Ultratenký šperk – Panasonic LUMIXDMC-FP7 a DMC-FP5

Panasonic představuje dvojici nových kompaktních fotoaparátů DMC-FP7 a DMC-FP5. Jejich ultratenký futuristický vzhled, množství barevných provedení i některé speciální funkce jsou určeny především pro dívky a ženy se zájmem o moderní technologie a stylové módní doplňky. Vyfotografovat s nimi mohou cokoli, na co si na velkém dotykovém displeji ukáží, aniž by samy musely něco nastavovat. A když vyfotí někoho, kdo nemá dokonalé líčení nebo zdravou barvu¸ mohou ho v režimech Líčení a Retušování ještě ve fotoaparátu vylepšit dle svých představ. V albu i na Facebooku, kam se dají fotografie z nových kompaktů snadno přidávat, to pak všem bude slušet! Příležitosti, kdy fotografie nestačí – ty nejzábavnější momenty, si majitelky nových modelů mohou natočit ve vysoké kvalitě a pochlubit se s jimi stejně snadno na Youtube a Facebooku.

Jednou z největších předností nových modelů, patrnou na první pohled, je mimořádně velký dotykový panel 16:9 s úhlopříčkou 8,9 cm u FP7, který zcela pokrývá zadní stěnu a s úhlopříčkou 7,6 cm u FP5. V obou případech se zájemci (resp. zájemkyně) mohou těšit na snadné ovládání. Dotykem jediného prstu lze automaticky ostřit, zoomovat i zmáčknou spoušť. Specifické zaměření obou fotoaparátů na dámskou klientelu se projevuje i v dalších funkcích displeje. Jedná se především o unikátní možnosti retušování a líčení. V režimu Estetického líčení lze u hotových fotografií například upravit odstín pleti, vybělit zuby apod. V režimu Make-up mohou uživatelky u vyfotografovaných osob měnit barvu rtěnky, tvářenky či očních stínů. Snímky pak lze na displeji až šestnáctkrát zvětšit a zkontrolovat tak každý detail. Nastavení jasu displeje podle intenzity okolního světla novým fotoreportérkám zaručí, že na něm všechno výborně uvidí.

Model FP7 má rozlišení 16,1 megapixelů, model FP5 14,1 a oba jsou vybaveny výkonným vysokorychlostním obrazovým procesorem Venus Engine VI. Ten mj. podporuje oblíbenou technologii inteligentního rozlišení či oblíbený režim inteligentní automatiky iA.

Systém inteligentního rozlišení automaticky rozpozná a upravuje tři charakteristické oblasti záběru – obrysy, oblast s detailní texturou a jemné tonální přechody. Výsledkem těchto úprav je kvalitnější obraz při fotografování i natáčení videozáznamů. Kromě kvalitního zpracování obrazu se obrazový procesor Venus Engine VI stará i o rychlé reakce fotoaparátu. Prodleva spouště tak klesá až na hodnoty v řádu tisícin vteřiny. K celkově rychlým reakcím přístroje přispívá i automatické ostření se systémem Sonic Speed AF. To ocení především milovníci momentek a akčních snímků.

V nových modelech značky Panasonic nemůže chybět ani oblíbený režim inteligentní automatiky iA, který se sám stará o nastavení všech důležitých fotografických parametrů podle aktuálních světelných podmínek a fotografovaného motivu. Motivových programů pro nejrůznější situace je k dispozici 28, například pro fotografování malých dětí nebo domácích zvířat. Speciální motivový program Cosmetic umožňuje nastavit odstín barvy pleti u portrétů a kvalitu zobrazení detailů. U nových modelů má režim inteligentní automatiky navíc dvě nové funkce – kontinuální ostření a inteligentní měření expozice. Výsledkem jsou kvalitní ostré a výborně exponované fotografie s plynulými tonálními přechody, aniž by uživatel musel složitě pronikat do tajů fototechniky.

Oba nové modely FP7 i FP5 jsou vybaveny kvalitním objektivem LUMIX DC se čtyřnásobným optickým zoomem (ohnisková vzdálenost odpovídá 35-140 mm u klasického fotoaparátu). Díky periskopové konstrukci se objektiv při zoomování nevysouvá z těla fotoaparátu, přičemž optická kvalita je zachována . Obsahuje 11 optických členů v 10 skupinách, z toho 1 ED člen a 4 členy asférické se 7 asférickými optickými vrstvami. To zajišťuje kvalitní kresbu i v rozích fotografie, kde u jiných periskopových objektivů občas dochází k problémům. Pomocí technologie inteligentního rozlišení lze navíc digitálně prodloužit nejdelší ohnisko až na 5x, aniž by docházelo ke ztrátě kvality obvyklé u tzv. digitálních zoomů. Při rozlišení 3 MPix lze prodloužit rozsah optického zoomu až na 9x. V tomto případě nejde o žádnou digitální modifikaci obrazu.

Kromě fotografování oba přístroje zvládnou i natáčení videozáznamů v HD rozlišení 1280 x 720 (720p). Kromě toho je k dispozici i standardní rozlišení VGA (640 x 480) ve formátu Motion JPEG. Prohlížet natočená videa stejně jako vyfotografované snímky lze pak přímo na displeji fotoaparátu, na počítači či v HD televizoru. Stačí jen vložit paměťovou kartu SD, SDHC nebo SDXC do příslušného slotu a spustit přehrávání.

Modely FP7 i FP5 s interní pamětí 70 MB umožňují také velmi snadné zasílání fotografií i videozáznamů na oblíbené internetové komunitní servery. Slouží k tomu nová funkce LUMIX Image Uploader. Stačí vybrané fotografie či filmy označit a připojit fotoaparát k počítači, k samotnému přenosu pak slouží jednoduchý průvodce. Do počítače není nutné instalovat žádný software. Snímky lze tímto způsobem posílat na Facebook, videozáznamy na YouTube.

V základní výbavě nechybí program PHOTOfunSTUDIO 6, který umožňuje snadné třídění fotografií i filmů. Pořízené snímky s ním můžete snadno třídit (např. podle zachycených osob), skládat do panoramat nebo celých slideshows podbarvených hudbou.

Oba nové elegantní modely jsou k dispozici v černé barvě a model FP7 navíc v bordó odstínu červené, Doporučená prodejní cena modelu DMC-FP7 bude do6000 Kč a doporučená prodejní cena DMC-FP5 nepřesáhne 5000 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud