Co když je nutné exponovat déle nebo na delší ohnisko, ale nehodí se vytahovat stativ? Tyto situace řeší monopody. Test monopodu Manfrotto 680B.
Monopody, neboli stativy s jednou nohou, jsou mnohými začínajícími fotografy podceňovány. Ano, mají pouze jednu nohu a ohňostroj s nimi nafotíte jen stěží, ale mají také mnoho kladů: pohotovost, rychlost použití, přepravní rozměry a díky konstrukci nižší hmotnost a také cenu.
Kdy sáhnout po monopodu?
Kdykoli. Monopod se hodí jako třetí ruka téměř v každé situaci. Ať už se jedná o fotografování s teleobjektivem, při kterém poslouží jak jako opora pro těžké objektivy, nebo například pro tzv. panning. Monopod lze použít také s běžnými objektivy, například při nedostatku světla ve večerních hodinách či v interiérech jako opora.
Monopod Manfrotto 680B se stativovou hlavou 234RC (tělo Canon 60D a objektiv Sigma 100-300/F4)
Dostupnější než tripody
Díky jednoduché konstrukci a nižší spotřebě materiálů při výrobě jsou monopody výrazně levnější než tripody stejné kvality. Například jeden z nejvyšších modelů Manfrotto, kterému se budeme podrobně věnovat, vychází cenově přibližně na 1 500 korun. Nutno podotknout, že model 680B unese až 10 kg při své méně než desetinové hmotnosti a transportní velikosti 51 cm.
Mofrotto 680B je dostatečně vysoký pro fotografování z úrovní oči i ve stoje
Cenové rozpětí monopodů Manfrotto se pohybuje od 500 Kč za modely určené kompaktním fotoaparátům až po 5 500 Kč za nejvyšší model. Ten je totožný s verzí 680B, ale v karbonovém vyhotovení, zaručujícím ještě nižší hmotnost.
Čtyři sekce, mohutný úchop
Manfrotto 680B se od sesterského 681B liší jen počtem sekcí nohy. Nelze stanovit, který z nich je lepší. Někdo preferuje rychlejší rozložení do plné velikosti díky méně sekcím, jinému udělá radost nižší velikost čtyřsekčního monopodu ve složeném stavu.
Manfrotto 680B má sekce o průměrech 36, 30, 25 a 20 mm. Oba modely pak disponují vynikajícím polstrovaným úchopem o průměru 43 mm v horní části, díky kterému se stativy lépe drží a ve studených dnech nechladí.
Velký polstrovaný úchop je výhodou jak pro manipulaci, tak pro izolaci od studeného stativu
Poctivý Ital
Oproti modelům s uhlíkových vláken jsou sice běžné stativy těžší, na druhou stranu snesou i poněkud ostřejší zacházení. Model 680B lze díky jeho proporcím použit i jako opěrnou hůl, ať už na horách či ve městě. Kvalitní plastové zámky sekcí noh nepovolí ani při velkém tlaku na horní část. Troufám si říct, že by se stativ dříve „zlomil vejpůl“, než by povolil zámek sekcí noh.
Poctivé provedení noh stativu i zámků jednotlivých sekcí
Z hlavou či bez, umí oboje
Manfrotto standardně vybavuje své monopody universálním stativovým závitem. Ten má rozměr 3/8" i 1/4" – podle toho, zda je vnější přídavný závit zamáčknutý či nikoli. Díky tomu lze upnout na monopod jakoukoliv stativovou hlavu, ale také každý fotoaparát vybavený stativovým závitem.
Použití stativové hlavy není absolutně nezbytné, avšak usnadní manipulaci s monopodem i s fotoaparátem. Základní hlava, která je doporučována k pokročilejším stativům Manfrotto, má označení RC234. Specifikum tohoto modelu je, že umožňuje pohyb pouze v jednom směru. Že je to málo? Nikoli.
I jednoosá hlava může výrazně usnadnit práci s monopodem
Použití monopodu již z principu předpokládá pořizování záběrů v horizontální rovině. Mírný náklon v předním či zadním směru lze, stejně jako otáčení kolem osy, řešit pohybem monopodu. Jediná pohyblivá osa hlavy RC234 je tedy ta, která umožní uživateli náklon vůči svislé ose monopodu, respektive pořizování snímků na výšku.
Hlava 234RC na pohled nevypadá robustně, ale unese bez potíží tělo i s teleobjektivem
Použít lze samozřejmě jakoukoli jinou hlavu. Někteří z fotografů své monopody osazují kulovými hlavami (například 494RC2 nebo 496RC2). Primárním argumentem pro stativovou hlavu k monopodu však stále zůstává možnost použít rychloupínací destičku namísto složitého upínání šroubovacími mechanismy.
Postřehy z praxe
Výše zmíněnou kombinaci monopodu a stativové hlavy jsem měl dlouhou dobu půjčenou. Nedávno jsem si tuto sadu koupil a od té doby téměř nevytahuji tripod (Manffroto 190 XPROB + 804RC2). Využití jsem našel hlavně při fotografování se Sigmou 100-300/F4. Street foto, reportážní fotografie i číhaná na zvěř jsou mnohem snažší; monopod lze jednou sponou upnout například na ramenní popruh batohu, kde je okamžitě k dispozici. Jeho nízká hmotnost neomezuje ani při delších tůrách.
Na tůrách či procházkách oceníte především pohotovost a nízkou hmotnost
Technické parametry
Model: | Manfrotto 680B |
Minimální výška | 51 cm |
Maximální výška | 154 cm |
Hmotnost | 0,83 kg |
Maximální zátěž | 10 kg |