27
Fotogalerie

Univerzální batoh: Targus RS Backpack (test)

Batoh na notebook nemusí být nutně jednoúčelové zavazadlo. Testovaný kousek je ideální i pro fotografa.

Jste-li majitelem notebooku a fotografování je jedním z vašich koníčků, takže bez fotoaparátu neuděláte krok z domu, možná jste se již přistihli, jak kráčíte po ulici a na rameni vám visí nejen brašna s notebookem, ale také fotobrašna s technikou, případně malá taška na kompakt.

Letošní léto pro mne bylo ve znamení tašky na notebook a další brašny obsahující větší či menší množství digitálních fotoaparátů s příslušenstvím. Když bylo množství digitálů menší, nebyl problém přenášet je v kapse nebo v tašce s notebookem. Problémem ale bylo riziko poškrábání a především nepříliš pohodlné nošení na jednom rameni.

03.jpg
max. velikost

Po delším rozhodování jsem se rozhodl pro náhradu v podobě batohu na notebook, digitální fotoaparát a několik dalších osobních věcí. Jako ideální zástupce se mi zdál batoh CompuDaypack od Lowepro, který má tříkomorovou konstrukci a směle pojme 17" notebook společně s digitální zrcadlovkou a jedním či dvěma výměnnými objektivy.

Pak se mi ovšem dostal do ruky batoh Targus RS Backpack, který má velmi podobnou konstrukci, zásadní rozdíl však spočívá ve velikosti spodní komory, ta sice není primárně určena pro transport digitálních fotoaparátů, dá se však k tomuto účelu velmi dobře použít.

05.jpg08.jpg
max. velikost | max. velikost

Zatímco u Lowepra můžete přenášet zrcadlovku a objektivy, Targus je ideální pro transport digitálního kompaktu spolu se základním příslušenstvím. Fotoaparáty jako je například Canon PowerShot G7/G9 či Sony Cyber-shot DSC-H3 bez problémů pojme i s nabíječkou. To je také důvod, proč vám dnes přinášíme recenzi batohu na notebook. Model Targus RS Backpack je totiž ideálním zavazadlem pro majitele kompaktního digitálu, kteří nosí vše s sebou a přitom mají rádi volné ruce.

07.jpg09.jpg
max. velikost | max. velikost

Nenápadný pracant

Batoh je vyroben z pevného syntetického materiálu, který svým povrchem připomíná krycí plachtu na automobil. Praxe ukázala, že je částečně voděodpudivý, takže lehký jarní či podzimní deštík neublíží batohu, ani jeho obsahu. K dispozici jsou dvě barevná provedení – tmavě modrý základ kombinovaný s tyrkysovou anebo černý základ doplněný šedými prvky.

Na první pohled vypadá batoh jako levný čínský výrobek, jeho zpracování je však na velice dobré úrovni včetně zdvojených švů na namáhaných místech. Ramenní popruhy jsou velmi pohodlné, jejich tloušťka je minimální, naopak šířka je o něco větší než u většiny batohů, což podporuje lepší držení na zádech, samozřejmostí je možnost nastavení jejich délky.

40.jpg41.jpg
max. velikost | max. velikost

Zádová část má velmi dobré polstrování – měkké, ale pevné. Jezdce zipů jsou ukončeny gumovými výlisky s logem výrobce, takže vám při chůzi nic necinká na zádech a i když máte mokré ruce (např. po dešti), je úchop a otevření zipu jistější. Na přední části batohu jsou našity dva reflexní pruhy, které se při osvětlení „rozsvítí“, podobně i na ramenních popruzích najdete pásky z reflexního materiálu, aby vás bylo v šeru vidět z obou stran. Levý ramenní popruh má navíc malou kapsičku na mobil či jiný praktický doplněk.

38.jpg39.jpg
max. velikost | max. velikost

Kapes víc než dost

Jak již bylo řečeno, konstrukce batohu je tříkomorová. Prakticky celou zádovou část tvoří velká kapsa pro notebook velikosti max. 15,4", máte-li počítač menších rozměrů, není problém posunout vnitřní přepážku do požadované polohy. Vznikne tak další oddělený prostor například pro zdroj, myš či jiné příslušenství denní potřeby.

10.jpg35.jpg
max. velikost | max. velikost
31.jpg32.jpg
max. velikost | max. velikost

Vnitřní polstrování kapsy je dostatečné, ocenil bych však pevnější dno batohu, a to nejen v části určené pro přenos počítače. Uvnitř kapsy je všit suchý zip kterým můžete uložený notebook zafixovat. praktickým detailem je i možnost zamknout přístup do kapsy zámkem, oba dva jezdce na zipu totiž mají očko na zámek.

44.jpg
max. velikost

Přední část je rozdělena na dvě samostatné komory – horní je určena pro osobní věci či dokumnety, spodní byla s největší pravděpodobností zamýšlena výrobce pro transport zdroje či myšky. Právě spodní kapsa je ideálním místem pro kompakt, uvnitř totiž najdete vyjímatelnou, silně polstrovanou, kapsu s dělící přepážkou. Kapsu můžete jednoduše vyjmout z batohu a samostatně ji uložit.

15.jpg18.jpg
max. velikost | max. velikost

Vnitřní rozměry kapsy jsou přibližně 7 × 8 × 24 centimetrů, osobně jsem ji využíval především pro uložení sluchátek, kompaktu, myšky a zdroje v různých kombinacích. Pokud by byla kapsa o něco širší, nabyl by problém uložit do ní menší zrcadlovku – typicky Olympus E-410 či Nikon D40.

20.jpg22.jpg24.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Přední velká kapsa je prakticky rozdělena na několik částí, prakticky celou zadní stěnu tvoří dvojice pevných přepážek pro uložení dokumentů do velikosti A4. V úřední části kapsy najdete jednu velkou kapsu na zip, dvě menší kapsy na suchý zip a karabinu na klíče. V horní části je našita malá polstrovaná kapsa pro uložení mp3 přehrávače, osobně jsem kapsu využíval nejčastěji pro transport paměťových karet a čtečky karet.

26.jpg29.jpg27.jpg28.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost

Prvním nedostatkem je ničím nechráněný otvor pro sluchátkový kabel, který je v horní části kapsy. Otvor je sice lemován kusem gumy, ovšem bez problému jím prostrčíte obyčejnou tužku, takže při prudkém, i když krátkém, deštíku může do batohu řádně zatéct. Na vnější části víka najdete ještě jednou ukrytou kapsu na zip.

46.jpg


Druhým nedostatkem, na který jsme při testování narazil je zkosená přední strana batohu. Dokumenty velikosti A4 totiž její vinou musíte při vkládání mírně pokrčit či ohnout, prostrčit je pod zipem a poté opět narovnat. Ačkoliv se to může někomu zdát nepodstatné, při denním používání – zvláště pak, patříte-li mezi puntičkáře, kteří mají rádi rovný papír – pro mne bylo zkosení zbytečným nedostatkem.

Posledním praktickým detailem je otevírací síťovaná kapsa na pravé straně batohu. Pokud ji necháte ji zavřenenou, je ideálním úložištěm pro podlouhlé věci, například müsli tyčinku či jinou sladkost. Po otevření zipu se z kapsy vyklube plnohodnotná síťovaná kapsa, ideální pro přenášení PET lahve. Velikostně je kapsa dimenzovaná na lahve objemu 0,75 l a menší, klasickou lahev s objemem 1,5 litru do kapsy bohužel nenacpete.

11.jpg12.jpg14.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Ačkoliv je batoh Targus RS Backpack prodáván jako batoh na notebook, směle je využijí i majitelé digitálních kompaktů. Ve spodní části je vyjímatelná polstrovaná kapsa, pravděpodobně zamýšlená pro transport zdroje a ostatního příslušenství, která je ideálním místem pro transport digitálu.

Oficiální doporučená cena batohu je v české republice 1 699 Kč vč. DPH. To je asi největší vada na kráse tohoto výrobku. Cena v internetových obchodech se pohybuje kolem 1 350 Kč vč. DPH. V zahraničních eshopech se cena pohybuje mezi 30 a 35 EUR, což je není zanedbatelný rozdíl.

Parametry batohu:

 • počet komor/ kapes: 3 / 6
 • rozměry batohu (v × š × h): 47 × 35 × 16 cm
 • maximální velikost notebooku: 15,4"
 • dostupné barvy: černá, modrá
 • hmotnost: 1,06 kg

Plusy:

 • Zpracování a použité materiály
 • Konstrukce – nenápadné provedení, laciný ale funkční vzhled
 • Praktické detaily – reflexní pásky, síťovaná kapsa, vnitřní přihrádka na dokumenty

Mínusy:

 • zkosení hlavní kapsy mačká dokumenty
 • nechráněný otvor pro sluchátkový kabel
 • dno by mohlo být silněji polstrované a pevnější

Cena:

 • 1 699 Kč vč DPH (doporučená maloobchodní cena)

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud