Upravujeme DSLR pro infračervenou fotografii

7. října 2014
TWEET SDÍLET
Chtěli byste upravit svou zrcadlovku na snímání v infračerveném spektru a objevit tak zcela nový svět fotografie? Poradíme, jak přestavět Canon EOS 550D na digitální infrazrcadlovku!

Většina snímačů v digitálních fotoaparátech je citlivá na viditelné světlo i infračervené záření. Jelikož však infračervené záření nemá při běžném focení využití a nastavení úrovně expozice by bylo nepředvídatelné, umísťují výrobci před snímač filtr, který jej blokuje.

Speciálním filtrem na objektivu lze toto pro fotoaparát neviditelné záření „zviditelnit“. Tato možnost však s sebou přináší jeden velký problém a tím je velmi dlouhá doba expozice okolo 10 – 20 s. Za slunečného dne…

Řešením je odstranění výrobcem umístěného filtru na snímači a jeho nahrazení jiným, který propouští pouze infračervené spektrum. Na následujících řádcích poradíme jak na to v případě zrcadlovky Canon EOS 550D, přičemž u jiných zrcadlovek je většina postupu velmi podobná.

Mějte, prosím, na paměti, že veškeré úpravy provádíte jen a pouze na svou vlastní zodpovědnost a přicházíte jimi o záruku!

Co budeme potřebovat

K úpravě budeme potřebovat infračervený filtr propouštějící záření o vlnové délce 720 nm, řezák na sklo, vteřinové lepidlo, sadu šroubováků, nůž, něco na čištění (ofukovací balónek, čistící štěteček apod.), svítilnu, pravítko, brusný papír, malířskou pásku a pinzetu.

Klepněte pro větší obrázek 

Začínáme

Nejdříve odstraníme tři šroubky umístěné za očnicí.

Klepněte pro větší obrázek 

Následně odšroubujeme:

  • 3 šroubky na levé straně těla, z toho dva najdeme pod krytkou USB konektoru
  • 2 šroubky na pravé straně těla
  • 2 šroubky nad bajonetem
  • 7 šroubků na spodní části těla
Klepněte pro větší obrázek 

Jakmile máme všechny šroubky pryč, můžeme sundat zadní kryt. Pozor na plochý kabel, který je potřeba nehtem odjistit od těla zrcadlovky.

Klepněte pro větší obrázek 

Dobývání se ke snímači

Nyní musíme opatrně odpojit celkem 10 plochých kabelů připojených k desce s plošnými spoji. To lze provést různými způsoby, v závislosti na typu kabelu:

  • Odjištěním pojistky jako v předchozím kroku
  • Některé kabely mají vedle místa připojení malou dírku, takže lze špendlíkem kabel vytáhnout
  • Některé kabely pojistku nemají a stačí je odpojit
Klepněte pro větší obrázek 

Po odpojení plochých kabelů fotoaparát otočíme a sejmeme přední kryt. Následně odpojíme dva vyznačené kabely (červený a žlutý) od desky a sundáme horní kryt.

Klepněte pro větší obrázek 

Znovu otočíme fotoaparát a odšroubujeme pět vyznačených šroubků.

Klepněte pro větší obrázek 

Odpojíme plochý kabel vedoucí ke snímači. Stačí jej uchytit mezi prsty a lehce zatáhnout směrem od těla. Dále sundáme zemnící plíšek na levé straně a můžeme odpojit desku od zbytku fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek 

Od snímače nás dělí posledních pět šroubků. Po jejich uvolnění můžeme snímač opatrně položit na stůl a psychicky se připravit k chirurgickému zákroku.

Klepněte pro větší obrázek 

Odstranění filtru ze snímače

Takže… máme před sebou snímač spolu s přidruženou elektronikou. Nyní budeme muset postupně odšroubovat poslední tři šroubky.

Dva ze šroubků zajišťují tenkou kovovou sponku, která udržuje na místě čistící mechanismus. Po jejich odšroubování sundáme sponku: do vyznačeného rohu zasuneme plochý šroubováček a zapáčíme.

Čistící mechanismus („to průhledné s plochým kabelem“) odložíme bokem a povolíme poslední šroubek. Následně od snímače oddělíme plastový rámeček, ve kterém je připevněn filtr blokující infračervené záření.

Klepněte pro větší obrázek 

Filtr drží v plastovém rámečku pouze lepidlem. To bylo ve výrobě naneseno do každého z rohů a lze se jím prořezat poměrně jednoduše za pomoci ostrého nože. Sklíčko je velice křehké, a pokud jej budete páčit ven, praskne. V případě, že již nikdy nebudete chtít fotoaparát použít na focení ve viditelném spektru, to ničemu nevadí, ale hlavně se nepořežte.

Klepněte pro větší obrázek 

Nakonec změříme velikost odstraněného filtru.

Příprava vlastního filtru

Zakoupený infračervený filtr odstraníme z objímky. Použijeme k tomu dva ploché šroubováčky a zapáčíme proti sobě, jak naznačuje obrázek. Ideální je, pokud nám někdo může filtr podržet. Dejte si pozor, abyste filtr nepoškrábali.

Klepněte pro větší obrázek 

Na základě naměřených rozměrů nařežeme filtr. Ideální je použít malířskou pásku a uchytit si filtr ke stolu. Zároveň si tak i označíme místo, přes které budeme řezat. Vzhledem k odlétávajícím úlomkům silně doporučuji použít ochranné brýle.

Za pomoci pravítka rozřízneme filtr. Neodlamujte jej však běžným způsobem! Použijeme k tomu kovovou kuličku na druhém konci řezáku. Naříznutý filtr položíme na stůl, potřebnou část podložíme pravítkem a přilepíme ke stolu. Kovovou kuličkou několikrát zlehka ťukneme do nepotřebné části, čímž by se mělo sklo rozlomit.

Klepněte pro větší obrázek 

Opakujeme pro všechny čtyři strany.

Klepněte pro větší obrázek 

Výsledek nemusí být úplně dokonalý, zahladíme tedy kraje filtru brusným papírem. Nesmíme to však přehnat, pokud filtr obrousíme příliš a vznikne sebemenší mezera, bude přes ni pronikat světlo a to nechceme. Ideální je proto nařezat trochu větší kousek skla, který půjde obrousit, než menší se kterým již nic neuděláme.

Klepněte pro větší obrázek 

Téměř hotovo

Vlastnoručně nařezaný infračervený filtr nalepíme do plastového rámečku. Stačí nanést kapky vteřinového lepidla do každého ze čtyř rohů a přiložit filtr. Rámeček následně spolu s čistícím mechanismem přišroubujeme ke snímači a můžeme téměř slavit. To, co držíme v ruce, není obyčejný snímač, ale snímač schopný zachytit infračervené světlo!

Klepněte pro větší obrázek 

Opačným postupem nakonec sestavíme zrcadlovku zpět dohromady.

…a jak vypadá svět v infračervené?

Za poskytnutí fotografií do návodu děkujeme Stevenu Saphorovi, který stojí za projektem World In Infrared. Na jeho stránkách můžete najít celou řadu infračervených fotografií zhotovených pomocí digitální zrcadlovky upravené v tomto návodu. Nejnovější fotografie jsou pak k nalezení na jeho Facebooku.

Návod v původním anglickém znění najdete na blogu Stevena Saphora.

Témata článku: Fotoaparáty, Technika, Canon, Zrcadlovky


Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Kompaktní širokoúhlý objektiv Nikon má trochu problémy s identitou – je seťákem nebo nástrojem pro profesionály? Nebo je určený pro dovolenkáře?

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivyNikon
Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily