Upravujeme RAW, díl šestý: Návrat v čase

15. května 2009
TWEET SDÍLET
Tentokrát jsme se při zpracování zaměřili na úpravu portrétu. Nyní přinášíme výsledky hlasování.

Snímek, o jehož surový originál mě Ivo Prümmer požádal, vznikl letos při představení Nikonu D3x. Ve fotoatelirétu bylo v provozu několik zábleskových světel, u nejnovější vlajkové lodi Nikonu se střídal jeden fotograf za druhým a potěžkat si fotoaparát v ruce bylo skoro nemožné, jak velký o něj byl zájem.

Horší ovšem bylo cvakání ostatních fotografů, kteří nedbali na to, že s D3x fotí někdo jiný a blesky ze svých těl odpalovali záblesková světla. Ve finále se mi tak podařilo odvézt poskrovnu snímků, na kterých by vše bylo expozičně zcela v pořádku. Záměrně jsme vybrali i jeden z těch méně zdařilých snímků, který jste si sami mohli z RAWu vyvolat. Snímek trpí silným podexponováním, což prozradí i náhled na histogram a další problém (méně patrný) byl s chybně nastaveným synchronizačním časem. Ten byl nastaven na 1/250 s, což byla ovšem příliš krátká doba a chtělo to spíše 1/200 s nebo 1/160 s, kdy by návrat lamely závěrky nezpůsobil ztmavení ve spodní části snímku. Mimochodem části, kterou nikdo z upravujících náš snímek pravděpodobně nepostřehl, protože ji nechal tak jak je – ztmavenou.

Možnosti úprav se tedy nabízely dvojí – buďto pouze vyladit nepřesnosti způsobené focením a nebo se po vyladění dále pustit do stylizování fotografie. Přitom vizáž obou modelek na snímku doslova láká k digitálním úpravám a pokusům o dobovou fotografii.

Klepněte pro větší obrázek 
Původní snímek bez úprav při konverzi RAWu

Výsledky hlasování

Místo první

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
autor: tymm
počet hlasů: 6

Autor neuvedl popis úpravy.

Komentář autora originálu:
Úprava, která obdržela největší počet hlasů, se i mně osobně líbí. Jsem rád, že snímek nebyl kompletně desaturován, ale část barevnosti zůstala zachována. Všimněte si rovněž dobrého zachování detailů v jednotlivých materiálech – například v černém klobouku. Jestliže bych měl nějakou výtku, resp. spíše postřeh do příště, dával bych pozor na vznik přepalů ve tvářích obou modelek. Původní snímek zde kresbu měl a je škoda, že úpravami zanikla. Chválím ještě vytažení detailů z šatů dívky vlevo, které se původně hodně topily ve stínech.


Místo druhé

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
autor: Manfred Biese
počet hlasů: 3

Popis úpravy:
„Prewod v CameraRaw a nasledna uprava pleti+krivky v Photoshop CS3.“

Komentář autora originálu:
U druhého snímku cítím snahu opravit nepřesnou expozici a zesvětlit podexponované části obrazu. Současně byla dobře provedena úprava kompozice provedením většího výřezu ze scény. Podobně jako u předchozí fotografie si i zde můžete všimnout odstranění znaménka po očkování na levé paži dívky vpravo, které jinak zbytečně odpoutávalo pozornost. To, že následnou stylizaci fotografie autor vynechal, mi vůbec nevadí a beru to v tomto případě jako klad. Opět bych dával pozor na počínající vznik přepalů ve světlech.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
autor: nickname01
počet hlasů: 3

Popis úpravy:
„Adobe Photoshop Elements 6“

Komentář autora originálu:
Třetí snímek obdržel stejný počet hlasů jako ten předchozí a navzájem se i dost podobají. Všimněte si na nich však několika podstatných rozdílů. Vyvážení bílé na třetím snímku bylo posunuto blíže realitě a netopí se tolik v zlatavém nádechu (což ovšem u předchozího snímku není na škodu). Prospělo rovněž mírné ztmavení pozadí v pravé, především horní, části fotografie, které tak lépe vyvažuje tmavší levou polovinu. V porovnání s prvním snímkem si můžete všimnout rovněž vyretušování pihy z tváře dívky vpravo, naopak úpravou na první fotografii byla piha spíše zvýrazněna. Technicky velice dobře provedená konverze RAWu.


Místo třetí

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
autor: garryson
počet hlasů: 2

Popis úpravy:
„Camera RAW, Photoshop CS3“

Komentář autora originálu:
Na tomto snímku je dobré zachování detailů kresby v obou tvářích, bez zbytečného žehlení pleti. Přesto by si nakonec i tento snímek zasloužil celkové zesvětlení – barvy se sice stanou méně nasycenými, tomu ovšem opět můžete pomoci prací s křivkami v jednotlivých barevných kanálech nebo pomocí dalších nástrojů. Tady je opravdu škoda, že se topí ve tmě.


Výběr ze snímků, které získaly jeden hlas:

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
autor: Martin_S
počet hlasů: 1

Popis úpravy:
„upravy v PS.“

Komentář autora originálu:
Snímek evokuje atmosféru, kterou jsem si sám při přemýšlení o následující stylizaci představoval. Kromě možná příliš světlé pokožky dívky vpravo nemám výhrad a stylizace se mi zamlouvá – určitě bych zde však doporučil odstranit již zmiňované znamínko po očkování na paži. Za více podobně laděných fotografií bych byl rád. Pozor jen s navyšováním lokálního kontrastu a nabýváním pokožky na tvrdosti, pleť pak vypadá starší, což se modelkám nemusí vždy líbit.


Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
autor: martin74b
počet hlasů: 1

Autor neuvedl popis úpravy.

Komentář autora originálu:
Tato úprava mi hodně připomněla cross-process, který jsem u snímku zkoušel sám a výsledek se jí hodně podobá. Ovšem nasycení červených tváří je možná až příliš živé, pokud šlo skutečně o simulaci cross-procesu. Je to však otázka vkusu každého. Myslím, že rušivým elementem je zde rastr, překrývající celý snímek. Osobně bych se mu vyvaroval.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
autor: jozef.m
počet hlasů: 1

Popis úpravy:
„Použitý program: Zoner 11 Pro.“

Komentář autora originálu:
Co se týče vytažení z fotografie maxima informací je tato úprava velice zdařilá. Tmavé oblasti, které se původně topily ve stínech, poskytují nyní dostatek detailů. Což se povedlo. K technické dokonalosti by snad už jen chybělo odstranění tmavého přechodu ve spodní části obrazu, o kterém jsem již psal v úvodu.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
autor: sedge
počet hlasů: 1

Autor neuvedl popis úpravy.

Komentář autora originálu:
U posledního vybraného snímku si osobně nemůžu pomoci, ale rudé rty obou dívek mě až nepříjemně dráždí. Líbí se mi však zvýraznění fialových šatů, které na ostatních fotografiích byly nevýrazné. Zde se naopak svou hloubkou dostává skoro až ke „Kleinově“ modré.

Zde je kompletní listina vítězů.

Slovo závěrem

Původní snímek si žádal mnohé úpravy, minimálně expozice. Všimněte si i příliš velkého prázdného místa vpravo a nad hlavami dívek – určitě si tedy zaslouží udělat větší výřez a ono prázdné místo dát pryč.

Trošku mě zamrzelo, že potenciál stylizace snímku málokdo využil naplno. Bylo například možné použít pouze polovinu fotografie, tedy vybrat si jen jednu z modelek a místo dvojportrétu udělat portrét jedné osoby. Jedna z dalších možných úprav vede například k vzniku dojmu opravdu dobové fotografie: posunout snímek do sépiových odstínů, simulovat vyblednutí a různě digitálně potrhat. Celkově však hodnotím konverze RAWu jako velice zdařilé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Varianta Cross process | Varianta duotón

sedmém kole se můžete opět věnovat zpracování formátu RAW a HDR. Dejte prostor fantazii a zkuste vytvořit obraz pohádkového rybníka.

Klepněte pro větší obrázek 
foto: Ivo Prümmer

Témata článku: Soutěže