Univerzální ledviny Lowepro

18. června 2008
TWEET SDÍLET
Fotoledviny jsou velmi oblíbené, protože dovolují fotografovi maximální svobodu pohybu V dnešním testu se podrobně podíváme na dvě novinky z dílny Lowepro.

V redakci jsme podrobili testům dvě fotoledviny Lowepro Inverse 100 AW a Inverse 200 AW, které výrobce nedávno uvedl na trh. Obě se od sebe odlišují jen velikostí a logicky také i objemem vnitřního prostoru. Jinak se však jedná o výrobky identické, jako jednovaječná dvojčata. Hned na první pohled musím pochválit kvalitní a bytelné zpracování, přesahy přes zip, silný bederní pás a přestavitelné vnitřní přepážky.

vnitřní rozměry:

 • 100 AW – 23 × 14,2 × 21,2 cm
 • 200 AW – 30,5 × 15,3 × 21,2 cm

vnější rozměry:

 • 100 AW – 25,6 × 20,1 × 22,3 cm
 • 200 AW – 32,8 × 21,8 × 22,3 cm

hmotnost:

 • 100 AW – 790 gramů
 • 200 AW – 970 gramů

Obě brašny pojmou digitální zrcadlovku s nasazeným objektivem až do délky 13 cm. Není tedy problém nosit v ledvině běžný základní objektiv (Canon 17−85 mm, nebo Nikkor 16−85 mm) i s nasazenou sluneční clonou. Vedle umístěné DSLR jsou dvě oddělené komory vhodné pro další objektivy, blesk či další příslušenství. Větší brašna 200 AW má tyto přihrádky dostatečně velké i pro teleobjektivy, profesionální blesk a další příslušenství (peněženka, kabely, nabíječky, filtry, nebo i plechovka piva) oddělené příčkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Menší bráška 100 AW do hlavního prostoru vedle zrcadlovky s nasazeným objektivem pojme středně velký amatérský teleobjektiv (například nedávno testovaný Canon 70−300 mm) do jedné boční přihrádky, druhý boční prostor však již vystačí jen na příslušenství (mezikroužky, filtry) nebo malé objektivy s pevným ohniskem jako např. 50 mm F1,8.

Vnitřní přepážky jsou upevněny suchým zipem a lze je tudíž přestavovat. Přesto se mi však do menší brašny nepodařilo umístit více, než digitální zrcadlovku Canon EOS 30D s nasazeným objektivem 17−85 mm, teleobjektivem 70−300 mm a pevným 50 mm F1,8 (viz obrázek). Větší brašna pojala toto příslušenství zcela bez potíží i s mezikroužky, externím bleskem a ještě zbylo místo na drobné příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Tajnosti

Vyjma hlavního úložného prostoru je na ledvinách až překvapivé množství nejrůznějších tajných kapsiček a prostoru pro drobnosti. Po stranách ledvinek jsou jemně síťované (ale neprůhledné) kapsy, přičemž levá (z pohledu fotografa nesoucího brašnu) je relativně velká a snadno pojme 0,5 l láhev. Pravá kapsa je o poznání menší a je určená pro mobil, nebo GPS přijímač. Tím však výčet nekončí. Na vnitřní straně hlavního víka jsou dvě uzavíratelné přihrádky pro paměťové karty. V případě nouze pojmou i akumulátor.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Celý přední díl brašny je uchycen v horní části dvěma plastovými přezkami. Po jejich rozepnutí se otevře prostor, který spolehlivě pojme pláštěnku (fotografovu) i menší větrovku. Uvnitř tohoto prostoru je ukryta tajná, zipem uzavíratelná, přihrádka na peněženku a doklady. Další tajná přihrádka, tentokrát se ukrývá vespod přední části ledviny, se zapíná na suchý zip a najdete v ní pláštěnku pro brašnu. To ale stále není vše. Na spodku brašny jsou popruhy s přezkami (tyto přezky jsou vybaveny pojistkami) pro připevnění stativu a další oka a nejrůznější úchyty jsou po celé brašně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Poroučíme pádu, dešti

Osobně se domnívám, že nakládat do brašny více fototechniky, než jsem výše popsal, by zvýšilo hmotnost celého nákladu nad únosnou míru. Plně naložená 200 AW váží přes 4 kg (bez stativu a pití) a nosit tuto váhu okolo pasu může v určitých situacích působit problémy. Naopak nadšenci pro outdoor a lezení po skalách mohou ocenit možnost otočit si ledvinu dozadu při zdolávání obtížného terénu.

K oběma ledvinám je dodán popruh pro nošení na rameni, jako s klasickou fotobrašnou. Tento popruh přitom není žádným kompromisním řešením a zcela se komfortem nošení vyrovná běžným ramenním popruhům fotobrašen. Po několika dnech jsme už nosil brašnu 200 AW jen na tomto ramenním popruhu a bederní pás ledvinky jsem zasunul do pro tento účel ukrytého tunelu v zadní části brašny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Účelem ledvinek není jen fotografickou techniku pojmout, ale především chránit. Výrobce sice žádné objektivní měřítko odolnosti neudává, ale obě ledvinky jsou velmi kvalitně zpracované. Exteriér je z odolného hrubého nylonu, interiér brašen z jemného nylonu a i samotná pláštěnka působí odolně.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Ochranu fototechniky zvyšuje i tunel pro ukrytí bederního pásu v zadní části brašny, dále přední a boční kapsy. Přesto jsme však v redakci chtěli otestovat drsnější zacházení, při kterém by tato brašna měla bez problémů obstát. Proto jsme pouštěli obě ledvinky z výšky 2 m v různých polohách (i dnem vzhůru) na zem se sklenicí uvnitř. Jak se dalo očekávat, sklenice zůstala neporušená.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Ledvinky Löwepro Inverse 100 AW a Inverse 200 AW chrání fotografickou techniku nejen před pády, ale i proti dešti, prachu a slunci. Pro to jsou oba modely vybaveny pláštěnkou (ukrytou v kapse ve spodní části předního dílu). Ta působí velmi odolným dojmem a to nejen proti vlhkosti, ale i proti prodření. Pláštěnka je navíc sešita s ledvinkou gumovým pásem, aby ji ani roztržití fotografové nikde nevytrousili.

Hlavně pohodlně

Neméně důležitá, než samotná odolnost brašen je komfort jejich používání. Na tomto místě musím vyzdvihnout velmi dobře tvarovaný a nastavitelný bederní pás s dalšími „úpony“ k brašně, kterými si může fotograf vše nastavit k maximální spokojenosti. Přezka bederního pásu je mohutná, plastová (což je běžné) a dobře se s ní manipuluje i za zády velkou výhodou jsou kompresní popruhy provlečené přes další přezku, takže při dotažení bederního pásu „neutlačujete“ věci ukryté v bočních síťovaných kapsách.

Jak jsem zmínil výše, i nošení na ramenním popruhu je velmi příjemné, i když jsem z něj měl trochu obavy. Oka, za která se popruh upevňuje totiž nejsou v těžišti brašny (těžiště neleží na jejich spojnici), ale jsou umístěna na horní hraně zadní stěny. Karabiny i úchyty, kterými se popruh připevňuje, jsou kupodivu plastové, což příliš důvěry nebudí, nota bene když se jedná o části, které bývají běžně kovové.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Víko k hlavnímu prostoru je uzavřeno dvojicí zipů skrytých pod přesahujícími lemy. Tyto lemy jsou sice velmi užitečné proti dešti, ale přístup k zipům dvakrát neusnadňují. Lze tedy předpokládat, že většina fotografů bude nechávat ledvinku alespoň z části otevřenou (stejně jako já). Pro právě takovéto situace postrádám alespoň suchý zip, který by víko držel na místě.

Jedná se však jen o drobnost a celkově obě ledvinky působí velmi bytelným, odolným dojmem. Přístup k fototechnice je rychlý, jak se na ledvinu sluší a patří. Obě fotoledviny se vyrábí v barevných variantách černá, zelenočerná a modročerná. Cena pro český trh nebyla dosud stanovena, ale vzhledem k ceně ostatních brašen Lowepro předpokládáme koncovou částku do 2 000.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Plusy:

 • kvalitní a bytelné zpracování, silné pěnové výplně
 • s ramenním popruhem plně nahrazuje fotobrašnu
 • množství kapes

Mínusy:

 • plastové úchyty ramenního popruhu
 • víko hlavního prostoru drží jen zip (žádná přezka, nebo suchý zip)
 • možné problematické nošení při zavalitější postavě

Témata článku: Testy, Příslušenství, Lowepro