Ultrazoom od Canonu se stereozáznamem

Ultrazoom od Canonu se stereozáznamem
Firma Canon slibovala na tento rok pestrou řadu novinek v oblasti digitálních fotoaparátů. Zdá se, že svůj slib plně dodrží. Po příjemných uživatelských modelech PowerShot A510 a A520, dvou stylových digitálech řady Ixus a digitální zrcadlovce Canon EOS 350D ohlásila v pátek příchod dvanáctinásobného ultrazoomu PowerShot S2 IS.

Nový pětimegapixelový digitál PowerShot S2 IS navazuje svou konstrukcí na model S1 IS, nejedná se však tak docela jen o pouhý upgrade. Nejenže o chloupek narostla velikost i váha, také jeho výbava je značně vyspělejší. Pro mnohé uživatele bude jistě podstatné navýšení jak rozlišení snímacího čipu ze tří na pět megapixelů, tak také nárůst optického zoomu z desetinásobného na dvanáctinásobný. Tím se také Canon přičleňuje k jasnému trendu, že nastává boom kompaktních fotoaparátů s 12× zoomem (Panasonic Lumix DMC-FZ5, Konica Minolta DiMAGE Z5, Sony Cyber-shot DSC-H1). 
Otázkou však zůstává, jak si tento pětiměgáč se snímačem o úhlopříčce 1/2,5" poradí se šumem. Konkurence s ním totiž nebojuje zrovna úspěšně a do jisté míry lze říci, že pětimegové modely jsou v určitém směru co do obrazové kvality horší, než jejich 3 a 4Mpx předchůdci.

Klepněte pro větší obrázek
Nový pětimegový Canon S2 IS má míry 113 × 78 × 76 mm

Fotoaparát je vybaven firemním objektivem, jehož rozsah činí při přepočtu na kinofilm 36–432 mm. Přestože se jedná o dvanáctinásobný zoom, světelnost objektivu je velice příznivá: F2,7–F3,5 (u S1 IS to bylo jen do F3,1). Tisková zpráva udává, že autofokus by měl být až dvakrát rychlejší než u předchůdce. Podivuhodnou informací v technické specifikaci se jeví být pořizování makrosnímků od 0 cm - dokáže fotoaparát skutečně takové záběry - snad peříčko uchycené na objektivu - pořídit? Otázkou je, zda se nevloudila chybička, neboť předchozí model pořizoval makro od 10 cm.

Jak vyplývá z názvu novinky, ani ve výbavě tohoto ultrazoomu samozřejmě nechybí optický stabilizátor IS (Image Stabilizer) – dlouhé expoziční časy by tedy měl fotoaparát zvládnout bez zaškobrtnutí. O kvalitu obrazu se nově stará canonový procesor DIGIC II, který firma využívá také ve svých digitálních zrcadlovkách (i v posledním Canon EOS 350D). 

Ve stručnosti si shrňme některé vlastnosti fotoaparátu, které jsou však u přístrojů vyšší střední třídy již považovány za standard: všechny módy snímání, uživatelská volba vyvážení teploty bílé barvy, možnost nastavení citlivosti (ISO 50, 100, 200, 400), korekce expozice ±2 EV v krocích po 1/3, expoziční bracketing či možnost přímého tisku.

Klepněte pro větší obrázek
Integrovaný blesk je opět výklopný 

S malým rozměrovým zvětšením oproti předchůdci byl zvětšen také výklopný otočný LCD displej přístroje. Povyrostl však pouze z 38 mm na 46 mm, navíc si ponechal rozlišení 115 tisíc obrazových bodů od svého předchůdce, což není pro firmu příliš dobrá vizitka. Se stejným rozlišením pracuje také elektronický hledáček, v jeho případě se jedná o hodnotu bohužel skutečně podprůměrnou.

Klepněte pro větší obrázek
Vedle EVF hledáčku nechybí kolečko pro úpravu dioptrické korekce

Klepněte pro větší obrázek
U novinky jsou na výběr kromě automatiky všechny dostupné režimy P, A, S, M, dále možnost vlastního uživatelského nastavení, přednastavené režimy Speciální scény a režim Stitch Assist pro tvorbu panoramat. Fotografické režimy doplňuje možnost záznamu videosekvencí

Vyspělý by měl být model PowerShot S2 IS také po stránce záznamu videosekvencí. Samozřejmostí je rozlišení 640 × 480 obrazových bodů při snímkové frekvenci 30 fps (do zaplnění 1GB karty nebo do délky 60 minut), novinkou u Canonu je však stereofonní záznam zvuku. Tato vlastnost se pomalu začíná do digitálů integrovat, vzpomeňme „pistolnickou“ řadu Sanya Xacti nebo na letošním veletrhu PMA uvedené Casio Exilim EX-P505. Uvidíme však až v praxi, jestli se Canonu podaří tuto funkci zvládnout lépe než prvním průkopníkům. Příznivá je zpráva o tichém chodu ultrasonického motoru (USM), který by tak neměl narušovat videozáznam nepříjemnými zvuky při zaostřování. Zdali tento digitál umožňuje také zoomování při záznamu videa, tisková zpráva neříká. Majitele novinky by neměl v exteriéru ohrozit ani silný vítr – u PowerShotu S2 IS lze nastavit větrný filtr.

Klepněte pro větší obrázek
Novinkou u PowerShotu S2 IS je pomocné autofokusové světlo


Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát má na zadní stěně oproti předchůdci nové tlačítko Tisk/sdílení

Do nového modelu integroval výrobce také funkci Foto ve filmu. Při její volbě by mělo být možné během videozáznamu vyfotografovat snímek v plném rozlišení (2592 × 1944 pixelů). Videosekvence je tak na dobu nezbytně nutnou přerušena, a pořízená fotografie je uložena nezávisle na ní. Záznam videa je možné následně smontovat pomocí softwaru ZoomBrowser EX 5.2/ImageBrowser 5.1.

Klepněte pro větší obrázek
Samozřejmostí je u vyspělého fotoaparátu možnost manuálního zaostřování
(zde samostatné tlačítko stejně jako u předchůdce S1 IS)


Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Volitelnou součástí fotoaparátu jsou například širokoúhlé konvertory (27 mm) i telekonvertory (648 mm). Uživatel si může přikoupit i blesk Canon HF-DC1 nebo sluneční clonu s adaptérem objektivu pro redukci světelného závoje

Novinka by měla mít velice rychlý start, stejně jako - jak bylo řečeno výše - odezvu autofokusu. Sériové snímání 2,4 snímky/s až do vyčerpání kapacity karty by mohlo být lákavé pro amatérské fotografy sportovních zápasů. S rychlostí jde ruku v ruce také rychlé rozhraní USB 2.0 Hi-Speed.

Jak se u fotoaparátů značky Canon stalo standardem, jeho silnou stránkou je velmi kvalitní optika. Není důvod se domnívat, že by tomu u nového S2 SI mělo být jinak. Novinka by měla uspokojit mj. i hravé fotografy, v její výbavě se totiž nachází řada nových nastavení barevných efektů, včetně uživatelských možností. Sympatické je také nově využití nyní nejrozšířenějšího SD/MMC paměťového média, oproti CompactFlash u "es jedničky". Jestliže model obhájí také deklarované rychlostní parametry a dosah blesku (na širokém ohnisku 5 metrů, na dlouhém 4 m), můžeme se těšit na příjemně vybavený přístroj.

Canon PowerShot S2 IS by měl být v prodeji od června, cena byla stanovena na 500 dolarů.

Témata článku: Technika, Canon, První pohled


Startovní trailer na sbírku Uncharted: Legacy of Thieves láká do akce

Startovní trailer na sbírku Uncharted: Legacy of Thieves láká do akce

Dáte si opáčko?

Michal Maliarov
UnchartedVideo
Suda51 jedná s Marvelem. Chystá se komiksová adaptace od akčního génia?

Suda51 jedná s Marvelem. Chystá se komiksová adaptace od akčního génia?

Tvůrce No More Heroes si možná nakonec splní svůj sen.

Michal Maliarov
MarvelByznys
Velký srovnávací test 11 procesorových chladičů

Velký srovnávací test 11 procesorových chladičů

Výběr chladiče na procesor se často podceňuje, přestože má přímý vliv na výkon a často bývá nejhlučnější komponentou sestavy. V tomto testu naleznete nejlepší a nejvýhodnější vzduchové chladiče současnosti.

Jan Pánek
ChladičSrovnáníTesty
Další Need for Speed of Criterionu by mohlo dorazit ještě letos

Další Need for Speed of Criterionu by mohlo dorazit ještě letos

EA plánuje také Star Wars Jedi: Fallen Order 2.

Michal Maliarov
Criterion GamesNeed for Speed
AMD Radeon RX 6500 XT v testech. První 6nm grafika v levném kabátu, která je k smíchu

AMD Radeon RX 6500 XT v testech. První 6nm grafika v levném kabátu, která je k smíchu

** AMD představilo novou grafickou kartu Radeon RX 6500 XT ** Poprvé používá 6nm čip a má rekordní frekvenci ** Kartu značně omezuje malá paměť

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix