Umělá inteligence promění skici nebo rozpixelované tváře v portréty

30. června 2020
TWEET SDÍLET

Umělá inteligence se stále zlepšuje. Skupina vědců z Číny vyvinula algoritmus, který dokáže změnit náčrtky v portréty. Konečné výsledky navíc vypadají poměrně realisticky. To ostatně platí i o jiném algoritmu, který zase převádí portréty s nízkým rozlišením.

První algoritmus byl vyvinut Ústavem výpočetní techniky čínské akademie věd a City University of Hong Kong. Podobných pokusů převést skicu ve skutečný portrét proběhlo již několik, tento však poskytuje přesnější výsledky než s jakými jsme se dosud setkali. Samotný nástroj je navíc přesný, a také velice snadno použitelný a to nejen ve vědeckém sektoru.

Jasné uplatnění tak může najít v převodu policejních skic, kde by mohl pomoci vytvořit realističtější portréty z hrubých náčrtů na základě ústního popisu. Vývojáři her by zase podle něho mohli jednodušeji vytvářet postavy, které se objevují v hrách. Na jednotlivé výsledky algoritmu se můžete podívat v galerii.

Face Depixelizer je pak další software poháněný umělou inteligencí, který je však zaměřený na nízkou kvalitu portrétů. Může tak proměnit hodně „rozpixelovanou“ fotografii s nízkým rozlišením na realistický portrét.Tato technologie opět najde uplatnění zejména u policie, která podle ní může zaostřit osoby přítomné na záznamech pořízených např. z různých zabezpečovacích kamerových systémů.

Využijí ji ale jistě i ti, kteří prostě jen chtějí zlepšit své portrétní snímky, které byly pořízeny špatnou technikou. Reálné je ale také riziko zneužití, a to zejména tam, kde byly tváře takto degradovány záměrně, aby právě rozpoznatelné nijak nebyly. Face Depixelizer spoléhá na tzv. StyleGAN, tedy stejnou technologii, která se používá k vytváření tváří neexistujících osob.

Vytvořil jej ruský kodér Denis Malimonov, který jej uveřejnil v sítích GitHub a Colab. V zásadě software vezme silně pixelovou fotografii, analyzuje databázi tváří a poté se tu ideální pokusí generovat. Uživatelé sociálních sítích však využili software jinak, a to tak, že dali podobu starým známým „pixelovým“ hrdinům počítačových her. Někteří vypadají skutečně věrně, jiní naopak poměrně úsměvně. Níže nicméně můžete výsledky posoudit sami.

Témata článku: Fotografický software, Technologie