Umělá inteligence od Samsungu oživí i Monu Lisu

Umělá inteligence od Samsungu oživí i Monu Lisu

Za posledních pár let se Deepfake (technika pro syntézu obrazu na bázi umělé inteligence) stal velmi horkým tématem. Do rozjetého vlaku této neuvěřitelné a značně děsivé technologie teď naskočil i Samsung.

Výzkumní pracovníci v Samsung AI Center v Mosci a Skolkovo Institutu vědy a technologie zveřejnili nový dokument, který popisuje jimi vyvinutý software. Ten umí ze statického snímku vygenerovat pohyb, který, i když není dokonalý, vypadá poměrně věrohodně. Jak je vidět na videu níže, dokáže totiž simulovat realistické úhly pohledu i pohyby úst. A ty na statickém snímku jednoduše vidět nejsou.

Čím více jednotlivých snímků se použije, tím je samozřejmě výsledek uvěřitelnější. Nicméně i jen z jednoho portrétu lze získat poměrně dechberoucí výsledek. I když je vývoj pouze v rané fázi a funguje právě jen na portrétech, očekává se jeho postupné vylepšování. Nejen tedy, že již není díky Nvidii problém vygenerovat si fotografii neexistujícího člověka (na které mimochodem nepoznáte, že je tomu skutečně tak), ale s technologií Samsungu byste podobné osobě mohli vdechnout i život.

Obrázek 1.jpg
Možnosti toho, co všechno umělá inteligence dokáže, začínají být opravdu děsivé.

U běžného smrtelníka je využití spíše nereálné, a také proto se s ní v dohledné době ani ve smartphonech společnosti Samsung nedočkáme. Otázkou ale zůstává, co s podobnou technologií dokážou udělat šikovné ruce různých tvůrců konspiračních teorií a nevybíravých hackerů. Vezměte si třeba fotografii oblíbené herečky, kterou takto naroubují do jí určitě nelichotící scény.

Pokud jste navíc viděli film Futurologický kongres, daly by se podobnou technologií nahradit i různé skeny vybrané osoby. Stačilo by mít její fotografii a nějakou předlohu, která by vykouzlila takové emoce, které by si režisér přál, a to nehledě na její nevoli.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud