Umělá inteligence od NVIDIA dokáže vygenerovat realistické portréty

Umělá inteligence od NVIDIA dokáže vygenerovat realistické portréty

​Umělá inteligence (UI) se ve fotografii používá už řadu let, zejména v oblasti postprodukčních úprav. Díky strojovému učení můžeme např. třídit snímky podle obsahu – tvarů, tváří apod., ale i provádět nejrůznější automatické úpravy.

Umělou inteligenci využívá také řada počítačových či mobilních aplikací. A to za různým účelem. K nejznámějším patří například Prisma, která přetvoří fotografii v malbu podle stylu světových malířů.

Google dokonce pracuje na softwaru, který má být schopen rozeznat nejen technickou, ale i uměleckou kvalitu fotografií. V tomto směru to pak nejdále dotáhla společnost Huawei, která do poroty své fotografické soutěže obsadila umělou inteligenci.

Společnost NVIDIA nyní zveřejnila výsledky výzkumu, jehož cílem je umělá inteligence schopná generování portrétů nerozeznatelných od snímků skutečných osob. Že jsou výsledky více než přesvědčivé, se můžete přesvědčit ve videu.

Poslední generace technologie GAN (Generative Adversarial Networks) je schopna rozeznat rozdílné aspekty snímků, tzv. styly, a následně je libovolně kombinovat v nově generovaném obraze. Díky tomuto přístupu je GAN schopen generovat na základě fotografií reálných osob – databáze zahrnuje cca 70 000 fotografií – nové portréty. Výsledek je tak kombinací všech vstupních obrázků, o nichž generátor uvažuje jako o sbírce stylů, kde každý styl ovlivňuje dílčí efekty.

Image 2.jpg

Obrazové prvky jsou rozděleny do tří stylových kategorií: hrubé (coarse), střední (middle) a jemné (fine). Tyto kategorie zahrnují klasické prvky portrétu lidské tváře. Hrubé zahrnují polohu tváře, vlasy a tvar obličeje, střední obličejové rysy (oči, ústa) a jemné barevné schéma (pokožka). UI zároveň umí ignorovat nepodstatné prvky, označované jako šum (různé formy vlnění vlasů, jemnější textury, nebo naopak nezvyklé vyhlazení tváře), což zaručuje vysokou úspěšnost.

Podrobnosti k novému výzkumu najdete ve zprávě ZDE.

Nový projekt je jedním z důkazů, jak velkým a rychlým vývojem prošlo za několik let praktické využívání umělé inteligence. Stačí si současné výsledky srovnat s výzkumem, který tentýž tým NVIDIA zveřejnil před čtyřmi lety. Výsledky byly všelijaké, ale určitě ne realistické.

Image 1.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud