9
Fotogalerie

Unikátní snímky z vesmírných cest raketoplánu Atlantis

Poslední kapitola programu Space Shuttle, díky kterému bylo do vesmíru vysláno 135 letů s lidskou posádkou, je dopsána. Jejich pouť poctivě dokumentovali fotografové NASA.

Snímek z ptačí perspektivy nad hlavní palivovou nádrží vyvolává závrať. Pořízen byl v roce 1996 a zachycuje přesun raketoplánu z hangáru na odpalovací rampu. Fotograf stál na střeše hangáru ve výšce 160 metrů nad zemí.

atlantis-02.jpg
Foto: NASA 

Pokračování 2 / 10

02 - Ve stínu dějin

Fotografie s takřka uměleckými ambicemi znázorňuje stín Atlantisu vržený na obvodový plášť montážní budovy, ve které je raketoplán připravován na své cesty do vesmíru. Důvod nasvícení je ale čistě praktický.

atlantis-07.jpg
Foto: Bill Ingalls/NASA

Pokračování 3 / 10

03 - Monstrum za svítání

Svítání 10. května 2009 odhaluje ohromnou infrastrukturu kolem raketoplánu Atlantis, která slouží k jeho údržbě a přípravě ke startu.

atlantis-09.jpg
Foto: Dimitri Gerondidakis/NASA

Pokračování 4 / 10

04 - Ohnivá stezka

V ohnivou stezku do nebe se proměnila cesta Atlantisu na oběžnou dráhu. Ve chvíli, kdy se raketoplán 12. července 2001 odlepil od země, vážil se všemi palivovými nádržemi dohromady přes dva tisíce tun.

atlantis-06.jpg
Foto: NASA

Pokračování 5 / 10

05 - Proti slunci

Silueta raketoplánu Atlantis vedle Hubbleova vesmírného teleskopu (menší tečka níže) na pozadí Slunce, z něhož výřez zobrazuje pouze malou část. Snímek byl pořízen 13. května 2009 z území Floridy.

atlantis-03.jpg
Foto: Thierry Legault/NASA

Pokračování 6 / 10

06 - Setkání s Rusy

Historickým milníkem bylo první setkání raketoplánu Atlantis s ruskou vesmírnou stanicí Mir v červnu roku 1995. Pro USA se jednalo o jubilejní 100. kosmický let s lidskou posádkou.

atlantis-04.jpg
Foto: NASA

Pokračování 7 / 10

07 - Rybím okem

Spojením Atlantisu s Mirem vzniklo na oběžné dráze Země do té doby největší člověkem vytvořené těleso. Kosmonautům z Miru se tuto událost podařilo zachytit v ojedinělé kompozici rybím okem.

atlantis-05.jpg
Foto: NASA

Pokračování 8 / 10

08 - Scéna z ISS

Takový pohled pro změnu nabídlo okénko mezinárodní vesmírné stanice ve chvíli, kdy k ní byl raketoplán Atlantis připojen a jeho čtyři členové se mohli setkat s posádkou ISS.

atlantis-00.jpg
Foto: NASA

Pokračování 9 / 10

09 - Opuštění

Poslední pohled na mezinárodní vesmírnou stanici z paluby raketoplánu Atlantis, který se od ní před nedlouhou chvílí odpojil a vrací se na Zemi. Snímek byl pořízen 19. července 2011.

atlantis-08.jpg
Foto: NASA

Pokračování 10 / 10

10 - Tajemná záře nad Pacifikem

Člen posádky mezinárodní vesmírné stanice zachytil unikátní podívanou – rozžhavený raketoplán Atlantis vstupující do atmosféry, která neobyčejným způsobem září do vesmírné noci. Jeho cesta definitivně končí.

atlantis-10.jpg 
Foto: NASA

Určitě si přečtěte

Články odjinud