10
Fotogalerie

Úprava tiskové šablony pro Zoner Photo Studio

Tiskové šablony mnohdy usnadňují specifický výtisk fotografií, je však možné je pozměnit?

Součástí programu Zoner Photo Studio je několik desítek předdefinovaných tiskových šablon – od jednoduchých orámování, přes šablony kalendáře, až po složitější indexové tisky. Při takovém objemu si vybere prakticky každý, co kdž ale chcete pozměnit pozadí šablony nebo ji jen částečně upravit?

Právě tento problém jsem řešil před několika dny. Při výběru šablony kalendáře jsem narazil na iedální typ, který však měl jeden nedostatek – podklad tvořila bílá barva a já chtěl podklad v barvě černé. Otázka tedy zněla, jak přebarvit podklad kalendáře z bílé na černou?

Po chvíli pátrání na webu Zoneru jsme narazil na text o tvorbě tiskových šablon a jejich editaci. Po přečtení návodu jsem se však zhrozil, že mne čeká několikahodinové pročítání příručky pro ovládání programu Zoner Callisto a následná tvorba nové tiskové šablony. Skutečnost naštěstí byla jiná, Zoner Photo studio umožňuje v posledním kroku tisku podle šablon otevřít dokument v Callistu a tam jej upravit podle požadavků.

Program Zoner Callisto, který je aktuálně dostupný ve verzi 5, slouží jako univerzální grafický editor, především pro tvorbu tiskových dokumentů. Pokud orogram nainstalujete (i třicetidenní zkušební verzi), můžete jej přímo z Photo Studia spustit.

Černá je lepší než bílá

O tom jak vytvořit kalendář v programu Zoner Photo Studio jsme psali jiřž minulý rok, nebudeme se tedy opakovat a využijeme internetového archivu, podrobný popis tvorby kalendáře najdete v článku Kalendář podle vlastního vkusu v Zoneru.

Nás bude zajímat poslední krok při tvorbě kalendáře, ve kterém si můžete zvolit co se bude dít dál, máte-li nainstalovaný Zoner Callisto, pak přibyla na posledním místě ikona Otevřít v Zoner Callistu 5. Po kliknutí na ikonu se otevře dokument v Callistu.

01.png

Po spuštění programu Zoner Callisto se v něm otevře vygenerovaný soubor. Pro přebarvení textu a pozadí je třeba využít funkce hladiny. Hladiny pracují velmi podobným způsobem jako vrstvy v Adobe Photoshopu, jejich vzájemným skládáním na sebe vzniká výsledná podoba obrazu.

02.jpg

Paletku hladiny vyvoláte stiskem Ctrl+Shift+1, v pravé části okna uvidíte paletku hladiny s jednotlivými hladinami úprav. Každá hladina má své označení, vedle kterého najdete tři ikonky – aktuální viditelnost, zámek hladiny, viditelnost při tisku.

03.png

Dokument exportovaný ze ZPS již má nadefinováno několik hladin, jejichž pořadí odpovídá pořadí v paletce hladiny. Pokud tedy máte list kalendáře s bílým pozadím a černým textem a chcete aby výsledkem byl černý kalendář s bílým textem, pak je třeba změnit barvu pozadí a také barvu textu.

Myší vyberte obdelník, ve kterém se nachází text pro změnu barevnosti, klikněte do něj pravým tlačítkem a z kontextového menu zvolte galerie| výplň. Otevře se další paletka výplň, v ní zvolte bílou barvu a klikněte na zelené zatržítko, které aplikuje změnu ve vybraném obdelníku.

04.png05.png

Nyní klepněte na hladinu Pozadí rámců, která je v dokumentu úplně nejníže. Pro dosažení požadovaného výsledku musíme tuto hladinu přebarvit na černo. Bohužel samotné přebarvení hladiny není možné, do hladiny je nutné vložit objekt, který bude mít černou barvu. Nejjednodušší cestou je obdelník s černou výplní.

V levém panelu s nástroji vyberte nástroj tvary a vytvořte obdelník, který se bude přesně krýt s okrajem stránky. Následně v paletce výplň zvolte černou barvu a opět klikněte na tlačítko se zeleným zatržítkem. Výsledkem bude stránka s černým pozadím a bílým písmem.

06.png07.jpg

Posledním krokem je uložení dokumentu, na výběr je několik možností. Základní z nich je uložení dokumentu ve formátu .zmf, což je dokument programu Callisto. Při volbě export (Ctrl-Shift+E) si však můžete zvolit více formátů. Budete-li tisknout jako fotografii bude vhodným formátem JPEG nebo PNG. V obou případech si můžete zvolit míru komprese. V nabídce je také export do pdf (Ctrl+Shift+P).

08.png

Jakmile dokument uložíte, můžete Zoner Callisto zavřít a tisknout dokumenty. Pokud pracujete s programem Callisto a znáte jiný způsob jak změnit tiskovou šablonu, budeme rádi když se s námi o  postup podělíte.

pre_final.jpgfinal.jpgVlevo originál, vpravo obrázek se změněným pozadím a písmem

Určitě si přečtěte

Články odjinud