestliže máte přístroj s integrovaným bateriovým gripem anebo máte grip dokoupený samostatně, pak je obvykle i při fotografování na výšku držení stejné, jako na šířku, jelikož na gripu najdete zdvojené ovládací prvky – spoušť a dialogové voliče.

Fixování fotoaparátu

Máte-li při fotografování v terénu možnost zapřít se například o zeď, strom či dopravní značku, určitě to udělejte, váš postoj se zpevní a digitál bude stabilnější. Při fotografování přes výklopný displej se snažte „tlačit“ do popruhu krkem, aby byl co nejvíce napnutý – opět tak stabilizujete soustav fotoaparát-tělo.

04-SLRLounge-Holding-Leaning.jpg How_to_hold_a_camera_DCM111.supp_handheld.lean_.jpg

Při fotografování s delším objektivem je možný ještě jeden způsob držení, kdy využijete levý loket jako stativ, není to poloha příliš pohodlná ani flexibilní z hlediska ovládání přístroje, ale někteří fotografové ji používají. 

zoltan_arva_toth_handhold_telephoto_1-550x250.jpg 

A jak držíte fotoaparát vy? máte nějaké speciální tipy, jak dosáhnout co nejlepší stability? Podělte se s námi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud