Ultratenký šperk – Panasonic LUMIXDMC-FP7 a DMC-FP5

20. ledna 2011

Panasonic představuje dvojici nových kompaktních fotoaparátů DMC-FP7 a DMC-FP5. Jejich ultratenký futuristický vzhled, množství barevných provedení i některé speciální funkce jsou určeny především pro dívky a ženy se zájmem o moderní technologie a stylové módní doplňky. Vyfotografovat s nimi mohou cokoli, na co si na velkém dotykovém displeji ukáží, aniž by samy musely něco nastavovat. A když vyfotí někoho, kdo nemá dokonalé líčení nebo zdravou barvu¸ mohou ho v režimech Líčení a Retušování ještě ve fotoaparátu vylepšit dle svých představ. V albu i na Facebooku, kam se dají fotografie z nových kompaktů snadno přidávat, to pak všem bude slušet! Příležitosti, kdy fotografie nestačí – ty nejzábavnější momenty, si majitelky nových modelů mohou natočit ve vysoké kvalitě a pochlubit se s jimi stejně snadno na Youtube a Facebooku.

Jednou z největších předností nových modelů, patrnou na první pohled, je mimořádně velký dotykový panel 16:9 s úhlopříčkou 8,9 cm u FP7, který zcela pokrývá zadní stěnu a s úhlopříčkou 7,6 cm u FP5. V obou případech se zájemci (resp. zájemkyně) mohou těšit na snadné ovládání. Dotykem jediného prstu lze automaticky ostřit, zoomovat i zmáčknou spoušť. Specifické zaměření obou fotoaparátů na dámskou klientelu se projevuje i v dalších funkcích displeje. Jedná se především o unikátní možnosti retušování a líčení. V režimu Estetického líčení lze u hotových fotografií například upravit odstín pleti, vybělit zuby apod. V režimu Make-up mohou uživatelky u vyfotografovaných osob měnit barvu rtěnky, tvářenky či očních stínů. Snímky pak lze na displeji až šestnáctkrát zvětšit a zkontrolovat tak každý detail. Nastavení jasu displeje podle intenzity okolního světla novým fotoreportérkám zaručí, že na něm všechno výborně uvidí.

Model FP7 má rozlišení 16,1 megapixelů, model FP5 14,1 a oba jsou vybaveny výkonným vysokorychlostním obrazovým procesorem Venus Engine VI. Ten mj. podporuje oblíbenou technologii inteligentního rozlišení či oblíbený režim inteligentní automatiky iA.

Systém inteligentního rozlišení automaticky rozpozná a upravuje tři charakteristické oblasti záběru – obrysy, oblast s detailní texturou a jemné tonální přechody. Výsledkem těchto úprav je kvalitnější obraz při fotografování i natáčení videozáznamů. Kromě kvalitního zpracování obrazu se obrazový procesor Venus Engine VI stará i o rychlé reakce fotoaparátu. Prodleva spouště tak klesá až na hodnoty v řádu tisícin vteřiny. K celkově rychlým reakcím přístroje přispívá i automatické ostření se systémem Sonic Speed AF. To ocení především milovníci momentek a akčních snímků.

V nových modelech značky Panasonic nemůže chybět ani oblíbený režim inteligentní automatiky iA, který se sám stará o nastavení všech důležitých fotografických parametrů podle aktuálních světelných podmínek a fotografovaného motivu. Motivových programů pro nejrůznější situace je k dispozici 28, například pro fotografování malých dětí nebo domácích zvířat. Speciální motivový program Cosmetic umožňuje nastavit odstín barvy pleti u portrétů a kvalitu zobrazení detailů. U nových modelů má režim inteligentní automatiky navíc dvě nové funkce – kontinuální ostření a inteligentní měření expozice. Výsledkem jsou kvalitní ostré a výborně exponované fotografie s plynulými tonálními přechody, aniž by uživatel musel složitě pronikat do tajů fototechniky.

Oba nové modely FP7 i FP5 jsou vybaveny kvalitním objektivem LUMIX DC se čtyřnásobným optickým zoomem (ohnisková vzdálenost odpovídá 35-140 mm u klasického fotoaparátu). Díky periskopové konstrukci se objektiv při zoomování nevysouvá z těla fotoaparátu, přičemž optická kvalita je zachována . Obsahuje 11 optických členů v 10 skupinách, z toho 1 ED člen a 4 členy asférické se 7 asférickými optickými vrstvami. To zajišťuje kvalitní kresbu i v rozích fotografie, kde u jiných periskopových objektivů občas dochází k problémům. Pomocí technologie inteligentního rozlišení lze navíc digitálně prodloužit nejdelší ohnisko až na 5x, aniž by docházelo ke ztrátě kvality obvyklé u tzv. digitálních zoomů. Při rozlišení 3 MPix lze prodloužit rozsah optického zoomu až na 9x. V tomto případě nejde o žádnou digitální modifikaci obrazu.

Kromě fotografování oba přístroje zvládnou i natáčení videozáznamů v HD rozlišení 1280 x 720 (720p). Kromě toho je k dispozici i standardní rozlišení VGA (640 x 480) ve formátu Motion JPEG. Prohlížet natočená videa stejně jako vyfotografované snímky lze pak přímo na displeji fotoaparátu, na počítači či v HD televizoru. Stačí jen vložit paměťovou kartu SD, SDHC nebo SDXC do příslušného slotu a spustit přehrávání.

Modely FP7 i FP5 s interní pamětí 70 MB umožňují také velmi snadné zasílání fotografií i videozáznamů na oblíbené internetové komunitní servery. Slouží k tomu nová funkce LUMIX Image Uploader. Stačí vybrané fotografie či filmy označit a připojit fotoaparát k počítači, k samotnému přenosu pak slouží jednoduchý průvodce. Do počítače není nutné instalovat žádný software. Snímky lze tímto způsobem posílat na Facebook, videozáznamy na YouTube.

V základní výbavě nechybí program PHOTOfunSTUDIO 6, který umožňuje snadné třídění fotografií i filmů. Pořízené snímky s ním můžete snadno třídit (např. podle zachycených osob), skládat do panoramat nebo celých slideshows podbarvených hudbou.

Oba nové elegantní modely jsou k dispozici v černé barvě a model FP7 navíc v bordó odstínu červené, Doporučená prodejní cena modelu DMC-FP7 bude do6000 Kč a doporučená prodejní cena DMC-FP5 nepřesáhne 5000 Kč.

Témata článku: Tiskové zprávy


Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

** Pokud vás nebaví neustále tahání sluchátek a hodinek, zbystřete ** Huawei připravuje zařízení typu dva v jednom ** Z těla hodinek jednoduše vytáhnete miniaturní sluchátka

Martin Chroust
Zcela bezdrátová sluchátkaChytré hodinkyKuriozita